Smrt blízkého. Jak se to má s účtem v bance a kdy zrušit odběr energií?

Vyřízení pozůstalosti mimo jiné obnáší také rušení bankovních účtů nebo telefonního čísla. Peníze.cz poradí, co je potřeba zařídit a jaké jsou možnosti.
Smrt blízkého. Jak se to má s účtem v bance a kdy zrušit odběr energií?

Pokud zemře blízký člověk – rodič nebo partner, čeká vás vedle pohřbu také vyřízení několika formalit. Samostatná kapitola je dědické řízení, během kterého se vedle majetku dělí i případné dluhy. Řízení o dědictví musí proběhnout vždy: tedy i v situaci, kdy zemřelý nic nevlastnil. Dědickému řízení a dalším pravidlům dědictví jsme věnovali jeden z našich seriálů – přehled jednotlivých článků najdete v boxu vpravo.

Co se úřadů týče, je postup následující: když lékař konstatuje smrt, nahlásí úmrtí matričnímu úřadu v obci, kde zesnulý naposledy bydlel. Matrika předá zprávu soudu, který pověří notáře vedením dědického řízení – sami si notáře vybrat nemůžete. Notář si pak předvolá osobu, která zná rodinné a majetkové poměry zemřelého. Obvykle jde o osobu, která zařídila pohřeb. Proběhne předběžné šetření, během kterého se notář snaží zjistit okruh dědiců a rozsah majetku. Zároveň vás může učinit správcem pozůstalosti – což je potřeba například při jednání s bankou.

Mezitím matriční úřad předá informaci o úmrtí zdravotní pojišťovně zemřelého a České správě sociálního zabezpečení. Sociálka pak stopne výplatu důchodu, pokud ho zesnulý pobíral. Právě na okresní správu sociálního zabezpečení v místě vašeho trvalého bydliště se zároveň můžete obrátit s žádostí o vdovský, vdovecký nebo sirotčí důchod. Nejprve si ale pročtěte, za jakých podmínek vám úřady pozůstalostní penzi přiklepnou:

Další instituce – banku, dodavatele energií nebo třeba mobilního operátora, už ale budete muset kontaktovat sami. Poradíme, co vás čeká.

Mzda a úmrtí zaměstnance

Když zemře zaměstnanec, jeho pracovní poměr přirozeně končí. Zůstávají nevyřízené pohledávky: dosud nevyplacená mzda, náhrady mzdy nebo nemocenské. Pozůstalí je můžou dostat hned, bez čekání na dědické řízení.

Když výpověď podepíše smrt. Jak je to s nevyplacenou mzdou

Bankovní účet běží dál

Úmrtí majitele účtu můžete bance oznámit prostřednictvím úmrtního listu, nebo počkat, až jí tuto informaci předá notář (ti se na banku obracejí, aby zjistili zůstatek na účtu). Doručením úmrtního listu (případně oznámením notáře) ale účet v bance nekončí, dál z něj odcházejí trvalé platební příkazy „Výjimkou jsou trvalé platby, u kterých majitel účtu určil, že se v nich po jeho smrti pokračovat nemá. Tyto platební transakce banka zastaví následující den poté, co se hodnověrně dozví, že majitel účtu zemřel,“ popisuje praxi Michaela Průchová z tiskového oddělení Československé obchodní banky.

Pokud zesnulý omezení trvalých plateb v minulosti nenastavil, stopnete je, jen pokud máte k jeho účtu takzvané disponentské právo. V opačném případě je potřeba počkat, až se k vašemu případu dostane notář. „Když nejsou k účtu vázané žádné další osoby s disponentskými právy, může banka jakoukoli manipulaci s účtem povolit jen osobě s titulem správce pozůstalosti. Typicky jde o osoby, které určí notář jako účastníky dědického řízení,“ vysvětluje tiskový mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Na notáři zároveň je určit, jakým způsobem může správce pozůstalosti s účtem nakládat. „Většinou notáři udělí správcům pozůstalosti plná disponentská práva k nakládání s účtem. Výjimkou ale není ani situace, kdy notář povolí pouze zrušení trvalých plateb,“ popisuje praxi Hrubý.

Hrajte na jistotu

Disponentský model. Šikovná pojistka

O něco jednodušší situaci má ten, kdo má k účtu zemřelého disponentské právo. Ani v tomto případě ale nemusí být tak úplně vyhráno. Záleží, jaké konkrétní úkony vám majitel účtu povolil. Obecně můžou disponenti provádět standardní platební transakce, vybírat nebo vkládat peníze, využívat platební kartu i internetové bankovnictví. Změny smlouvy – například rušení účtu ale mezi standardní disponentská práva nepatří.

