Jeden podpis za tisíce. Pět triků, které podomním prodejcům pořád fungují

Jana Poncarová | rubrika: Když se řekne | 24. 8. 2017
Stačí jeden podpis, a trable jsou na světě. Podomní prodejci mají triky, které fungují. Poznejte je. Braňte se.
Jeden podpis za tisíce. Pět triků, které podomním prodejcům pořád fungují

Řada měst a obcí zakázala podomní prodej vyhláškou. Pod cedulí se jménem obce vás vítá nápis, že podomní prodej je tady zakázán. Přestože podomním prodejcům hrozí za porušení zákazu pokuta až 200 tisíc korun, obrážejí české domácnosti, zvoní na dveře a přesvědčují. Někdy slušně, jindy agresivně.

Máte kliku

Nejlepší obranou není v případě podomního prodeje útok, ale důrazné sbohem. Stačí vzít za kliku a zavřít dveře. Když už vás přece jen podomní prodejce zaujme, vezměte si od něho ceník, obchodní podmínky a návrh smlouvy a domluvte se, že když se vám po prostudování budou líbit, ozvete se sami a domluvíte si schůzku.

„Prevence je daleko účinnější než pozdější vypovídání smlouvy. Nepouštějte si podomního prodejci domů, pokud opravdu nechcete, aby vám něco nabízel. Pokud už ho domů pozvete, nic nepodepisujte na místě, ale všechno si promyslete,“ říká Tomáš Palla, vedoucí pražské osobní poradny Sdružení spotřebitelů – Asociace, z.s.

Cíl podomního prodejce je stejný jako u každého obchodníka: prodat. Někdy se ale nebojí používat argumenty a prodejní metody, které nejsou úplně fér. Abyste se při jednání s podomním prodejcem netahali za kratší konec, podíváme se jim dnes do kuchyně.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

1. Jsme od distributora, dodavatele, z regulačního úřadu

Záměna identity. V tom jsou někteří podomní prodejci mistři. U mých dveří například zvonili pánové, v ruce desky s logem ČEZ, dominantního dodavatele v regionu. Přitom ale byli ze společnosti Comfort Energy. Podomní prodejci se někdy představují jako zástupci vašeho dodavatele nebo distribuční společnosti s tím, že přišli udělat odečty elektroměrů. Jindy vystupují jako pracovníci Energetického regulačního úřadu, kteří jdou zkontrolovat, jestli neplatíte moc.

„Podomní obchodníci se neváhají vydávat za naše pracovníky, kteří odečítají elektroměr. My ale kontroly měřičů spotřeby vždy oznamujeme dopředu a naši zaměstnanci se standardně prokazují průkazem,“ vysvětluje Rudolf Uhlík ze společnosti E.ON Energie.

2. Končí vám smlouva

Vystrašit a urvat podpis. To je další trik podomních prodejců. Když prokouknete jejich skutečnou identitu, začnou vás strašit tím, že vám končí smlouva na dobu určitou. A pokud nebudete mít novou, spadnete do černého odběru. Tak úplně pravda to není. Smlouvy na dobu určitou se zpravidla automaticky prodlužují. (Proto je spíš problém je včas a správně vypovědět.) Samozřejmě, existují i výjimky. Pokud ale máte smlouvu uzavřenou na dobu určitou bez automatické prolongace, dodavatel se vám většinou sám ozve.

Propojeno!

Pomoz si sám?

Uvažujete o změně dodavatele elektřiny či plynu? Uvažujte, ať víte, co odpovědět, až se topná sezona zeptá, co jste dělali v létě. A my vám s tím přemýšlením pomůžeme, začněte třeba těmihle otázkami. Dá se ale dodavatel změnit okamžitě? Jak taková změna probíhá a kolik času zabere? Odpovědi v článcích níž:

Jak změnit dodavatele elektřiny nebo plynu

Přišlo vyúčtování energií a dodavatel po vás chce, abyste mu příště platili vyšší zálohy? Příliš vysoké? Přečtěte si, jak dodavatelé zálohy stanovují a jak se s nimi domluvit na jejich úpravě.

