Jak vybrat střední školu

Stále si ještě myslíte, že máte doma malé dítě, které potřebuje ochranu a pomocnou ruku. Váš potomek se ale už dávno cítí dospělý a dává vám to patřičně znát. Zdá se, že syn nebo dcera právě navštěvuje střední školu.

Jaký typ školy vybrat?

Při výběru střední školy budete muset přihlédnout k zájmům a prospěchu vašeho potomka na základní škole. Nabídka možností je opravdu široká - od gymnázií přes speciální střední školy až po odborná učiliště.

Za státní školy neplatíte

Na státních školách bude vašemu dítěti poskytnuto vzdělání zdarma. Pokud máte zájem zlepšit finanční situaci školy, můžete dobrovolně přispět do fondu, který spravuje Spolek rodičů a přátel školy.

Kolik stojí soukromá škola?

Jestliže bude váš potomek navštěvovat soukromou střední školu, zaplatíte zhruba 10 000 až 30 000 korun ročně. V menších městech je školné zpravidla nižší. Mezi nejdražší patří pražská soukromá gymnázia, například na Gymnáziu Pod Vyšehradem činí školné 29 000 korun. Před nástupem dítěte se zeptejte na přesné podmínky, některé školy zvedají platby ve vyšších ročnících, jinde zaplatíte více, pokud během studia klesne počet žáků ve třídě.

Učebnice a pomůcky

Na státní střední škole váš potomek zřejmě nedostane zdarma žádné pomůcky a bude si muset koupit i potřebné učebnice. Zaplatíte za ně zhruba 500 až 1500 korun ročně. Na konci školního roku mohou děti knihy prodat mladším studentů, takže se vám alespoň část peněz vrátí. Jestliže váš potomek navštěvuje víceleté gymnázium, měla by mu škola učebnice do doby ukončení povinné docházky bezplatně půjčit. Některé soukromé školy poskytují alespoň část učebních textů zdarma, tedy v rámci zaplaceného školného.

Jak se dostat na stření školu?

Přijímací zkoušky se konají ve dvou kolech, většinou v druhé polovině dubna a v první polovině května. Termíny jsou pro státní školy jednotné v celé republice. Pokud dítě na první škole neuspěje, má možnost zkusit štěstí podruhé. Soukromé školy stanovují termín přijímaček dle vlastního uvážení, děti tedy absolvují přijímací řízení třeba na dvou státních a několika soukromých školách. Talentové zkoušky na umělecky zaměřené školy a konzervatoře probíhají už v zimě.

Kam po střední škole?

Pokud chtějí čerství maturanti pokračovat ve studiu, mohou zkusit štěstí na některé vysoké škole nebo univerzitě. Pro ty, kdo nemají chuť strávit v lavicích pět nebo šest let, nabízí většina vysokých škol zpravidla tříleté bakalářské programy. Další možností je studium vyšší odborné školy nebo roční jazykový kurz. Cizí jazyk se mohou studenti naučit i při au-pair pobytech v zahraničí.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

kariéra, studium, škola

A tohle už jste četli?

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

12. 7. 2024 | Kateřina Hovorková

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

Novela zákoníku práce má podle ministra práce Mariana Jurečky zajistit, aby Česko kvůli nepružnému trhu v Evropě „nehrálo druhé housle“. Jaké novinky tedy čekají firmy a jejich zaměstnance... celý článek

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

Od ledna má průměrný důchod přesáhnout 21 tisíc korun měsíčně. Naše kalkulačka spočítá, jakou penzi po řádné valorizaci budete v roce 2025 dostávat právě vy.

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

Průměrný důchod se od ledna 2025 zvedne v průměru o 356 korun, překročí tak hranici 21 tisíc korun. Začnou také platit nová pravidla, která mění výpočet valorizace penzí.

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Klasické penzijko, nebo nový DIP? Porovnání spoření na stáří

3. 7. 2024 | Filip Hampl | 7 komentářů

Klasické penzijko, nebo nový DIP? Porovnání spoření na stáří

Při porovnání doplňkového penzijního spoření s dlouhodobým investičním produktem hraje roli nejen státní příspěvek a daňové úlevy, ale také poplatky, šíře nabídky nebo předpokládaný... celý článek

Partners Financial Services