Problém může nastat i tehdy, jestliže majitel účtu omezil vaši pravomoc pouze na dobu svého života – i takové nastavení disponentského modelu banky nabízejí. V takovém případě pro vás platí postup popsaný výš. „Jestliže je k účtu zřízené disponentské právo omezené pouze po dobu života majitele účtu, má banka povinnost disponentské právo zrušit, jakmile se dozví, že majitel účtu zemřel,“ upozorňuje Filip Hrubý z České spořitelny.

Jestliže majitel účtu takové omezení neurčil, můžete s účtem nakládat stejně jako dosud. „V případě, že klient má disponentské právo platné i po smrti majitele účtu, může například rušit trvalé příkazy,“ říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank. Na zrušení účtu si ale i disponenti musí počkat až na konec dědického řízení. „Dědic rozhodne, co se s účtem stane, zda se účet ukončí a vyplatí se zbylé prostředky na požadovaný účet nebo se účet převede na nového majitele,“ vysvětluje Markéta Dvořáčková z Equa bank.

Propojeno!

Jak je vidět, pustit ke svému účtu disponenta, může přijít v určitých momentech vhod. Jenže ne všechny banky disponentský model umožňují, někde zas nabídnou účet společný. Napoví náš přehled.

Společný účet. Kde ho sjednat bez poplatků

Nezapomeňte na energie a mobilní služby

Vedle bankovních účtů není od věci spojit se s dodavatelem elektřiny či plynu. Ze zákona totiž platí: smlouva s dodavatelem energií končí úmrtím odběratele. V praxi pak záleží, zda chcete, aby odběrné místo zaniklo úplně, nebo potřebujete energie přepsat na sebe. V obou případech stačí, když dodavateli prokážete úmrtí – prostřednictvím úmrtního listu nebo lékařské zprávy o úmrtí. Na ukončení dědického řízení čekat nemusíte. „Lidé si často myslí, že převod je možný až po ukončení dědického řízení, což ale není pravda. Přepis provedeme i na základě úmrtního listu nebo lékařské zprávy o úmrtí. V rámci možností se snažíme informovat pozůstalé – například vhozením výzvy do schránky zemřelého nebo přes notáře, který vyřizuje dědictví, ale ne vždy se to daří. Bohužel i notáři mnohdy podávají zavádějící či přímo chybné informace, že k ukončení smlouvy dojde až s ukončením dědického řízení,“ radí ombudsman PRE.

Podobně lze postupovat i v případě mobilních operátorů: jednoduše doručíte úředně potvrzené lejstro o úmrtí. Pokud se smlouva ruší z důvodu úmrtí, operátoři si neúčtují poplatek za předčasné ukončení smlouvy.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+321
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 1. 2019 7:39, Jirka

Co mně v článku zásadně chybí je to, jak postupovat, když zemřelý měl na sebe sjednáno pojištění (auto, majetek, životko, úraz apod.). Podle mně je třeba každou pojistnou smlouvu ihned zrušit, protože pokud škoda např. na majetku vznikne po úmrtí pojistníka, považuje po úmrtí pojišťovna pojistku za neplatnou a odškodnění nevyplatí. Variantou taky je převést pojistnou smlouvu na pozůstalého, případně uzavřít pozůstalým novou pojistnou smlouvu se stejnými nebo jinými parametry. Jak to vlastně je?

+169
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Banka Creditas koupila většinu v záložně Ney

2. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Banka Creditas koupila většinu v záložně Ney

Banka Creditas získala nadpoloviční podíl v kampeličce Ney spořitelní družstvo. Spořitelní družstvo bude dál působit jako dceřiná společnost banky. Cenu a další podmínky nákupu Creditas... celý článek

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

1. 7. 2024 | Petr Kučera

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

Nechtěnou službu mnohdy neúmyslně využije i jinak dobře informovaný spotřebitel. Obrana proti ní přitom může být stejně jednoduchá jako nastavení limitů na kartě. Proč některé banky... celý článek

mBank spouští Zepp Pay. Umožní platit hodinkami Amazfit

26. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

mBank spouští Zepp Pay. Umožní platit hodinkami Amazfit

mBank jako první banka na českém trhu klientům umožňuje platit pomocí Zepp Pay, tedy chytrými hodinkami Amazfit. 

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

20. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Opravdu chcete platit víc? Spořitelna radí, jak si zvýšit finanční zdraví

Česká spořitelna spustila v mobilní aplikaci George personalizované tipy s cílem zvýšit finanční zdraví uživatelů. Mají jim pomoct s tvorbou krátkodobé a dlouhodobé finanční rezervy,... celý článek

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

20. 6. 2024 | Martin Vlnas

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

Nová Partners Banka má za sebou úspěšný start. Jak ho vidí Petr Borkovec, spoluzakladatel finanční skupiny Partners, který teď bude banku řídit společně s Markem Ditzem? Jak udělat... celý článek

Partners Financial Services