Jak ocenit nemovitost a další majetek v dědickém řízení

PR článek | rubrika: FINEXPO | 22. 2. 2021
Úmrtí blízké osoby je jedno z nejtěžších období v životě. Vedle smutku však musí pozůstalí řešit i praktické záležitosti spojené s úmrtím. Stávají se totiž účastníky dědického řízení, v rámci kterého se řeší pozůstalost.
Jak ocenit nemovitost a další majetek v dědickém řízení

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

V rámci dědického řízení notář, kterého stanoví místně příslušný soud (podle trvalého bydliště zemřelého po oznámení úmrtí matrikou), zahajuje dědické řízení. Prvním krokem je předběžné šetření, ke kterému notář vyzve osobu obeznámenou s rodinnými a majetkovými poměry. Obvykle to bývá tzv. „vypravitel“ pohřbu. Účelem předběžného šetření je zjistit okruh dědiců a majetku, který má být předmětem dědického řízení. Notář samozřejmě nevychází jen ze sdělení pozůstalých, ale provádí vlastní šetření a ověření informací (u státních institucí, na úřadech, v bankách nebo u dalších osob, které jsou na jeho výzvu povinné poskytnout součinnost). Notář také zjišťuje, zda existuje závěť, dědická smlouva nebo prohlášení o vydědění některého z dědiců. 

Jak ocenit majetek v dědickém řízení

  • Majetek je nutno ocenit tzv. cenou obvyklou, tedy cenou tržní. Podkladem k ocenění pro jednotlivé druhy majetku, ať už nemovitosti, vozidla, movitý majetek, podnik a další, jsou nejčastěji odborná vyjádření znalců, znalecké posudky nebo souhlasné prohlášení dědiců.
  • Cena obvyklá je taková, za kterou by bylo možné majetek v době úmrtí prodat. V případě nemovitosti se dokládá odborným znaleckým posudkem. Poplatek za posudek se odvíjí od parametrů děděné nemovitosti, u standardní nemovitosti počítejte s cenou maximálně v řádu tisíců korun. S odborným oceněním nemovitosti pro účely dědického řízení se můžete obrátit na on-line kalkulačku Odhad-zdarma.cz. Specialisté vypracují obratem odhad nemovitosti pro dědické řízení ve formátu požadovaném notáři. Tato služba je sice zpoplatněná, nicméně kalkulačka na této stránce umí i zdarma a bez zadání kontaktních údajů spočítat tržní cenu nemovitosti nebo optimální výši nájmu pro případ dalšího prodeje či pronájmu.

Až notář ukončí zjišťování okruhu dědiců a majetku, nařídí konečné jednání. K němu předvolá všechny osoby, které mohou být dědici, a ty vyzve, aby na základě soupisu majetku uzavřeli dohodu o rozdělení pozůstalosti. Pokud se dědici dohodnou, notář dohodu schválí a dědictví je tak rozděleno podle přání dědiců. Pokud k dohodě nedojde, vydá notář usnesení, kterým se pozůstalost rozdělí mezi dědice podle zákona. Pokud se žádný účastník neodvolá, nabývá rozhodnutí právní moci a dědicové se stávají vlastníky dědictví podle rozhodnutí. Pozor na to, že až nabytím právní mocí rozhodnutí je dědické řízení ukončeno a dědicové pak mohou vystupovat jako majitelé zděděného majetku vůči třetím osobám.

Dědická daň a další platby spojené s dědictvím nemovitosti

  • Poplatek notáři: od ledna 2021 došlo k navýšení sazeb odměny notáře v dědickém řízení u nižších částek pozůstalosti. Poplatek se vypočítává procentuální sazbou z hodnoty dědictví, nejméně je však 2000 Kč.

Daň dědická a daň z příjmu: dědická daň byla v roce 2014 zrušena a veškeré dědictví je od daně osvobozeno. Od daně z příjmů fyzických osob jste jako dědic opět osvobozeni. V několika případech ale existuje z osvobození výjimka a daň jste povinni zaplatit. „Pokud se jako dědic rozhodnete nemovitost prodat, hlídejte si pětiletou (pro nemovitosti zděděné do 31. 12. 2020) nebo nově desetiletou (pro nemovitosti zděděné po 1. 1. 2021) lhůtu. Po jejím uplynutí můžete nemovitost prodat bez placení daně z příjmů z prodané nemovitosti. Jestliže prodáte nemovitost získanou dědictvím a zůstavitel byl příbuzný v přímé linii, zkracuje se tato lhůta pro osvobození o dobu, po kterou byla nemovitost prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele. Dědicem v přímé linii jsou: manžel/ka, děti, vnoučata, rodiče a prarodiče,“ doplňuje problematiku platby daně v případě prodeje Ing. Jan Hájek z Quantum realityrealitní kancelář Praha.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

24. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

Od září začne platit několikrát odkládaný zákaz provozu kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Možnost zažádat o kotlíkové dotace nebo dotace v programu Nová zelená úsporám v... celý článek

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

20. 6. 2024 | Hynek Just

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

Proč potřebujeme desítky tisíc nových bytů ročně, když se počet obyvatel prakticky nemění? Je za tím jen developerská lobby, nebo se to dá vysvětlit jinak? Odpovídá Milan Roček, předseda... celý článek

Partners Financial Services