Spínání nízkého a vysokého tarifu: Kdy platíte za elektřinu nejméně?

PR článek | rubrika: PR Článek | 30. 4. 2018 | 1 komentář
Zatímco dřív jste mohli čerpat levnější elektřinu jen v noci – kvůli tomu se uchytilo nepřesné pojmenování noční proud – dnes probíhá přepínání z vysokého do nízkého tarifu a opačně klidně i několikrát během dne. Kolik můžete odběrem v levnějším nízkém tarifu ušetřit? A které distribuční sazby jeho využívaní vůbec neumožňují?
Spínání nízkého a vysokého tarifu: Kdy platíte za elektřinu nejméně?

Na začátek je třeba vysvětlit, že sazba a tarif jsou dvě odlišné věci, které spolu ovšem úzce souvisí. Sazba se označuje velkým písmenem D v kombinaci s dvěma číslicemi a malým d na konci a je vám určena na základě vaší energetické spotřeby. Může být jednotarifní nebo dvoutarifní. V prvním případě platíte stejnou cenu za elektřinu po celý den, ve druhém se cena během dne mění podle toho, zda je zrovna spuštěn vysoký nebo nízký tarif.

Přepínání mezi nízkým tarifem (NT) a vysokým tarifem (VT) řídí hromadné dálkové ovládání (HDO). To však není nijak zvlášť podobné tomu, kterým ovládáte televizi nebo set-top box. U starších elektroměrů jde o menší krabičku umístěnou na rozvodné desce či v rozvaděči, u novějších přístrojů je jeho podoba utajená, bývá totiž zabudovaný uvnitř. Přesné časy, kdy k přepínání z VT na NT a opačně dochází, určují distributoři a liší se v jednotlivých krajích, okresech, a někdy dokonce i sousedních domech.

Máte nárok na dvoutarifní sazbu?

Běžní odběratelé využívající elektřinu maximálně k tomu, aby si posvítili, případně k vaření, jedou nonstop ve vysokém tarifu. K přepínání u nich v domácnosti vůbec nedochází. Nízký tarif, a tedy i nižší cena elektřiny, je luxusem, jenž distributoři dopřávají pouze zákazníkům se střední a vysokou spotřebou. Tedy těm, kteří elektřinou vytápějí (využívají akumulační kamna, přímotopy, elektrokotel, tepelné čerpadlo), ohřívají vodu (vlastní elektrický bojler) nebo dobíjejí elektromobil. O tom, že splňují technické požadavky pro zapojení všech spotřebičů musí dodat revizní správu příslušnému distributorovi v místě bydliště. Až na základě toho je jim přiznána dvoutarifní sazba.

Které distribuční sazby umožňují využívat nízký tarif?

  • D25d: 8 hod NT, akumulační ohřev vody či vytápění
  • D26d: 8 hod NT, akumulační vytápění
  • D27d: 8 hod NT, pro majitele či uživatele elektromobilu
  • D35d: 16 hod NT, hybridní vytápění
  • D45d: 20 hod NT, vytápění přímotopem
  • D56d: 22 hod NT, vytápění tepelným čerpadlem v provozu do 31. března 2016
  • D57d: 20 hod NT, vytápění tepelným čerpadlem
  • D61d: od pátku 12:00 do neděle 22:00, pro chataře

Kde zjistíte časy spínání nízkého tarifu?

Pokud byste rádi věděli, kdy spíná například nízký tarif E.ON, je nutné na webových stránkách distributora vyplnit povel nebo kód HDO. Obě informace najdete přímo na HDO nebo elektroměru. Kód může vypadat všelijak (např. P64, 12, či 6A43R), povel většinou začíná na A1 (např. A1B6DP10). V případě, že se vám nechce hrát na detektiva Columba, máte ještě možnost zeptat se na časy na zákaznické lince. Podobně to funguje i u společností PRE a ČEZ.

Časy spínání nočního proudu je ale třeba prověřovat poměrně často, ideálně třeba jednou za 2 měsíce, kvůli vyrovnávání zatížení odběrné sítě se totiž během roku několikrát mění. Případně můžete využít možnosti nechat si informace o změnách posílat od distributora na e-mail. A budete mít vystaráno.

Kolik můžete s nízkým tarifem ušetřit?

Výše úspory je závislá hned na několika faktorech, jakou máte nastavenou sazbu, které spotřebiče vlastníte a také jak často je využíváte. Velkých rozdílů při odběru v časech NT a VT mohou dosáhnout hlavně lidé, kteří elektřinou ohřívají vodu. V neposlední řadě ale také záleží na tom, od kterého odebíráte dodavatele. Cenově se totiž liší i o 9 300 Kč ročně. Nevěříte? Zkuste si porovnat ceny elektřiny v online kalkulačce. Do 2 minut zjistíte, jestli byste přechodem k jinému dodavateli ušetřili.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

24. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

Od září začne platit několikrát odkládaný zákaz provozu kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Možnost zažádat o kotlíkové dotace nebo dotace v programu Nová zelená úsporám v... celý článek

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

20. 6. 2024 | Hynek Just

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

Proč potřebujeme desítky tisíc nových bytů ročně, když se počet obyvatel prakticky nemění? Je za tím jen developerská lobby, nebo se to dá vysvětlit jinak? Odpovídá Milan Roček, předseda... celý článek

Partners Financial Services