Jdeme poprvé do solária

Solária neslouží jen k vytvoření obranných látek v organismu před tím, než odjedeme na dovolenou, na které se budeme vystavovat nadměrnému slunečnímu záření, ale mají i další léčebné účinky. Jsou vhodným doplňkem léčby pro lidi s lupenkou, akné, trudovitostí a jinými kožními onemocněními. Jak se ale majitelé solárií shodují, většině zákazníků jde především o udržení opálení po dovolené, nebo získání určitého ochranného filtru před samotnou cestou.

Opalování obličeje je levnější

Zvláště před zimní dovolenou, když vám jde pouze o ochranu obličeje, se nemusíte v soláriu opalovat celí. Novinkou na trhu jsou v posledních letech speciální solární obrazovky, které vám opálí obličej a dekolt. Zatím sice tyto obrazovky využívají většinou podnikatelé, rok od roku je ale o ně větší zájem zvláště mezi mladými lidmi, chystajícími se na aktivní formu odpočinku, jakou je lyžování, případně vysokohorská turistika, ski-alpinismus, rafting a podobně.

Kdy je nejlépe zahájit návštěvu solária?

Pokud se chystáte na zimní dovolenou na horách, kde se ostrému sluníčku nevyhnete, je vhodné začít s návštěvami alespoň tři, lépe však čtyři měsíce před odjezdem. Stačí jen tři až čtyři návštěvy měsíčně, ale rozhodně v intervalu až čtyř měsíců. Jedině tak se v kůži vyvine dostatečně vysoký UV faktor (až do desítky), který ji dokáže i na ostrém sluníčku ochránit.Zvláště pak na horách ve vysokých nadmořských výškách je ale nutné mít s sebou i opalovací krémy. U nich pak platí zásada - čím vyšší faktor, tím lépe. Za mléka s vyšším UV faktorem sice zaplatíte několikanásobně víc než za nizkofaktorové. Důkladné a kvalitní ošetření pleti zvlášť na vysokohorském sluníčku se tady ale obvzlášť vyplatí a rozhodně tu není na čem šetřit.

U permanentek najdete několik minut zdarma

Vraťme se ale k návštěvám solária. Je jasné, že pokud do něj budete chodit čtyři měsíce, byť třeba jen jednou týdne, dovolená se opět o něco prodraží. Proto je dobré uvažovat o koupi permanentky, protože s ní vás vyjde pořízení ochranného faktoru nejlevněji. Ve většině soláriích k nim získáváte i několik minut zdarma, o které se vám slunění prodlouží. Co se cen týče, závisejí na typu opalovacích přístrojů a pokud můžeme poradit, v tomto případě opět platí, že za kvalitu je třeba zaplatit. V průměru se cena pohybuje kolem čtyř až pěti korun za jednu opalovací minutu a jakákoliv levnější nabídka by vám měla bát podezřelá.

Doba slunění závisí na typu kůže

Samozřejmě, že dalším faktorem, který určuje, jak dlouho je třeba věnovat se před odjezdem na dovolenou slunění, je typ pleti. Podle ní se dělí lidé do čtyř kategorií od pleti nápadně světlé s rezavými vlasy, přes trochu tmavší s blond až světle hnědými vlasy, pleť světle hnědou a tmavými vlasy až po typ pleti tmavě hnědý s vlasy jako uhel, s hnědýma očima. Zatímco první typ by měl v soláriích začínat na pěti opalovacích minutách, druhý typ si může dovolit osm až patnáct minut, třetí pak deset až dvacet minut a poslední celých dvacet pět minut hned v první opalovací den.

Jak rozlišit pleťový typ?

S rozlišením jednotlivých pleťových typů vám pomohou pracovníci solárií, s nimiž je velmi vhodné prokonzultovat další sluneční režim. Většina z nich se shoduje na tom, že člověk by se měl v počátku opalovat čtyři až pět dnů po sobě. Tím se vytvoří dostatek melaninu v pokožce a další dávky je vhodné opakovat jedenkrát týdně. Je ale třeba si uvědomit, že solária produkují UVA záření a podle toho je třeba pořídit si do každého vhodná opalovací krém. Nejlépe takový, na kterém je uvedeno, že slouží k opalování v soláriích a jejich nabídka přímo v těchto centrech je velmi bohatá. V tomto případě dejte při výběru pozor na značku. Cenové relace se odvíjejí od populárnosti té které značky a rozhodně neplatí, že by krém se stejným UVA filtrem od méně známého výrobce byl při své poloviční ceně méně dobrý, než krém od výrobce světoznámého.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

15. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

Cesta na dovolenou se může zkomplikovat nejen na letišti. Zpoždění nebo dokonce zrušení spoje postihne během léta i spoustu lidí, kteří chtějí cestovat vlakem nebo autobusem. Tady je... celý článek

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

Slovensko od srpna zavede jednodenní dálniční známku, která bude stát 5,40 eura (136 korun). Její cenu stanovila vláda, která schválila prováděcí vyhlášku k zákonu o dálniční známce.... celý článek

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

Dovolenková sezóna je tu a s ní i aktuální žebříček nejlepších letišť z celkem 69 zemí. Sestavuje ho společnost AirHelp, která se zaměřuje na vymáhání náhrad za zpožděné lety. Kdo se... celý článek

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

10. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, přitom v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Partners Financial Services