Co všechno byste měli vědět o obligacích

Obligace, především státní jsou ve finanční teorii považovány za bezpečnou konzervativní investici. Nákup českého státního dluhopisu je však pro běžného drobného investora skoro nemožný.

Pokud se rozhodnete umístit do dluhopisů část svých úspor, nastane problém. Český dluhopisový trh je sice narozdíl od akciového považován za jeden z nejvyspělejších ve střední Evropě, přístupný je však bohužel pouze pro velké investory. Téměř všechny dluhopisy na českém trhu se obchodují v tzv. lotech, které představuje tisíc kusů v celkové hodnotě okolo deseti miliónů korun. Důvodů této nepříznivé situace je několik. Poptávka drobných střadatelů po dluhopisech je velice malá. A navíc kvůli nízkým výnosům dluhopisů si obchodníci s cennými papíry nemohou dovolit u těchto transakcí účtovat příliš veliké poplatky, a proto o malé transakce s dluhopisy nemají zájem. Několik menších obchodníků tyto transakce nabízí, jejich hlavním důvodem však bývá i možnost oslovit tímto způsobem nové potenciální klienty. Některé emise státních dluhopisů lze v malém množství zakoupit prostřednictvím průběžné aukce RM-Systému. Nikdy však nemáte zaručeno, že se vám tímto způsobem podaří vaše dluhopisy prodat, čímž se ztrácí jedna z výhod dluhopisů - jejich snadná přeměna na hotové peníze.

Vysoká likvidita je hlavní výhodou velkých a kvalitních emisí. Zatímco u termínovaných či spořících vkladů musíte čekat na uplynutí výpovědní lhůty, peníze uložené v dluhopisech můžete získat kdykoliv jejich prodejem na burze. Kvalita obligací se hodnotí podle ratingu emitenta (rizikovosti nedodržení závazků). Přední agentury (Moody´s, Fitch IBCA a další) se věnující hodnocení bonity různých zemí a podniků. Rating má veliký význam pro stanovení tržní ceny dluhopisu a řídí se jím i samotní vydavatelé nových emisí: musí nabídnout investorům úrok odpovídající rizikovosti listu.

Tři procenta nad inflací

Kromě kvalitních dluhopisů vynášejících ročně v průměru o 3,5 procenta více, než spolkne inflace, lze najít i obligace vyloženě spekulativní. Jejich emitenty jsou vlády rozvojových zemí nebo mladé začínající firmy. Výnosy mohou dosahovat až několikanásobku těch, které vyplácejí důvěryhodnější státy a podniky, jsou však také patřičně vyváženy vyšším rizikem.

Zvláštní variantou dluhopisů jsou hypotéční zástavní listy (HZL) vydávané hypotéčními bankami. Z výnosů hypotéčních listů financují banky poskytované úvěry na bydlení (hypotéční). Listy jsou "zaručené" nemovitostmi zastavenými ve prospěch banky. Vzhledem k této konstrukci jsou považovány za bezpečnější než dluhopisy samotných bank. V českých podmínkám mají ještě další výhodu - úrokové výnosy totiž nejsou zdaňovány.

Nákup HZL může být oproti klasickým dluhopisům jednoduší. Emise Hypoteční banky, která má největší podíl na trhu hypotečních úvěrů, lze nakupovat na přepážkách velkých poboček ČSOB (BACSOB). Nekoupíte si ale samotný cenný papír, listy jsou totiž zaknihované, vedené na elektronickém účtu ve Středisku cenných papírů.

Při nákupu zaplatíte pouze aktuální tržní cenu (stanovenou bankou) a úroky od doby výplaty posledního kupónu. Za převod ve Středisku cenných papírů SCP se platí sto korun bez ohledu na počet nakupovaných HZL. Při prodeji dostanete zpět aktuální tržní cenu a naběhlý výnos, za každý prodaný list se však platí stokorunový poplatek. Ceny nabízené bankou jsou o několik desetin procenta horší než na velkoobchodním trhu.

Kromě přímého nákupu obligací se zájemcům o ně nabízí ještě další možnost - investice do dluhopisového podílového fondu. Výhodou této varianty je možnost investovat velmi malé částky (od tisíc korun) a možnost získat své peníze kdykoliv zpět prodejem podílového listu. Nemilou součástí je však nutnost zaplatit vstupní poplatky pohybující se v průměru okolo dvou procent z objemu investice. Některé fondy, například Sporobond (OFSISSPB) Investiční společnosti České spořitelny nebo IKS Dluhopisový (OFIKSDL), lákají investory na nulové poplatky.

Nákup dluhopisů lze doporučit především konzervativním investorům. Možnosti takto přímo investovat jsou však v ČR o spíše omezené. V malých množstvích jsou k dispozici pouze některé velké emise státních dluhopisů a HZL. Vzhledem k tomu, že není zaručena dostatečná likvidita na trhu, lze jejich pořízení doporučit spíše těm, kteří je chtějí držet až do splatnosti. Pokud chcete mít zaručenu možnost prodeje v libovolnou dobu, bude vhodnější raději investovat prostřednictvím dluhopisového podílového fondu.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services