Úrokové sazby nahoru, ceny dluhopisů dolů

Úrokové sazby nahoru, ceny dluhopisů dolů
Při rozhodování o investici do dluhopisů je základním ukazatelem tzv. vnitřní hodnota dluhopisu. Určit ji ovšem není právě jednoduché, roli tu hraje řada faktorů. Chcete vědět jakých?

Na tržní cenu dluhopisů má vliv řada veličin - tržní úrokové sazby, doba do splatnosti, kupónová sazba, nominální hodnota dluhopisu nebo rating emitenta. Tržní cena je pak výsledkem střetávání nabídky a poptávky investorů a odráží jejich názory na to, jak by měl být dluhopis správně oceněn. "Správnou cenou" je přitom současná, to jest tržní úrokovou sazbou diskontovaná hodnota všech budoucích příjmů plynoucích z dluhopisu, tzv. vnitřní hodnota dluhopisu. Pokud je aktuální tržní cena dluhopisu vyšší než tato vnitřní hodnota, dluhopis je nadhodnocen a investoři budou mít zájem tento dluhopis prodávat dokud se tržní cena nevyrovná vnitřní hodnotě. Pokud je aktuální tržní cena nižší než vnitřní hodnota, dluhopis bude podhodnocen a investoři budou mít zájem tento dluhopis spíše nakupovat.

Úrokové sazby jsou základ 

Zajímá vás problematika investování?

Navštivte naši investiční Univerzitu!

Základním ukazatelem, který ovlivňuje vnitřní hodnotu dluhopisu a následně i cenu tržní, jsou tržní úrokové sazby. Platí, že s jejich růstem klesá současná hodnota budoucích plateb plynoucích z dluhopisu, takže klesá vnitřní hodnota dluhopisu a následně i jeho tržní cena. Naopak s poklesem úrokových sazeb bude současná hodnota budoucích příjmů plynoucích z dluhopisu vyšší, takže vzroste vnitřní hodnota a tím i tržní cena dluhopisu. Na pohyby úrokových sazeb mají vliv reálné veličiny jako je vývoj ekonomiky, měnová politika, fiskální politika, měnový kurz či inflace. Zejména inflace je mezi investory nejvíce sledována, protože snižuje budoucí kupní sílu dnes zapůjčeného kapitálu. Dluhopisový trh proto okamžitě absorbuje jakýkoliv signál rostoucí inflace (například i zdánlivě pozitivní zprávy jako vyšší hospodářský růst či pokles nezaměstnanosti, které mohou být doprovázeny růstem cen a mezd), takže slouží jako účinný barometr inflace.

Výnosů je víc

Pohyby úrokových sazeb a tržních cen dluhopisů zároveň ovlivňují výnosy plynoucí z dluhopisů. Výnos je to, co držba dluhopisu vydělá a vyjadřuje se procentem za rok. Existují různé druhy výnosů a každý má určitou vypovídací schopnost. Nominální výnos říká, jaká je úroková sazba z dluhopisu ve vztahu k jeho nominální hodnotě - jde tedy zároveň o kupónovou sazbu. Běžný výnos říká, jaká je úroková sazba z dluhopisu ve vztahu k jeho tržní ceně. Výnos do doby splatnosti (YTM - Yield to Maturity) přestavuje celkový výnos, který získáme, pokud nakoupíme dluhopis za aktuální tržní cenu, držíme jej do doby splatnosti, a zároveň reinvestujeme veškeré kupónové platby z dluhopisu plynoucí. Výnosy dluhopisů, které se uvádějí v kurzovních lístcích ve finančním tisku, jsou právě výnosy do doby splatnosti.

Nezapomeňte na duraci

Vyzkoušejte své znalosti!

Chcete vědět, co o dluhopisech víte a jaké znalosti o nich byste si měli doplnit? Udělejte si náš Malý test z dluhopisů!

