Akcie spadly nejvíc od finanční krize. Ztrácí i koruna

pk | rubrika: Aktuality | 28. 2. 2020 | 12 komentářů

Ještě ve středu 19. února byl americký akciový index S&P 500 na své rekordní hodnotě. Od té doby klesl už o 12 procent. Výrazné propady hlásí i další burzovní indexy.

Hodnota světových akcií výrazně klesá kvůli rostoucím obavám z dopadů koronaviru Covid-19.

Nejhlubší týdenní propad od finanční krize v roce 2008 hlásí také hlavní index evropských akcií STOXX 600 nebo celosvětový index MSCI All Country. Pražská burza se v tomto týdnu propadla o desetinu na nejslabší úroveň od června 2017.

Výrazně oslabila i koruna. Zatímco 17. února byla na hodnotě 24,8 k euru, tedy nejsilnější od roku 2012, dnes už je zpátky na úrovni 25,4. Obchodníci se totiž zbavují měn, které považují za rizikovější.

Kurz koruny k euru

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy měn a kurzy méně obvyklých měn na Peníze.cz

Už o víc než čtvrtinu letos klesla cena ropy Brent, protože poptávka je kvůli zpomalení ekonomiky nižší. Zatímco na začátku roku stála skoro 70 dolarů, teď už se dostala pod 51 dolarů za barel. Naopak výrazně roste cena zlata, považovaného tradičně za „bezpečný přístav v době nejistoty“.

Klesají i kryptoměny v čele s bitcoinem. Od začátku tohoto týdne ztratil 13 procent a je na úrovni 8650 dolaru. To je nicméně pořád víc než na začátku roku, kdy začínal kolem 7020 dolaru.

Kurz bitcoinu

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy kryptoměn na Peníze.cz

Zdroj: peníze.cz

„V polovině února došlo ke zklidnění situace na finančních trzích kvůli snížení počtu nově nakažených. Ale po zprávách o možných negativních dopadech na globální ekonomiku a po rozšíření nemoci v Itálii reagovaly trhy koncem měsíce zvýšenou nervozitou,“ shrnuje únorové dění Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting.

Investorům doporučuje zachovat si chladnou hlavu. „Současné výprodeje na trzích nesouvisí s ekonomickou aktivitou firem ani lidí, ale s panickou reakcí na možné další šíření viru. Z tohoto důvodu určitě doporučujeme investorům zůstat v klidu a na poplašné zprávy nereagovat ukvapeně. Pro pravidelné investory se nic nemění, měli by se držet své investiční strategie a dál pravidelně investovat,“ radí Vokel.

Index podílových fondů, který sestavuje společnost Broker Consulting, ukazuje letošní i dlouhodobý vývoj do středy 26. února, tedy ještě před čtvrtečním a pátečním propadem.


Analýza České spořitelny:

Jak koronavirus nakazí ekonomiku? Česko má silnou imunitu

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 2. 2020 17:21, kalich

V současné době je ideální doba pro všechny,kteří mají dlouhodobě ležet v bankách větší obnosy na mizerný úrok (navíc i tím podporují banky,že úrok pro občany nezvyšují a sami využívají ČNB,kdo za vaše peníze mají 2,25%), měli by si vytvořit vlastní akciové dividendové portfolio. Kurzy padají a dividendy se budou vyplácet od května do cca srpna ve výši cca 6-9% čistého. Jeden příklad Kom.banka kurz 28.2.707,-Kč,navrhovaná dividenda čistá 49,3 Kč tj.6,97%! Akcie lze nakupovat přes banku nebo i přímo na burze přes internet i z domova. Finanční gramotnost je základ jak se stát rentiérem i vyřešit DR ber státu sami.

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 2. 2020 12:54, Petr

Správně na koronaviru měla Evropa zbohatnout,výpadky výroby z Číny měla Evropa nahradit vlastní výrobou. Bohužel,Evropané jsou již velmi líní a prakticky závislý na levném zboží z Číny. Také podnikatelé jsou již příliš závislí na levném zboží z Číny,které zde z velkou marží prodají a tak něco vyrábět přímo tady se nikomu nechce,protože zisk by byl sotva poloviční. Rozežranost podnikatelů nás dovede do (_!_) Nejlepší všechno znárodnit a podnikatele odstěhovat do dańových rájů kde už stejně na oko bydlí.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

21. 6. 2024 | Petra Nová | 2 komentáře

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

Akciové trhy zaznamenaly za poslední rok a půl slušnou jízdu. Nahoru je táhne hlavně optimismus investorů kolem umělé inteligence. Nedá se vyloučit, že býčí trh ještě nějakou dobu vydrží.... celý článek

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

6. 6. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v květnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

9. 5. 2024 | Martin Mašát | 2 komentáře

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

Optimismus došel. Investoři přestávají věřit tomu, že se ve Spojených státech podaří brzy zamést s inflací a že klesnou úrokové sazby tamější centrální banky. Špatnou náladou se nechali... celý článek

Partners Financial Services