Jak nastavit nové zálohy na energie

3. Váš dodavatel zkrachoval

Jsou podomní obchodníci, kteří dokonce šíří falešné poplašné zprávy. Například tu, že váš dodavatel zkrachoval. A vy můžete být bez elektřiny nebo zemního plynu. Jenže i kdyby vaše energetická společnost opravdu zkrachovala, není důvod k panice. Převzal by vás dodavatel poslední instance, který by se o vás postaral, a vy byste měli šest měsíců na to, abyste si našli nového dodavatele. Každopádně byste o tom byli informovaní dopisem a rozhodně byste nemuseli čekat na to, až někdo zazvoní na vaše dveře.

4. Elektřina a plyn z aukce

Prodej elektřiny a zemního plynu zprostředkovávají také aukční společnosti. „Je to poměrně nový trend. Spotřebitel se podpisem zaváže k tomu, že uzavře smlouvu s dodavatelem, kterého mu pořadatel aukce vybere. Mnohé z těchto smluv jsou právně velmi sofistikované a bývá problém z nich spotřebitele vyvázat, protože se nejedná o samotné smlouvy o dodávkách a nelze proto využít práva výpovědi podle Energetického zákona,“ uvádí Tomáš Palla. Objevily se ale i aukce, kde účastník dopředu žádný závazek neslibuje, takové pořádá třeba spotřebitelská společnost dTest:

Anketa

Je ve vaší obci zakázaný podomní prodej?

5. Žárovky zadarmo

Dárky jako pozornost jsou stále oblíbeným trikem podomních prodejců. Ke smlouvě vám je šoupnou zdarma, ve skutečnosti na ně podepisujete kupní smlouvu. Když si všechno rozmyslíte a od smlouvy na dodávky energií odstoupíte, budou po vás požadovat vrácení žárovek nebo zaplacení pokuty, která je většinou kolem dvou tisíc korun.

Můžete odstoupit, jen hlídejte čas

Proč je podomní prodej tak rizikový? Ve skutečnosti sám o sobě rizikový není, rizikové bývá až chování spotřebitelů. Nechají si vymluvit do hlavy díru, nečtou, co podepisují. Prodejce sice nabídne krásnou slevu, jenže i po slevě platíte víc, než jste platili dosud. Můžete si z nepozornosti nebo nevědomosti zkomplikovat život smlouvou na dobu určitou – mezi firmami jsou i takové, které dávají smlouvy na pět nebo deset let. A bez zaplacení sankcí za předčasnou výpověď v řádech tisíců korun se takové smlouvy nezbavíte.

Proto – lidé, čtěte. A když už přece jen podepíšete a zjistíte, že jste podepsali nevýhodnou nabídku, odstupte od smlouvy včas. Podle občanského zákoníku na to máte čtrnáct dnů od podpisu. Energetický zákon vám ale dává ještě víc času. Od smlouvy sjednané při podomním prodeji můžete odstoupit ještě patnáctý den po zahájení dodávek. „Také v případě smluv o dodávkách energií uzavřených distančním způsobem, například po telefonu, můžete využít paragraf 11a energetického zákona,“ uzavírá Tomáš Palla.

Vyzkoušejte naše porovnání cen elektřiny a plynu

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

  • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
  • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
  • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
  • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
  • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

24. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

Od září začne platit několikrát odkládaný zákaz provozu kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Možnost zažádat o kotlíkové dotace nebo dotace v programu Nová zelená úsporám v... celý článek

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

20. 6. 2024 | Hynek Just

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

Proč potřebujeme desítky tisíc nových bytů ročně, když se počet obyvatel prakticky nemění? Je za tím jen developerská lobby, nebo se to dá vysvětlit jinak? Odpovídá Milan Roček, předseda... celý článek

Partners Financial Services