Březnové trhy: První Trumpova prohra a konec intervencí v Čechách

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 12. 4. 2017 | 3 komentáře
Hořká pilule pro Trumpa – ještě není čtvrt roku v úřadu, a už prohrál hlasování ve Sněmovně reprezentantů. Nelíbilo se to ani americkým trhům. Evropa se dopovala optimismem ze zpráv o naladění šéfů firem a o inflaci, jež po letech dosáhla cíle Evropské centrální banky. Podobné to máme v Česku – a tak slavíme (kromě exportérů) konec intervencí.
Březnové trhy: První Trumpova prohra a konec intervencí v Čechách

V Česku se konečně děly věci. Naše centrální banka se po víc než třech letech oslabování koruny konečně dočkala inflace. Ta se dostala už nad 2,5 procenta. Takže když České národní bance skončilo období, po které slíbila udržovat kurz nad 27 korun za euro, vydržela už jen několik dní a šestého dubna intervence ukončila. Všichni si konečně oddychli, že se na trhy vrátí reálný fundament místo umělého prostředí zkresleného spekulacemi. A že těch spekulativních nákupů korun bylo! Za tři roky přesáhly investice do koruny dva biliony korun, jen v lednu musela ČNB intervenovat proti posilování koruny nákupem 14,5 miliardy eur.

Inflace

Podívejte, jak nám za rok vyrostla!

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů – nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy a další – hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Martin Mašát

Martin Mašát

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, držitel prestižního mezinárodního titulu CFA® (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment Management jako investiční manager pro portfolia podílových fondů, pojišťoven a penzijních společností skupiny ING v Česku a na Slovensku. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Konzervativní smutek

Co dál? Guvernér Rusnok potvrdil, že koruna bude sice volatilní, ale že ČNB bude extrémním výkyvům bránit, takže se můžeme těšit na jakýsi řízený kurz. V horizontu několika měsíců lze ale očekávat uklidnění a postupné posílení koruny k normálním úrovním, které znamenají proti dnešku asi pěti- až desetiprocentní posílení, tedy kurz někde kolem 25–26 korun za euro.

Ukončení tvrdého kurzového závazku a inflace nad 2,5 procenta znamenaly ránu pro domácí dluhopisový trh. Ceny českých státních dluhopisů začaly padat jako kámen. Výnos desetiletého státního dluhopisu vzrostl z hodnoty 0,6 na 0,9 procenta ročně, což je pokles ceny asi o tři procenta. To určitě nepotěšilo žádného konzervativního investora. Výhled není optimistický – zájem zahraničních kupců byl nasycen, nyní čekáme převis nabídky, jak se zahraniční investoři budou koruny a českých dluhopisů zbavovat.

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

Z grafu je evidentní prudký nárůst výnosů českých státních dluhopisů, které se tak definitivně „utrhly“ od německých. Vyhlídky lokálního dluhopisového trhu jsou chmurné, zvlášť když inflace přesáhla cíl ČNB a intervence končí, což znamená méně korun na nákupy dluhopisů.

Srovnejte si to s námi

Světové akcie

Ani akciové trhy ve světě nezahálely. Váhu měla především první Trumpova prohra po několika nadmíru úspěšných měsících. V kampani sliboval zrušit Obamovu reformu zdravotního pojištění, takzvanou Obamacare, jenže narazil ve Sněmovně reprezentantů. Akciové trhy nemají podobné nezdary v lásce. Logika je jednoduchá: kdo nedokáže splnit jeden slib, tomu se možná nepodaří splnit ani ty další. A právě Trumpovy sliby a naděje, že je uskuteční, pohánějí akciové trhy už několik měsíců vzhůru. Pokud by se tedy podobné nezdary opakovaly, může rychle přijít korekce cen.

Evropě vyšla dobrá makroekonomická čísla, která podpořila růst zdejších akcií. Ani oficiální zahájení procedury pro britské vystoupení z Evropské unie optimismus nezkalilo. Spíš se očekává, že několik významných celosvětových hráčů se přesune z londýnského City na kontinent, což by evropské ekonomice mohlo pomoci.

Kurz koruny k dolaru za posledních pět let

Zdroj: peníze.cz

Ukončení intervencí více rozkolísá kurz koruny a to nejen k euru, ale také k dolaru. Jen od počátku roku se koruna podívala již nad 26 korun za dolar, ale také pod 25 korun za dolar.

Optikou finančních indexů

Trh

Březen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+0,8 %

+5,9 %

+12,5 %

S&P 500 (USA)

+0,0 %

+5,5 %

+14,7 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+5,5 %

+6,4 %

+16,5 %

CECE EUR (střední Evropa)

+1,0 %

+9,9 %

+11,3 %

MSCI rozvíjející se trhy

+2,3 %

+11,1 %

+14,5 %

EFFAS Index českých státních dluhopisů

-0,8 %

-2,3 %

-1,0 %

Ropa WTI

-6,3 %

-5,8 %

+32,0 %

FX CZK/EUR

+0,0 %

+0,0 %

+0,1 %

Růst cen akciových trhů je vidět napříč regiony. Jediný záporný výsledek lze vysledovat u českých dluhopisů, což je dáno růstem jejich výnosů, a také u ropy, která je stále ve vleku dohod a sporů v OPECu.

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

V březnu vidíme určité zpomalení a relativní zaostávání amerických akciových indexů. Rychle naopak rostou ceny akcií v Evropě. Smutný pohled je na index vyjadřující hodnotu českých státních dluhopisů, který v roce 2017 míří pouze směrem dolů.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

21. 6. 2024 | Petra Nová | 2 komentáře

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

Akciové trhy zaznamenaly za poslední rok a půl slušnou jízdu. Nahoru je táhne hlavně optimismus investorů kolem umělé inteligence. Nedá se vyloučit, že býčí trh ještě nějakou dobu vydrží.... celý článek

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

6. 6. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v květnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

9. 5. 2024 | Martin Mašát | 2 komentáře

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

Optimismus došel. Investoři přestávají věřit tomu, že se ve Spojených státech podaří brzy zamést s inflací a že klesnou úrokové sazby tamější centrální banky. Špatnou náladou se nechali... celý článek

Partners Financial Services