Jelikož pohyby úrokových sazeb mění výnos z dluhopisu, vzniká zde riziko, že skutečný výnos dluhopisu se bude lišit od výnosu, který očekáváme. Přitom platí, že u dluhopisů s delší dobou splatnosti se případná změna úrokových sazeb na změně výnosu projeví více než u dluhopisů s kratší dobou splatnosti. Investoři proto sledují u dluhopisů takzvanou duraci, což je průměrná doba splatnosti dluhopisu, která bere v úvahu fakt, že dluhopis, který nese kupón, je investorovi splacen v průměru o něco dříve než v době splatnosti. Čím vyšší duraci přitom dluhopis má, tím více se případný růst úrokových sazeb promítne do poklesu ceny dluhopisu. S vyšším rizikem ale souvisí i vyšší výnos, takže pokud investor naopak očekává pokles úrokových sazeb, dluhopisy s vyšší durací mu v případě poklesu úrokových sazeb vynesou při prodeji více než dluhopisy s kratší durací.

Úvěrový rating

Jelikož dluhopis je ve své podstatě úvěr podložený cenným papírem, vyžadují investoři od jednotlivých emitentů prokázání jejich schopnosti dostát všem svým splatným závazkům včas a v plné míře, tedy i schopnosti splácet dluhopisy. Z toho důvodu si emitenti nechávají provést tzv. rating, který má potvrdit jejich bonitu, tj. finanční stabilitu a platební schopnost. Čím lepší rating emitent obdrží, tím menší riziko nesou investoři, kteří mu zapůjčí kapitál, a tím výhodnější úrokové podmínky může tento emitent prosadit u svých dluhopisů. Hodnocení provádějí specializované ratingové agentury jako jsou mezinárodní Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch, Duff & Phelps nebo domácí CRA Rating Agency. Agentury používají přibližně stejné stupnice hodnocení, v nichž rozlišují jednotlivé dluhopisy na investiční, u nichž je minimálně přijatelné riziko nesplacení, a spekulativní (tzv. prašivé, junk bonds), u nichž je vysoké riziko nesplacení. Následující tabulka porovnává stupnice hodnocení jednotlivých ratingových agentur s orientačním popisem rizika emitenta.

Stupnice dlouhodobého mezinárodního úvěrového hodnocení
používané ratingovými agenturami

Úvěrový rating Stupeň Riziko emitenta
Moody's, CRA Rating Agency Standard & Poor's, Fitch
Aaa AAA Investiční Prvotřídní subjekt s nízkým stupněm rizika
Aa AA Investiční Velmi kvalitní subjekt s mírným rizikem v delším časovém horizontu
A A Investiční Nadprůměrný subjekt se skutečnostmi, které by v budoucnu mohly ohrozit nízkou míru rizika
Baa BBB Investiční Středně rizikový subjekt se stabilní současností a s možnými problémy v budoucnu
Ba, B BB, B Spekulativní Již spekulativní subjekt s nejistou až problematickou úrovní rizika
Caa/Ca/C CCC/CC/C Spekulativní Podprůměrný až vysoce rizikový subjekt s problémy při dodržování svých závazků/ s vysokou mírou nedodržování svých závazků
C D (DDD, DD) Spekulativní Vysoce spekulativní subjekt neschopný splácet své závazky

Investujete do dluhopisů? Proč?

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-275
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Ani technologické akcie nerostou do nebe. Kolik vydělaly podílové fondy v červenci?

12. 8. 2024 | Martin Mašát

Ani technologické akcie nerostou do nebe. Kolik vydělaly podílové fondy v červenci?

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v červenci, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

10. 8. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

Bitcoin byl nejlevnější za poslední půlrok a poradci Morgan Stanley ho smí nabízet klientům. V Brazílii mají ETF na solaně, Ripple zaplatí pokutu „jen“ 125 milionů dolarů a Černá Hora... celý článek

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

5. 8. 2024 | redakce Peníze.CZ

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

Světové akcie začaly nový týden prudkým propadem. Podle analytiků jde o největší propad za poslední roky. Nevyhnul se ani bitcoinu a dalším kryptoměnám. 

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

3. 8. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost těžby bitcoinu je na nových maximech, etherová ETF mají za sebou první týden a vydavatel USDT... celý článek

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

28. 7. 2024 | Tomáš Krause

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF už se obchodují, ta bitcoinová lámou rekordy a rostou šance na ETF solany. Ferrari za bitcoin koupíte už i v Evropě a krypto byznys chce znát názory Kamaly Harris. Je tu... celý článek

Partners Financial Services