Vlastní, nebo družstevní?

Vlastní, nebo družstevní?
Při koupi bytu se kromě řady různých obecných kritérií jako je cena či lokalita dostanete i před rozhodování, jestli koupit byt v osobním vlastnictví, či družstevní. Obojí má své plusy a mínusy a vy sami si musíte vybrat, které jsou pro vás důležitější.

První rozhodovací kritérium může být už samotný nákup bytu. Chcete-li k němu totiž využít hypotéční úvěr, můžete na družstevní byt rovnou zapomenout. Banka totiž u takového úvěru požaduje zástavu nemovitosti, což je u nákupu družstevního bytu realizovatelné pouze v případě, že vám někdo svou vlastní nemovitost půjčí a vy ji použijete jako zástavu k získání úvěru na nákup členského podílu (v podstatě bytu) v bytovém družstvu. Tato skutečnost se s rostoucím zájmem o hypotéky projevila ve vyšší ceně bytů v osobním vlastnictví, neboť ty umožňují i nákup na dluh. U družstevního bytu je nákup na úvěr složitější. Buďto si můžete vzít několik úvěrů ze stavebního spoření (ale i tady je u částek přes 300 tisíc korun nutné ručení nemovitostí) nebo musíte sehnat jinou nemovitost jako zástavu. Koupě družstevního bytu ale má své výhody, převod se může uskutečnit během několika dní (záleží na družstvu), narozdíl od katastru nemovitostí, kde můžete na zápis vkladu čekat i několik měsíců. Další výhodou je vyhnutí se pětiprocentní dani z převodu nemovitostí (platí kupující). Převod družstevního podílu je většinou zatížen pouze malým poplatkem, někdy je dokonce zdarma.

Osobní vs. družstevní vlastnictví bytu
Osobní vlastnictví
Výhody Nevýhody
  • vyšší tržní cena
  • není riziko vytunelování
  • nutnost řešit všechny opravy a údržbu v domě se všemi nájemníky (v případě, že je v os. vlastnictví alespoň polovina bytů v domě)
  • při prodeji se platí daň z převodu nemovitostí
  • při prodeji čekáte řadu měsíců na zápis do katastru nemovitostí
  • Družstevní vlastnictví
    Výhody Nevýhody
  • při převodu se neplatí daň z převodu nemovitostí
  • družstvo zajišťuje údržbu a další záležitosti
  • při prodeji může být převod uskutečněn v podstatě okamžitě
  • nižší tržní cena
  • nutnost kontrolovat hospodaření družstva (v případě krachu můžete přijít o byt)
  • O družstevní byt můžete přijít

    O nevýhodách družstevních bytů by mohli dlouhé hodiny mluvit členové těch nemnoha bytových družstev, která dokázala v minulých letech zkrachovat. Zatímco u běžné obchodní firmy může být krach důsledkem špatného obchodního modelu, u bytových družstev je bankrot většinou důsledkem velmi nehospodárného přístupu jeho vedení. Například plzeňští družstevníci z Bytového družstva mladých přišli kvůli několikaletému hospodaření vykutáleného představenstva o desítky milionů korun z fondu oprav. Navíc družstvo poskytovalo služby i domům, kde již všichni byli vlastníky svých bytů a od těchto subjektů vybíralo zálohy na energie, které se však ztratily. Pokud tyto subjekty pošlou družstvo do konkurzu, je možné, že byty družstevníků se stanou součástí konkurzní podstaty. Podobná situace se přihodila v Říčanech, kde však již byl konkurz na družstvo uvalen a družstevníci se snaží sehnat peníze na zaplacení dluhů, aby o své byty nepřišli.

    Situace majitele ale určitě není tak zlá, jak se zdá z předchozího odstavce. Družstva totiž zajišťují správu domů svých družstevníků (týká se i domů, kde je většina bytů družstevních) a kromě placení příspěvků do fondu oprav a záloh na energie a další služby se tedy "nemusíte" o nic starat. Celé je to však relativní. Měli byste totiž dohlížet na způsob jak družstvo s penězi hospodaří, jak vybírá firmy, které mu dodávají služby.

    Osobní vlastnictví - dodatečné starosti

    Jste-li zapsáni jako vlastníci bytu v katastru nemovitostí, nemůže vás sice o byt nikdo připravit, na druhou stranu to s sebou může přinášet dodatečné starosti. Zatímco družstva se starají o údržbu a další náležitosti, vlastníci bytů si musí vše zajistit sami. Řemeslníci na opravy v bytě přitom patří k těm jednodušším problémům. Na všech opravách týkajících se celého domu (střecha, chodba, výtah, rozvody vody, elektřiny, plynu...) se musíte domluvit se všemi nájemníky, doslova se všemi. Jediný "potížista" může vše pěkně protáhnout, přitom se musíte shodnout na nákladech oprav, na firmě, která je provede... V družstvu je tento proces mnohem jednodušší.

    Nejlepší je kombinace 

    Asi nejlepší bude "kombinace" obou forem vlastnictví. Byt mít v osobním vlastnictví, ale vytvořit družstvo či jinou formu sdružení, které bude tvořit fond oprav a zajišťovat správu domu. I v tomto případě je nutné na činnost družstva (či společenství) dohlížet, aby nemohlo dojít k rozkradení či nehospodárnému zacházení s fondem oprav. Určitě však není nutné být paranoidní; tak jako většinou předpokládáme, že většina lidí je poctivých, tak je možné to stejně předpokládat i u těch, kteří se cpou do vedení družstva. Navíc v rámci domu se lidé většinou alespoň trochu znají (i když obyvatelé velkých měst na to asi budou mít jiný názor), a tak většinou víte, co můžete od koho očekávat.

    Pro jakou formu vlastnictví bytu byste se rozhodli vy? Myslíte si, že riziko vytunelování družstva je velké? Podělte se o své názory s ostatními!

    Penzijko s finančním bonusem

    Penzijko s finančním bonusem

    Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

    Sdílejte článek, než ho smažem

    Líbil se vám článek?

    +6
    AnoNe
    Vstoupit do diskuze
    V diskuzi je celkem 5 komentářů

    Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

    Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

    A tohle už jste četli?

    Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

    10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

    Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

    Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

    Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

    24. 6. 2024 | Gabriel Pleska

    Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

    Od září začne platit několikrát odkládaný zákaz provozu kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Možnost zažádat o kotlíkové dotace nebo dotace v programu Nová zelená úsporám v... celý článek

    Vystěhovat problémové nájemníky bude snadnější, schválila vláda

    13. 6. 2024 | Petr Kučera

    Vystěhovat problémové nájemníky bude snadnější, schválila vláda

    Vláda podpořila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků. „Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem,“ říká... celý článek

    Staré kotle končí. Jak získat dotace a vyhnout se pokutám

    12. 6. 2024 | Gabriel Pleska | 1 komentář

    Staré kotle končí. Jak získat dotace a vyhnout se pokutám

    Od 1. září začne po mnoha odkladech platit zákaz provozu kotlů v nejhorších emisních třídách. Pokuta za provozování zakázaného kotle? Až padesát tisíc. Poradíme, jak poznat, jestli... celý článek

    Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebního spoření

    10. 6. 2024 | Petr Kielar

    Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebního spoření

    Úrokové sazby hypoték klesají, ale stále se drží nad pěti procenty. Úvěry poskytované bez zajištění nemovitostí jsou ještě dražší – kolem 6,5 %. V této situaci získávají na atraktivitě... celý článek

    Partners Financial Services