Jak fungují obchodníci s CP

Investování do akcií je často mylně považováno za snobskou záležitost pro horních deset tisíc. Každý, kdo má jen trochu peněz a času, může nakupovat cenné papíry. Do začátku je ale také třeba vědět, na co si dát pozor, aby se vaše peníze nevypařily dříve, než dorazí na burzu.

S akciemi a dluhopisy se obchoduje na organizovaných trzích. Většinou to jsou burzy, ale existují i tzv. mimoburzovní trhy. Jeho příkladem může být český RM-Systém nebo také známý americký NASDAQ. Způsob, jak je daný trh organizován, je důležitý především pro investory, aby věděli, na koho se mají se svým zájmem o cenné papíry obracet. Na burzách totiž mohou obchodovat jen jejich členové, zatímco například do RM-Systému si můžete příkazy zadávat sami pomocí internetu nebo na přepážkách. Tato možnost je však v celosvětovém měřítku velkou výjimkou, většinou tak budete potřebovat svého makléře. Ten by měl být členem burzy, na které chcete obchodovat nebo by měl s někým takovým spolupracovat.

Elektronické obchody

Těm, kteří chtějí obchodovat pouze s českými akciemi, se nabízí možnost vybrat z několika desítek malých i velkých obchodníků. Ten ideální pro vás nemusí být členem pražské burzy, ale rozhodně by měl mít k dispozici terminál RM-Systému. Všichni čeští brokeři, kteří zprostředkovávají investice do akcií drobným investorům, jsou ochotni přijímat pokyny k nákupům a prodejům po telefonu, takže i když většinu svého dne trávíte někde v poklusu, nebudete muset někam běhat, jenom si budete muset najít pár minut na telefonát svému makléři. Pokud ale trávíte celý den u počítače, můžete si to ještě zjednodušit. Existuje mnoho českých brokerů, kteří přijímají pokyny k obchodování přes internet. Přitom máte větší klid, než pokud svému obchodníkovi voláte, a můžete si vše dobře rozmyslet.

Pokud však budete chtít část svých peněz umístit do zahraničí, váš výběr se rázem zmenší. Tedy pouze v případě, že váš makléř musí mluvit česky. V opačné situaci si totiž můžete vybrat z desítek internetových obchodníků z celého světa. K jejich hlavním výhodám patří nízké poplatky. Nevýhodou může být smlouva v cizím jazyce a občas zdlouhavé (pět dní až týden) převody peněz do českých bank. Určitě je třeba dobře vybírat. Mělo by jít o firmu založenou v některé vyspělé zemi (především Spojené státy, Velká Británie a Německo), obchodníci z daňových rájů mohou být velice riskantní. Navíc na většině rozvinutých kapitálových trhů jsou brokeři pojištěni pro insolventnosti. Například pokud zkrachuje váš americký obchodník, dostanete všechny své peníze až do výše sta tisíce dolarů zpět během několika dní.

Poplatky

Velký rozdíl mezi evropskými a americkými trhy existuje v poplatcích účtovaných za nákupy cenných papírů. Zatímco v Evropě se účtují procenta (většinou se pohybují v rozmezí 0,5 až 1,5 procenta) z objemu obchodů, na amerických trzích se platí spíše fixní poplatky bez ohledu na množství zobchodovaných akcií. Za jeden takový obchod zaplatíte okolo deseti až dvaceti dolarů u zahraničního internetového brokera a o něco více u českého. Pokud chcete investovat větší částky, je na vás Amerika hodnější, protože procentuální výše poplatků je mnohem příznivější.

Kterého obchodníka si tedy vybrat? Mělo by jít o firmu, která je dlouhodobě přítomná na trhu a jejíž vlastníci jsou kapitálově silní. Dále musí vlastnit příslušná oprávnění. U nás je to licence obchodníka s cennými papíry, seznam držitelů tohoto povolení je možno najít na stránkách Komise pro cenné papíry. Pro investice do zahraničí musí mít broker i devizovou licenci České národní banky. Pokud budete investovat přes zahraniční firmu, měli byste si ověřit, zda podléhá dohledu nějakého orgánu, který reguluje kapitálový trh v dané zemi. S firmami bez patřičných povolení a licencí není radno si začínat, mohli byste velice snadno přijít o všechny své peníze.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Menší akcionáři ČEZ dostanou 52 Kč na akcii. Stát si vezme víc

25. 6. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Menší akcionáři ČEZ dostanou 52 Kč na akcii. Stát si vezme víc

Společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 52 Kč na akcii před zdaněním. Rozhodla o tom valná hromada, když potvrdila návrh představenstva.

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

21. 6. 2024 | Petra Nová | 2 komentáře

Americké akcie už nemají kam růst. Příležitosti vidíme jinde, říká Stupavský z Consequ

Akciové trhy zaznamenaly za poslední rok a půl slušnou jízdu. Nahoru je táhne hlavně optimismus investorů kolem umělé inteligence. Nedá se vyloučit, že býčí trh ještě nějakou dobu vydrží.... celý článek

O dividendu požádáte snadněji. Novinku využije čtvrtá firma

18. 6. 2024 | Petr Kučera

O dividendu požádáte snadněji. Novinku využije čtvrtá firma

Požádat o výplatu dividend jednoduše přes internet nově mohou i akcionáři společnosti Philip Morris ČR, s?jejímiž akciemi se obchoduje na Burze cenných papírů Praha.

Partners Financial Services