U nouzového dodavatele energií nezůstávejte dlouho, radí úřad

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 22. 10. 2021 | 17 komentářů
U nouzového dodavatele energií nezůstávejte dlouho, radí úřad

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří po ukončení dodávek od společností ze skupiny Bohemia Energy přešli k takzvanému dodavateli poslední instance, by neměli otálet s výběrem standardního produktu z nabídky dodavatelů energií. Vyzval je k tomu Energetický regulační úřad (ERÚ).

Dodavatelem poslední instance jsou v případě elektřiny ČEZ Prodej (většina ČR), E.ON Energie (jižní části ČR) a Pražská energetika (Praha a blízké okolí). V případě plynu to jsou Innogy Energie (většina ČR), E.ON Energie (Jihočeský kraj) a Pražská plynárenská.

Dodavatel poslední instance (DPI) se o vás může postarat maximálně šest měsíců. Nejpozději do konce této doby musíte uzavřít novou – standardní – smlouvu, a to s jakýmkoliv dodavatelem (včetně toho, k němuž jste automaticky přešli). Přesto je ve vašem zájmu zůstat v režimu dodavatele poslední instance co nejkratší dobu, protože tento způsob odběru bývá dražší než standardní smlouva. Minimální doba, po kterou u DPI musíte zůstat, není stanovena – odejít lze okamžitě.

Přechod k DPI v současné situaci znamená výrazné zdražení oproti původnímu dodavateli, zvlášť když jste měli starší smlouvy s mnohem nižší cenou. Dodavatel poslední instance teď musí nakoupit energie na aktuální ceny na burze. A ty jsou mnohonásobně vyšší než třeba před rokem. U plynu je aktuální cena v režimu dodavatele poslední instance tří- až čtyřnásobná, u elektřiny zhruba 2,5krát vyšší než dřív.

DPI navíc může vedle běžných nákladů zahrnout do výsledné ceny i vyšší náklady spojené s přebíráním zákazníků na krátkou dobu.

Regulační úřad přidává i další důvod. „I když DPI zajistí dodávky až na půl roku, výrazný rozdíl nyní může být v měsíčních zálohách. Zatímco běžní dodavatelé zálohy rozpočítávají na celý rok, DPI se řídí očekávanou spotřebou na následující půlrok. Vzhledem k tomu, že půjde o zimní měsíce, je tato spotřeba o poznání vyšší především u domácností, které elektřinou nebo plynem topí. Přechodem k řádnému dodavateli si zálohy spotřebitelé opět rozloží podle průměru celoroční spotřeby, což sníží jejich výdaje na energie v nadcházejících měsících,“ říká mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Podávají pomocnou ruku?

Zdroj: Shutterstock

Nepoctiví prodejci lidem nabízejí pomoc s výběrem nového dodavatele, ale jejich služby ale mohou přivést zákazníky do ještě větších problémů, upozorňuje Energetický regulační úřad.

Energošmejdi nabízejí „pomoc“. Vyjde draho, varuje úřad
 

„Ačkoliv se objevily spekulace, že jsou ceny účtované DPI předražené o třetinu i více, tato tvrzení nemají žádný reálný základ. Výpočty dodavatelů jsme předběžně zkontrolovali a marže pokrývající obchodní riziko dodavatelů se pohybují v jednotkách procent,“ oznámil dnes Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ. „To, že jsou nyní ceny DPI celkově vysoké, není dáno vysokými maržemi, ale vysokými cenami elektřiny a plynu na burzách, kde pro své zákazníky energie nakupují všichni dodavatelé, včetně DPI,“ dodává.

Regulátor připomíná, že dodavatelé poslední instance se při stanovení ceny musejí řídit pevnými pravidly. Mohou do ní zahrnout jen oprávněné náklady a přiměřený zisk, který pokrývá jejich obchodní riziko. „Mezi oprávněné náklady se započítává především cena samotné elektřiny nebo plynu, náklady na dorovnání diagramu spotřeby, náklady na odchylku nebo administrativní náklady spojené s obsluhou zákazníka. Stejně jako v případě běžných dodávek energií cena zahrnuje také regulovanou složku pokrývající zejména náklady na provoz energetických sítí,“ píše ERÚ.

„Ceny DPI znovu přepočítáme ve chvíli, kdy bude jasné, za jaké částky DPI energie na burze skutečně nakupovali. Nyní můžeme vycházet pouze z předběžných odhadů, k samotným nákupům totiž dochází průběžně. Metodika, podle které DPI ceny počítají, však podle předběžného šetření odpovídá úřadem stanovenému věcnému usměrňování,“ dodává Trávníček.

Nového dodavatele (se standardní smlouvou, která nahradí režim dodavatele poslední instance) byste si neměli vybírat jenom podle ceny, ale i na základě jeho spolehlivosti a referencí. Postupujte obezřetně, protože současné situace mohou zneužít i podvodníci, upozorňuje regulační úřad. Teoreticky si můžete vybrat jakéhokoliv dodavatele. Může přitom jít i o stejnou firmu, která pro vás fungovala jako dodavatel poslední instance, tedy ČEZ, Innogy, E.ON, Pražská energetika či Pražská plynárenská – také v tomto případě je však potřeba váš aktivní krok, tedy sjednání běžné smlouvy.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 10. 2021 19:29, Petr Fiala

Ale to je likvidační. Jsem okamžitě po zdražení přestal plynem topit. A stejně teď mi přijde záloha tak 8 vyšší? 4x kvůli ceně a 2x kvůli tomu že jde o zálohy na zimu. Nevím, jestli si to, ti co nás vedou uvědomují, ale na tohle už nemá ani střední třída. Politici berou velké platy za to, že nás vedou. A dovedli nás akorát do prdele.

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 10. 2021 18:07, Jirka

Citace - HOMER HLADÍK PŘÍBRAM / 22.10.2021 15:38

INNOGY SI UČTUJE 100% víc na 1záloze než jsem platil jsou hor222222222222222222222222222 ŠMEJDI.JSOU TO SUPER ŠMEJDI.


Nejsou. V článku máte přesně vysvětlené, proč to tak je. A nikdo vás nenutí u nich zůstávat.

Zobrazit celé vlákno

-8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

24. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

Od září začne platit několikrát odkládaný zákaz provozu kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Možnost zažádat o kotlíkové dotace nebo dotace v programu Nová zelená úsporám v... celý článek

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

20. 6. 2024 | Hynek Just

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

Proč potřebujeme desítky tisíc nových bytů ročně, když se počet obyvatel prakticky nemění? Je za tím jen developerská lobby, nebo se to dá vysvětlit jinak? Odpovídá Milan Roček, předseda... celý článek

Partners Financial Services