Druhy středních škol

Typy škol

učební obory
střední odborné školy
konzervatoře
gymnázia
technická lycea
speciální střední školy
další druhy středních škol
 
Učební obory

Tříleté učební obory jsou zakončené složením učňovských zkoušek a vydáním výučního listu, žáci mohou po dalších dvou letech denního studia složit maturitu. Dvouleté učební obory končí složením závěrečné zkoušky a absolventi obdrží osvědčení o způsobilosti k výkonu povolání. Žáci, kteří končí povinnou devítiletou docházku v nižším ročníku než devátém, se mohou přihlásit také na praktickou školu. Studium praktické školy je zakončeno závěrečnou zkouškou. Absolventi najdou uplatnění v dělnických profesích.

Střední odborné školy

Nabízejí zpravidla čtyřleté studijní programy a končí složením maturitní zkoušky. Absolventi se uplatní v praxi nebo mohou pokračovat ve studiu na vysoké či vyšší odborné škole.

  • typy středních odborných škol:

    střední průmyslová škola, střední zemědělská škola, střední zahradnická škola, střední vinařská škola, střední chmelařská škola, střední lesnická škola, střední rybářská škola, střední drůbežářská škola, střední zdravotnická škola, hotelová škola, sociálně právní akademie, střední knihovnická škola, střední pedagogická škola, střední umělecká škola, obchodní škola, obchodní akademie, rodinná škola, konzervatoř a odborná škola.

Konzervatoře

Jde o specifické střední odborné školy, které připravují studenty v oborech hudba, zpěv, tanec a hudebně dramatické umění. Mají zpravidla šest ročníků (taneční obor má osm ročníků), poskytují všeobecné vzdělání, výuku cizích jazyků, uměleckou a umělecko-pedagogickou přípravu. Školu mohou žáci ukončit po čtyřech letech maturitní zkouškou, která ale není plnohodnotnou kvalifikaci pro výkon povolání. Proto je možno dále pokračovat ve studiu a zakončit konzervatoř absolutoriem, odbornou zkouškou spojenou s veřejným vystoupením, která opravňuje absolventa používat titul diplomovaný umělec (dipl. um.).

Gymnázia

Studium trvá převážně čtyři nebo osm let a je určeno žákům pátých nebo devátých tříd. Existují ale i šestileté studijní programy pro sedmáky. Gymnázium poskytuje všeobecné vzdělání a připravuje své absolventy ke studiu na vysoké škole. Některé školy nebo třídy se specializují na určité oblasti, takže vaše dítě může navštěvovat jazykové, sportovní, přírodovědné či humanitní gymnázium.

Technická lycea

Představují obdobu předválečného reálného gymnázia. Jde v podstatě o střední školy připravující žáky na studium převážně technických vysokých škol. Spojují všeobecně vzdělání, která tvoří zhruba sedmdesát procent učiva, se základy odborného vzdělání, jež připomínají průmyslovku.

Speciální střední školy

Jsou určeny především tělesně a smyslově či jinak postiženým. Studenti se vzdělávají v malém třídním kolektivu, což umožňuje pedagogovi individuální přístup ke každému žákovi. Některé školy umožňují společné vzdělávání zdravých i handicapovaných žáků včetně problémových a výjimečných. Integrační model vzájemného soužití je velice přínosný pro všechny zúčastněné.

Další druhy středních škol

Církevní školy

Zaměřují se kromě běžného učebního plánu na utváření hodnotové orientace studentů. Náboženství se často vyučuje pouze jako nepovinný předmět, učební plány se většinou shodují se státními středními školami. Pro přijetí ke studiu není nutné členství rodičů nebo dítěte v církvi.

Typy církevních škol:
  • katolické
  • protestantské
  • židovské
  • jiné konfesní

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-401
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

studium, škola

A tohle už jste četli?

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

12. 7. 2024 | Kateřina Hovorková

Rychlejší výpovědi, kratší zkušebka. Co říká expert změnám zákoníku práce

Novela zákoníku práce má podle ministra práce Mariana Jurečky zajistit, aby Česko kvůli nepružnému trhu v Evropě „nehrálo druhé housle“. Jaké novinky tedy čekají firmy a jejich zaměstnance... celý článek

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Spočítejte si, jaký důchod dostanete od ledna 2025

Od ledna má průměrný důchod přesáhnout 21 tisíc korun měsíčně. Naše kalkulačka spočítá, jakou penzi po řádné valorizaci budete v roce 2025 dostávat právě vy.

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

O kolik se znovu zvýší důchody? Jurečka řekl první číslo

Průměrný důchod se od ledna 2025 zvedne v průměru o 356 korun, překročí tak hranici 21 tisíc korun. Začnou také platit nová pravidla, která mění výpočet valorizace penzí.

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Klasické penzijko, nebo nový DIP? Porovnání spoření na stáří

3. 7. 2024 | Filip Hampl | 7 komentářů

Klasické penzijko, nebo nový DIP? Porovnání spoření na stáří

Při porovnání doplňkového penzijního spoření s dlouhodobým investičním produktem hraje roli nejen státní příspěvek a daňové úlevy, ale také poplatky, šíře nabídky nebo předpokládaný... celý článek

Partners Financial Services