Strop bude, úsporný tarif už ne. Pomoc s drahými energiemi je definitivní

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 5. 10. 2022
Vláda stanovila podrobné parametry cenových stropů na energie, které budou platit v roce 2023. Úsporný tarif skončí s rokem 2022.
Strop bude, úsporný tarif už ne. Pomoc s drahými energiemi je definitivní

Zdroj: Shutterstock

Vláda schválila nařízení, které stanovuje pravidla pro zastropování cen energií. Využila novely energetického zákona, kterou Parlamentem protlačila během září a která stanovení stropů v případě mimořádné energetické situace umožňuje.

Zastropování může s vysokými cenami elektřiny a plynu pomoct nejen domácnostem, ale také malým a středním podnikatelům, vládním institucím, školám, poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb, provozovatelům městské hromadné dopravy a dalším subjektům.

Vláda také pro příští rok zrušila příspěvek na elektřinu, plyn a teplo (tzv. úsporný tarif). Nahradí ho právě podpora ve formě zastropování cen. Úsporný tarif funguje od začátku října. Všechny domácnosti, které mají uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny, dostanou pomoc v podobě příspěvku ve výši 3500 Kč nebo 2000 Kč podle tarifu (sazby pro odběr elektřiny). Většina z nich by měla dosáhnout na 3500 Kč – včetně lidí s nejpoužívanější sazbou D02d. Podrobný popis i kalkulačku najdete v tomto textu.

„Zastropování cen bude platit po celý rok 2023, s tím, že nařízení nám umožní toto období případně prodloužit,“ říká Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu. „Domácnosti budou mít cenový strop nastaven na sto procent své spotřeby elektřiny i plynu a zastropování cen se bude týkat také všech malých a středních podniků do 250 zaměstnanců a obratem do přibližně 1,25 miliardy korun,“ dodává Síkela.

Maximální cena za dodávku elektřiny se stanoví ve výši 5 Kč/KWh bez DPH, tedy 6,05/KWh s DPH. Stálý měsíční plat za dodávku elektřiny smí být nejvýš 130 Kč za odběrné místo a měsíc (poplatek za odběrné místo bez ohledu na spotřebu). U plynu bude cenový strop zaveden ve výši 2,50 Kč/KWh, tedy 3,025/KWh s DPH. Strop pro stálý měsíční plat za dodávku plynu se stanoví ve výši 130 Kč za odběrné místo a měsíc.

Například ČEZ dnes má základní cenu silové elektřiny u smlouvy s nefixovanou cenou od 7,74 koruny za kWh do 8,44 koruny kWh (pro distribuční území ČEZu). A cenu za dodávku plynu (část, která bude zastropovaná) má nyní 4,44 koruny za kWh. 

Cenový strop se týká cen v roce 2023, tedy od 1. ledna 2023. Dodavatelé ale budou povinni do 30 dnů po vyhlášení cenového stropu upravit zákazníkům zálohy a zaslat jim jejich upravený rozpis. Ten tedy lidé můžou čekat na začátku listopadu. „Zastropování začne platit automaticky, lidé nebudou muset o nic žádat. Stejně tomu je u úsporného tarifu, který pomůže lidem zvládnout vysoké ceny energií před tím, než začne fungovat zastropování,“ dodává Síkela.

Pro zákazníky, kteří mají sjednanou nižší cenu elektřiny či plynu, než je stanovený strop, se nic nemění. Stávající smluvní vztah zůstává nedotčen novou regulací do doby, dokud sjednaná nižší cena ve smlouvě platí.

Příklady, kolik nám strop ušetří:

Zdroj: Vláda ČR

Za rok má podle vlády zastropování cen elektřiny modelovým domácnostem zachránit (zleva) 20 284 Kč, 46 576 Kč a 111 424 Kč.

Zdroj: Vláda ČR

Zastropování cen plynu má v modelových příkladech v porovnání s odhadem tržní ceny beze stropu za rok uspořit (zleva) 1492 Kč, 16 531 Kč a 71 037 Kč.

V případě elektřiny bude zastropována celá spotřeba pro všechny domácnosti a další subjekty připojené na hladině nízkého napětí. Pro další malé a střední podniky napojené na hladinu vysokého a velmi vysokého napětí bude zastropování platit pro 80 procent z nejvyšší spotřeby za posledních pět let.

U plynu bude zastropována celá spotřeba pro všechny domácnosti a maloodběratele plynu s ročním odběrem plynu do 630 MWh. Zastropování ceny plynu bude dále platit pro všechny malé a střední podniky s ročním odběrem od 630 do 4200 MWh, ale pouze na 80 procent z jejich nejvyšší spotřeby za posledních pět let.

Zastropování cen energií se bude týkat kromě domácnosti a malých a středních podniků i dalších vybraných subjektů z řad vládních institucí, obcí, škol, poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb, provozovatelů městské hromadné dopravy a dalších subjektů. Půjde o poskytovatele veřejných služeb, kteří tak budou mít zastropovanou celou svoji spotřebu.

Vláda svým nařízením zastropovala také plyn využívaný v domovních kotelnách a plynových teplárnách.

Zavádí se také kontraktační povinnost – dodavatelé poslední instance budou mít povinnost nabídnout smlouvu na dodávky energií za zastropovanou cenu těm zákazníkům, na které se vztahuje cenový strop a kterým se nedaří uzavřít smlouvy na dodávky energií s jiným dodavatelem. Všem odběratelům, na které se vztahuje zastropování, budou mít všichni dodavatelé energie povinnost nabídnout maximálně cenu, kterou stanovila vláda.

Pomoc domácnostem v podobě zastropování cen na příští rok nahradí původně vládou schválený příspěvek z úsporného tarifu. Pomoc v podobě zastropování cen energií bude výrazně rozsáhlejší, podle odhadů ministerstva financí by mohla dosáhnout výše až 130 miliard korun. Na úsporný tarif na rok 2023 bylo připraveno 22 miliard korun.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+667
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

24. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

Od září začne platit několikrát odkládaný zákaz provozu kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Možnost zažádat o kotlíkové dotace nebo dotace v programu Nová zelená úsporám v... celý článek

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

20. 6. 2024 | Hynek Just

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

Proč potřebujeme desítky tisíc nových bytů ročně, když se počet obyvatel prakticky nemění? Je za tím jen developerská lobby, nebo se to dá vysvětlit jinak? Odpovídá Milan Roček, předseda... celý článek

Partners Financial Services