Levnější energie? Pozor na aukce, padaly pokuty

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 2. 2020 | 1 komentář

Státní úřady varují před nabídkami na levnější dodávky energií. Česká obchodní inspekce a Energetický regulační úřad v posledních dnech shodně upozornily konkrétně na aukce.

Energetický regulační úřad loni přijal 14 259 spotřebitelský podání přijal. Lidé tak loni meziročně podali téměř o šest procent stížností více.

„Jako čím dál problematičtější se v energetice ukazují zprostředkovatelé, konkrétně energetické aukce. Stačí se podívat na data. Ještě v roce 2018 jim patřilo každé desáté spotřebitelské podání na ERÚ, loni už to bylo každé páté podání," říká Rostislav Krejcar, člen rady ERÚ.

Skutečný podíl zprostředkovatelů na počtu podání přitom může být ještě vyšší. Za řadou problémů evidovaných v dalších skupinách, zejména pod změnou a zjištěním dodavatele, totiž podle zkušeností ERÚ stál také zprostředkovatel.

Řežeme náklady!

Neplatíte za energie zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Potřeba je najít rychlé a účinné řešení, tedy upravit energetický zákon a činnost zprostředkovatelů podřídit přinejmenším stejným pravidlům, jaká platí pro dodavatele," říká Ladislav Havel, člen Rady ERÚ.

Chce to licence

Zatímco dodavatelé energie musí mít pro svou činnost licenci a podléhají dozoru ERÚ, zprostředkovatelům stačí živnostenský list, smlouva nebo dohoda a dohled mají pouze obecný. Změnit by to měla novela energetického zákona, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, zatím se ale návrh nedostal ani na vládu.

Licencování zprostředkovatelů podporuje třeba Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. „Takzvaní energetičtí šmejdi jsou nedílně spojeni s činností zprostředkovatelů v energetice. Vítáme proto záměr ministerstva posílit pravomoci ERÚ, jenž by měl vést registr zprostředkovatelů stejně, jako ČNB vede registr zprostředkovatelů ve finančních službách. Stát musí být schopen dohledat, kdo nepoctivou smlouvu se zákazníkem podepsal, a mít nástroje na jeho potrestání,“ říká prezident svazu Tomáš Prouza.

Podle připravené novely energetického zákona má ERÚ prostřednictvím elektronického registru udělovat oprávnění pro zprostředkovatelskou činnost v energetice na pět let s možností dalšího prodloužení. Mezi nové povinnosti zprostředkovatelů bude mimo jiné patřit informování spotřebitelů o skutečnosti, že s nimi jednají jako zprostředkovatelé, prokázání se osvědčením, doložení totožnosti, adresy sídla, identifikačního čísla a registračního čísla.

Milionová pokuta

Před praktikami zprostředkovatelů a před energetickými aukcemi varuje na základě kontrol v roce 2019 také Česká obchodní inspekce. Provedla jich 52 a porušení zákonů zjistila téměř u 49 z nich.

„Výsledky kontrol za rok 2019 jsou alarmující a potvrdily, že oblast nabídky a poskytování služeb souvisejících s uzavíráním smluv o dodávkách energií patří k těm formám obchodování, při kterých je porušování spotřebitelské legislativy zjišťováno ve velké míře,“ říká ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Za zjištěná pochybení v této oblasti nabylo v roce 2019 právní moci celkem 18 pokut v celkové výši 3 415 000 Kč.

Nejvyšší pravomocnou pokutu ve výši 1 000 000 Kč ČOI loni uložila společnosti Regionální energie (dříve Fér Energie), která mimo jiné spotřebitelům v mnoha nabídkách smluv slibovala maximální cenu 750 Kč/mWh (někdy 650 Kč), avšak uvedená cena nebyla cena konečná, protože nezohledňovala DPH. Dle zákona o cenách musí být cena pro spotřebitele vždy konečná, včetně DPH.

„Společnost se snažila vytvořit zdání, že její nabídka je výhodnější. Dále v předsmluvních informacích slibovala maximální délku smlouvy na 2 roky, ačkoli ve skutečnosti se jednalo o závazek tříletý,“ říká Jiří Fröhlich, mluvčí inspekce.

Další pokuta ve výši 900 000 Kč byla uložena společnosti Centrální výběrová řízení, která se například snažila získat důvěru spotřebitelů tím, že je přesvědčovala, že se jedná o státní firmu. Což je lež.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter: neuniknou vám důležité aktuality, praktické tipy ani zajímavé rozhovory! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

7. 8. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

Česká národní banka sice na začátku srpna opět snížila základní úrokovou sazbu (tentokrát o 0,25 procentního bodu na 4,5 procenta), většina bank ale se snížením úroků u hypoték zatím... celý článek

Creditas se přestěhuje. Centrála vyroste v nové čtvrti

6. 8. 2024 | Petr Kučera

Creditas se přestěhuje. Centrála vyroste v nové čtvrti

Banka Creditas koupila od developerské společnosti Sekyra Group projekt nové administrativní budovy na Rohanském nábřeží v pražském Karlíně. Po dokončení, které se plánuje do tří let,... celý článek

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

5. 8. 2024 | Lucie Weissová | 1 komentář

Zkontrolujte si smlouvu a neplaťte za energie víc, než je třeba, radí odborník

Dodavatelé energií ukončují nejlevnější ceníky a nahrazují je dražšími. Také na burze už se s blížícím se ochlazováním nakupuje za vyšší ceny. I přesto je podle Lukáše Kaňoka ze služby... celý článek

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Přehled dodavatelů, kteří platí nejvíc

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Přehled dodavatelů, kteří platí nejvíc

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Partners Financial Services