Jen cenové mapy stačit nemusí. Co vše může způsobit špatný odhad nemovitosti?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 9. 3. 2020
Zjistit hodnotu nemovitosti není snadné. Pokud prodejce cenu podhodnotí, na prodeji prodělá, v opačném případě zas může ztrácet čas dlouhým čekáním na kupce. Pomoci s určením tržního odhadu nemovitosti mohou cenové mapy, avšak ani ty nejsou dokonalé. Proč se nespoléhat pouze na ně?
Jen cenové mapy stačit nemusí. Co vše může způsobit špatný odhad nemovitosti?

Komerční spolupráce

Cenové mapy pracují s již uskutečněnými prodeji, které jsou evidovány na katastrálním úřadu. Při stanovování ceny tak zcela ignorují řadu faktorů, jako jsou například:

  • technický stav nemovitosti,
  • občanská vybavenost,
  • dopravní dostupnost,
  • orientace na světové strany.

To vše hodnotu bytu či domu výrazně navyšuje i snižuje. Prodejce pak může na prodeji tratit, a to ať už peníze, či svůj čas. O nadhodnocenou nemovitost totiž mnohdy není zájem, vysoká půjčka na bydlení řadu kupců odradí, raději si počkají na levnější nabídku, kvůli které se nebudou muset tolik zadlužit.

Při odhadu ceny nemovitosti je vhodné vycházet z více zdrojů a pracovat s kombinací nástrojů. Spoléhat jen na cenové mapy se nemusí vyplatit, a to jak u bytů či domů, tak i u pozemků. Kromě cenových map pro veřejnost je proto dobré pracovat také s těmi určenými pro odborníky, které vychází z více relevantních zdrojů. Přístup k nim mají ale pouze makléři a developeři.

Špatný odhad nemovitosti může ublížit i kupci

Správný odhad nemovitosti je důležitý i pro samotné kupce, kteří mnohdy až v bance zjistí, že cena pořizovaného bytu nesedí s odhadem znalce. Poté jejich prvotní výpočet hypotéky se zcela neztotožňuje s finančními plány.

Pokud si totiž kupec pořídí nemovitost za 5 milionů a banka odhad poníží na 4,5 milionů, výrazně se to projeví i na půjčce. Hypotéka nebude tak vysoká a dlužník bude muset mít více vlastních zdrojů. Správný odhad nemovitosti je tudíž alfou omegou celého procesu, špatné stanovení ceny může výrazně uškodit jak prodejci, tak i kupci.

Odhad nemovitosti se může od skutečné ceny lišit v řádech desítek procent, v praxi se rozhodně nejedná o nic výjimečného, naopak u mnoha prodejů je takto vysoký rozdíl běžnou záležitostí. Nemovitost nekupujete a ani neprodáváte každý den, proto klaďte důraz na správný odhad, ať už z pozice prodávajícího nebo kupujícího.

Co dělat se špatným odhadem nemovitosti?

Při prodeji lze většinou se špatným odhadem ještě pracovat, buď cenu navýšit, nebo ji snížit. Při koupi nemovitosti je to ale mnohem těžší. Pakliže s přemrštěnou cenou nelze už nic dělat, je vhodné hned na začátku pamatovat na refinancování hypotéky, které se špatně nastavenou půjčkou dokáže udělat divy.

Díky refinancování můžete získat nové podmínky pro splácení, tudíž i ušetřit nemalé peníze, které vám mohou alespoň částečně vykompenzovat špatný odhad nemovitosti. Refinancování vám přinese výhodnější úrokovou sazbu, lepší poplatky a samozřejmě i nižší měsíční splátku.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

24. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

Od září začne platit několikrát odkládaný zákaz provozu kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Možnost zažádat o kotlíkové dotace nebo dotace v programu Nová zelená úsporám v... celý článek

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

20. 6. 2024 | Hynek Just

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

Proč potřebujeme desítky tisíc nových bytů ročně, když se počet obyvatel prakticky nemění? Je za tím jen developerská lobby, nebo se to dá vysvětlit jinak? Odpovídá Milan Roček, předseda... celý článek

Partners Financial Services