Pět rad od dTestu: Jak na společný nájem bytu

Lukáš Zelený | rubrika: Jak na to | 13. 6. 2018
Manželé jsou ve společném nájmu automaticky, ostatní se musí dohodnout s pronajímatelem a podepsat každý za sebe nájemní smlouvu. Je to jistější než podnájem nebo jen ústní dohoda, ale má to také svá pravidla.
Pět rad od dTestu: Jak na společný nájem bytu

Nejprve si řekněme, co společný nájem není. Společný nájem není, když dítě bydlí u rodičů. Společný nájem není, když se ona nastěhuje k němu nebo on k ní a udělají si společnou kasu. Společný nájem taky není, když se dohodne pět studentů, že se budou skládat na nájemné. V takových situacích totiž obvykle bývají pod nájemní smlouvou podepsaní jen dva lidé: jeden pronajímatel a jeden nájemce. Abychom mohli mluvit o společném nájmu, musí pod ní být podepsaní kromě pronajímatele nájemci aspoň dva. S jednou podstatnou výjimkou: společnými nájemci jsou manželé a stačí přitom, aby nájemní smlouvu podepsal jen jeden z nich. Pokud se výslovně nedohodnou, že jim společný nájem vznikat nebude.

Společným nájemcem se můžete stát nejen při podpisu nájemní smlouvy, ale i během trvání nájmu, uzavřením sňatku s nájemcem nebo uzavřením dodatku k nájemní smlouvě.

V dTestu jsme pro vás připravili pět užitečných rad a tipů ohledně společného nájmu bytu, abyste třeba věděli, jak se řeší situace, kdy se společní nájemci nemůžou ohledně nájmu na něčem dohodnout. A jak se rozhoduje o tom, kdo z rozvádějících se manželů zůstane dál nájemcem bytu.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

1. Kdo smí co v bytě užívat

Zákon stanoví, že společní nájemci mají stejná práva a povinnosti. Kromě jiného z toho vyplývá, že můžou rovně užívat celý byt i související prostory. Můžou se ale mezi sebou dohodnout a vymezit si i jiná pravidla užívání. Například si mohou rozdělit místnosti v bytě a společně užívat třeba jen kuchyň a koupelnu.

2. Kdo platí nájem

Jestliže se nájemci nedohodnou jinak, nájem a služby hradí rovným dílem. Ovšem pronajímatel může chtít zaplatit celé nájemné a platby za služby i jen po jednom z nich. Ten pak může požádat ostatní, aby se s ním vyrovnali.

3. Společný nájem, nebo podnájem?

Při hledání bydlení možná narazíte na inzerát, ve kterém někdo, kdo je sám v nájmu, nabízí podnájem třeba jedné místnosti. Podepíšete-li s ním ovšem podnájemní smlouvu, vystavujete se riziku, že podnájem bude ukončen, jakmile z jakéhokoliv důvodu skončí nájem. Tedy stačí, aby nájemce s pronajímatelem uzavřel dohodu o skončení nájmu bytu. Vy jako podnájemce se pak budete muset z bytu vystěhovat. Dohodněte se tedy s nájemcem a pronajímatelem, že se stanete dalším nájemcem vedle původního. Budete tak mít stejná práva a povinnosti jako původní nájemce. Pozor ale na bod 2!

Lukáš Zelený

Lukáš Zelený

Autor je vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

4. Jeden za všechny. Ale ne ve všem

Každý nájemce může sám a za ostatní zařídit takzvané běžné záležitosti, jako je zajištění drobných oprav v bytě, přijetí přeplatku z nájmu nebo oznámení o vadách. Ovšem v podstatných záležitostech musí jednat všichni. Typicky se jedná o dohodu o skončení nájmu nebo o výpověď z nájmu.

5. Poslední soud

V případě neshody mezi společnými nájemci se může kterýkoliv z nich obrátit na soud. Ten pak může podle závažnosti situace rozhodnout i o zrušení společného nájmu a určit, kdo zůstane nájemcem bytu. Typicky soud rozhoduje o zrušení společného nájmu manželů po rozvodu. Při rozhodování, který z nich zůstane jako nájemce v bytě, přihlédne k tomu, kdo pečuje o nezletilé nebo nezaopatřené děti a ke stanovisku pronajímatele.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

24. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

Od září začne platit několikrát odkládaný zákaz provozu kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Možnost zažádat o kotlíkové dotace nebo dotace v programu Nová zelená úsporám v... celý článek

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

20. 6. 2024 | Hynek Just

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

Proč potřebujeme desítky tisíc nových bytů ročně, když se počet obyvatel prakticky nemění? Je za tím jen developerská lobby, nebo se to dá vysvětlit jinak? Odpovídá Milan Roček, předseda... celý článek

Partners Financial Services