Sedm pohledů pro Peníze… Tomáše Prouzy

Sedm pohledů pro Peníze… Tomáše Prouzy
Minulý týden jako by se roztrhl pytel s výročími - prožili jsme 1000 dní vlády Miloše Zemana, 10 let ODS, 75. narozeniny Alžběty II. a řadu dalších. Kolik z nich je ale opravdu důvodem k oslavě a kolik jen velkým povykem pro nic? A víte, že Shakespeare byl chladný rasistický sexista?

Když Miloš Zeman se širokým úsměvem na tváři vstupoval hlavním vchodem do Strakovy akademie, neustále mluvil o vládě sebevrahů. Podíváme-li se ale na poměrně malou fluktuaci ministrů v jeho kabinetu, vidíme, že sociálně-demokratický sebevrah musí být velmi pilný a nesmí se vzdát po prvním neúspěchu. Většinu pokusů o předčasné ukončení života premiér i jeho ministři bez problémů přežili a darwinovskou selekcí vypadli pouze ti slabí a neperspektivní. Členská základna ČSSD by se měla radovat - strana plná tichých intelektuálních mertlíků je nevolitelná, zatímco kandidátka plná bodrých strýců grégrů a štědrých kolchozníků fenclů má o úspěch postaráno.

Rozhazovačnému státu třikrát sláva, volá průměrný volič, kterému slíbili, že si vláda došlápne na zlé podnikatele a zvýší sociální dávky, takže pracovat budou jenom hlupáci, které to baví. Každý rozumný člověk zůstane doma na podpoře a stát, který bohužel nemůže zbankrotovat, bude emitovat stále další a další dluhopisy. O splácení se nikdo starat nebude - alespoň takový dojem získal posluchač rozhovoru s vládním mluvčím Liborem Roučkem, kterého se třikrát zkusili zeptat, z čeho vláda splatí oněch 11 miliard, které si vypůjčila nad plán. Odpovědi jsme se nedočkali. Ale zajímá to vůbec někoho? Zvláště, když prý "za dvě třetiny funkčního období vláda splnila tři čtvrtiny slibů" - ale vládní mluvčí neumí říct, jak plnění těchto slibů sledují.

Miloš, Václav nebo Alžběta?

Deset let je v politice velmi dlouhá doba. To, že se v ní dokázal bez větších problémů udržet po celé desetiletí Václav Klaus, si bezpochyby zaslouží obdiv a uznání. Všechna média byla minulý týden plná celostránkových inzerátů, oslavných i kritických článků a rozhovorů. V jednom z nich řekl Klausův věrný souputník Miroslav Macek, že strana byla od začátku zakládána a budována s tím, že v jejím čele bude stát jen a pouze Václav Klaus. Co se ale stane, až jednou odejde do důchodu za Milošem Zemanem? Bude to krok směrem k civilizaci naší politické scény, k menší míře arogance a většímu důrazu na programy jednotlivých stran? Nebo bude česká politika na věky zakleta do stavu, v jakém je dnes? A jen tak mimochodem - desetileté výročí má i prodej mladoboleslavské škodovky Volkswagenu, transakce, kterou přes silný odpor Václava Klause prosadil Petr Pithart.

Pohlédneme-li za české pískoviště, uvidíme v minulém týdnu ještě jedno výročí - 75. narozeniny britské královny Alžběty II., vládnoucí Spojenému království především silou vůle a díky anglické lásce k tradici od června 1953. Jak bývá dobrým zvykem, narozeniny doprovodily desítky průzkumů. V jednom z nich se objevilo, že většina Britů by v případném referendu rozhodně nehlasovala pro konec monarchie, ale stejná většina očekává, že do dvaceti let nebude monarchie existovat.

Jsou dobré skutky jenom pro hlupáky?

Když už jsme u těch rozhovorů, v páteční příloze Lidových novin prohlásil oblíbený komik a veleúspěšný byznysmen Petr Novotný: "Musím vydělávat. Dneska na dobré skutky není čas." Slova jako vystřižená ze starého článku v Rudém Právu o degenerovaném západě. Určitě je jednoduché na základě pár vět Petra Novotného odsoudit, ale máme na to právo? To, zdali uděláme dobrý skutek nebo budeme jenom vydělávat, je jen na nás a na tom, jak se díváme na svět. Víra, že velký majetek ochrání lidi od neštěstí, bídy a nehod je obvykle velmi silná. Ale ne vždy přežije nezvané zemětřesení.

Pokud je ale tím zemětřesením nemoc, budete o tom vědět. Minulý týden totiž parlament ratifikoval Úmluvu na ochranu lidských práv a důstojnosti lidské bytosti v medicíně. Mezi odstavci o klonování a biomedicíně se krčí i ustanovení, podle kterého je lékař povinen pacienta na jeho žádost pravdivě seznámit s jeho stavem. Další novinkou je i to, že jakýkoliv zákrok je možno provést pouze se souhlasem pacienta.

Byl Shakespeare rasista nebo sexista?

Zdá se vám tato otázka divná? Výjimečně si ji nekladou Američané, ale Jihoafričané. Podle úřadů z provincie Guateng jsou Antonius a Kleopatra stejně jako Othello "rasistické a nedemokratické", Julius Caesar je "sexistický", protože je příliš zaměřen na muže a Hamlet není "dostatečně optimistický a povznášející". Nejhůře ovšem dopadl Král Lear, který má "směšnou a nepravděpodobnou zápletku" a "nechává čtenáře chladnými, je plný násilí a zoufalství". Jihoafričtí studenti literatury si tak budou moci přečíst pouze dvě Shakespearovy hry - Romea a Julii a Kupce benátského.

Kterou ze Shakespearových her máte nejraději? Kterou z nich vám připomíná naše politická scéna? Co byste popřáli Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi k jejich výročí? Co popřejete nám k 234 dnům provozu?

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 5. 2001 11:08, hadanka

Moji mily, souputnici, mam kamarada, ktery tohle resi tim, ze neustale bombarduje nase zvolene zastupce maily..myslim si, ze to je uzasny, ac nevim jestli to pres jejich kuze pronikne! Nova strana fajn, lae za jak dlouho padnou dalsi idealy, ach jo...je to k vzteku -o politiku se snazim nestarat-to je taky k vzteku

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 4. 2001 8:29, TGP

Rasistického Antonia si vždy rád přečtu, Othella naopak příliš rád nemám. Ale doufám, že to nikdo nebude analyzovat třeba Freudovským prizmatem :-)

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services