ESC: Účinná pomoc při potížích s nákupem v zahraničí

Jan Stuchlík | rubrika: Životní situace | 26. 6. 2007
ESC: Účinná pomoc při potížích s nákupem v zahraničí
Spotřebitelé, kteří se cítí poškozeni obchodníkem z některé členské země Evropské unie, se mohou snáze domoci svých práv prostřednictvím Evropského spotřebitelského centra.

Koupit si zahradní traktor přes internet není složité. Ani, když má obchod sídlo v Německu. Dalo by se očekávat, že po objednání stačí jen zaplatit a za pár dnů už zákazník může spokojeně orat zahradu. Jenže v případě nejmenovaného spotřebitele, který takový obchod uskutečnil, se vyskytl zádrhel. Loni v květnu poslal na účet německého obchodníka 2 289 eur. Uběhl srpen a on stále traktor nedostal. Když se obchodníka zeptal, kde dodávka vázne, přišla mu z Německa odpověď, že ještě traktor nezaplatil. Zákazník poslal do Německa potvrzení banky o provedení platby. Marně.

Do kdy je možné vrátit zboží zakoupené přes internet bez udání důvodu
Země Doba
Rakousko 7 pracovních dní
Belgie 7 pracovních dní
Kypr 14 dní
Česká republika 14 dní
Dánsko 14 dní
Estonsko 14 dní
Finsko 14 dní
Francie 7 pracovních dní
Německo 14 dní
Řecko 10 pracovních dní
Maďarsko 8 pracovních dní
Island 14 dní
Irsko 7 pracovních dní
Itálie 10 pracovních dní
Lotyšsko 14 dní
Litva 7 pracovních dní
Lucembursko 7 pracovních dní
Malta 15 pracovních dní
Nizozemsko 7 pracovních dní
Norsko 14 dní
Polsko 10 dní
Portugalsko 14 dní
Slovensko 7 pracovních dní
Španělsko 7 pracovních dni
Švédsko 14 dní
Velká Británie 7 pracovních dní
Zdroj: Forburger Europa
Proto se obrátil na Evropské spotřebitelské centrum při ministerstvu průmyslu a obchodu, které řeší stížnosti spotřebitelů na obchodníky z jiných členských států Evropské unie. České centrum se obrátilo se stížností na partnerské centrum v Německu. To kontaktovalo obchodníka. Společně zjistili, že český spotřebitel udělal drobnou chybu v příkazu k úhradě. Stačilo ji opravit a traktor byl během několika dní v Česku.

Podobných stížností řešilo české Evropské spotřebitelské centrum, které je součástí celoevropské sítě, v loňském roce 329. Scénář byl vždy stejný. Český spotřebitel se cítil poškozen obchodníkem v zahraničí, nebo cizince poškodila tuzemská firma. České centrum se v prvním případě vždy obrátilo na partnerské centrum v dané zemi, které většinou tamního obchodníka přimělo k dodržování příslušných zákonů. Podobně české centrum umravnilo 43 tuzemských obchodů. Celková úspěšnost řešení spotřebitelských sporů ve prospěch spotřebitele dosáhla loni více než padesáti procent.

"Největší výhodou tohoto systému je, že bourá jazykovou bariéru. Spousta Čechů neumí cizí jazyk natolik dobře, aby se domohli svých práv. Díky našemu centru mohou stížnost řešit v češtině," říká Karel Kronovetr, ředitel Evropského spotřebitelského centra. Spory se řeší dohodou a navíc zdarma. "Fungujeme jako zprostředkovatelé mezi obchodníkem a spotřebitelem. Je to výhodné pro obě strany, protože případný soud by byl příliš drahý," vysvětluje Kronovetr.

Počet případů podobných tomu, jaký zažil novopečený vlastník zahradního traktoru, roste. Stížností kvůli nakupování přes internet loni přibylo ve srovnání s rokem 2005 o 59,3 procenta. Nejvíce jich mířilo na německé obchodníky. Většinou se spotřebitelé potýkají s nedodáním zboží, nebo s tím, že objednaný výrobek přijde nekompletní. Podobné zkušenosti mají i spotřebitelská centra v ostatních státech EU.

Problémů při nakupování v zahraničí, a tedy i přes internet, je však více. Především se jedná o různě dlouhé lhůty na rozmyšlenou, v nichž může zákazník vrátit zboží bez udání důvodu a obchodník ho musí přijmout a poslat zpět peníze. V Česku je tato doba čtrnáct dní. V Rakousku či Belgii je to sedm pracovních dní. Pokud spotřebitel spoléhá na to, že v dané zemi platí stejná pravidla jako doma, může být při snaze vráti zboží nemile překvapen.

Brzdu většího rozvoje přeshraničního obchodu v EU představuje i komplikovaný systém reklamací. V celé Unii sice platí standardní dvouletá záruční lhůta, ale platí zásada, že reklamovat lze zboží jen v zemi, v níž bylo koupeno. Kdo si tedy koupí například fotoaparát v Portugalsku a ten se mu za čas porouchá, musí reklamaci uplatnit v Portugalsku. S tím jsou spojeny nemalé náklady. Nynější pravidla přitom jednoznačně neřeší, kdo tyto náklady hradí. Navíc v různých členských zemích mají obchodníci různou dobu na vyřízení reklamace. Obecně lze říct, že ve střední a východní Evropě jsou tyto lhůty přísnější než na Západě.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

15. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

Cesta na dovolenou se může zkomplikovat nejen na letišti. Zpoždění nebo dokonce zrušení spoje postihne během léta i spoustu lidí, kteří chtějí cestovat vlakem nebo autobusem. Tady je... celý článek

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

Slovensko od srpna zavede jednodenní dálniční známku, která bude stát 5,40 eura (136 korun). Její cenu stanovila vláda, která schválila prováděcí vyhlášku k zákonu o dálniční známce.... celý článek

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

Dovolenková sezóna je tu a s ní i aktuální žebříček nejlepších letišť z celkem 69 zemí. Sestavuje ho společnost AirHelp, která se zaměřuje na vymáhání náhrad za zpožděné lety. Kdo se... celý článek

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

10. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, přitom v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Partners Financial Services