Při nakupování po internetu sledujte známky důvěry

Při nakupování po internetu sledujte známky důvěry
V Česku existují dva certifikáty, které internetové obchody mohou získat, když respektují práva spotřebitelů.

Na hnědém stole Jana Vetyšky, výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci (APEK), se usazuje prach. Není divu. Pod okny se mu prohánějí po pražské magistrále tisíce aut. Jejich hluk nezastaví ani zavřené dvojité okno. Vetyška se zaboří do židle, počká až venku přejede kamion, zvedne ze stolu dopis a povídá: "Tato paní si stěžuje na chybu obchodníka, kterému jsme udělili známku důvěry APEK - certifikovaný obchod. Nejde však o nic závažného. Také píše, že zatím je s úrovní českých internetových obchodů spokojena. V žádném, který nese naši známku důvěry, ještě žádný podstatný problém neměla."

APEK uděluje známku důvěry internetovým obchodům od roku 1999. Ta má spotřebitelům říct, že v takto označeném obchodě se nemusí bát nakupovat. "Zákazník by neměl mít problém třeba s reklamací, s vrácením zboží nebo s placením," vysvětluje Vetyška. Každý obchod, který má o udělení známky zájem, musí projít dvoukolovým testováním obchodních podmínek. APEK zkontroluje, jestli odpovídají jeho certifikovaným pravidlům. Pokud se najdou vady, navrhne obchodníkovi, aby podmínky změnil. Když se firma podřídí a APEK změny odsouhlasí, může si obchod na internetové stránky umístit na jeden rok logo známky důvěry.

Celý proces se po roce opakuje. Pokud obchod novou kontrolou neprojde, musí známku přestat používat. "Brzy spustíme i testování kvality poskytovaných služeb. Náročnější zákazník tak bude vědět, že označený obchod mu nabízí perfektní servis. Třeba dodávku zboží do domu v přesně stanovenou hodinu, a nikoli jen v rozmezí několika hodin," dodává Vetyška.


Kromě APEK uděluje certifikát důvěry ještě Sdružení obrany spotřebitele (SOS), a to pod názvem Spotřebitelský audit obchodních podmínek (SAOP). I tady musí obchodník projít dvěma fázemi kontroly. Nejdřív SOS zkontroluje jestli obchodní podmínky odpovídají zákonné ochraně spotřebitele. Navrhne změny a když je obchod akceptuje, může na rok používat logo SAOP. Když na něj spotřebitel klikne, zobrazí se smlouva mezi obchodem a SOS o udělení známky důvěry. Po roce obchodník prochází kontrolou znovu. "Zatím jsme odňali známku SAOP jen jednomu obchodníkovi, a to na základě upozornění od spotřebitelů na obchodníkovo nekalé jednání," říká Karel Pavlík ze SOS.

Nově se SOS v auditech obchodních podmínek zaměřuje na uvádění skutečných konečných cen zboží. "Stává se, že obchodník do inzerované ceny nepromítne třeba poplatek za likvidaci použitého zboží. Kdo bude chtít napříště dostat SAOP, bude muset uvádět kompletní ceny," říká Pavlík.

Podobné systémy známek důvěry pro internetové obchody fungují ve většině evropských zemí. "Nejdále jsou patrně v Dánsku, kde spustili internetovou aplikaci, která umožňuje spotřebitelům si zjistit, jestli určitý internetový obchod se sídlem kdekoli v Evropě má nějakou známku důvěry," vysvětluje Karel Kronovetr, ředitel Evropského spotřebitelského centra, které se zabývá ochranou spotřebitelů při nakupování po Evropské unii.

Četné studie ovšem upozorňují na jeden handicap známek důvěry. Spotřebitelé o nich většinou neví. To je zatím i česká zkušenost. Ani APEK, ani SOS nedokáží říct, jak moc jsou jejich známky mezi internetovými uživateli známé. Stejně jako v Evropě, má i v Česku známku jen zlomek internetových obchodů. Vetyška uvádí, že ze zhruba pěti set českých e-shopů má známku APEK - certifikovaný obchod něco přes sto obchodů. Nicméně zájem o ni rychle roste. Rostoucí poptávku po udělení značky SOAP potvrzuje i Pavlík ze SOS.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

15. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

Cesta na dovolenou se může zkomplikovat nejen na letišti. Zpoždění nebo dokonce zrušení spoje postihne během léta i spoustu lidí, kteří chtějí cestovat vlakem nebo autobusem. Tady je... celý článek

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

Slovensko od srpna zavede jednodenní dálniční známku, která bude stát 5,40 eura (136 korun). Její cenu stanovila vláda, která schválila prováděcí vyhlášku k zákonu o dálniční známce.... celý článek

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

Dovolenková sezóna je tu a s ní i aktuální žebříček nejlepších letišť z celkem 69 zemí. Sestavuje ho společnost AirHelp, která se zaměřuje na vymáhání náhrad za zpožděné lety. Kdo se... celý článek

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

10. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, přitom v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Partners Financial Services