Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 16. 11. 2022
Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

Zdroj: Shutterstock

Regulovaná cena elektřiny na začátku roku 2023 výrazně zlevní, u plynu na většině území Česka naopak lehce stoupne. Rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok dnes zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ).

Pokles u elektřiny a jen nízký nárůst u plynu je dán zásahem vlády. Ta ze státního rozpočtu částečně kompenzuje náklady, které by jinak museli zaplatit odběratelé energií. U elektřiny dělá kompenzace ze státního rozpočtu 36 miliard korun, u plynu 2,1 miliardy.

Kdyby kompenzace nebyly, rostly by regulované ceny o desítky procent. Politici se snaží zmírnit dopad prudkého zdražení energií na světových trzích – zavedli například cenové stropy na silovou elektřinu a dodávku plynu, které začnou fungovat od začátku roku 2023. Naopak už nebude pokračovat takzvaný úsporný tarif.

„Pokud by nedošlo k zapojení státního rozpočtu, regulovaná složka by podstatně vzrostla. To by do značné míry popřelo efekt zastropování tržní složky ceny elektřiny, kterým vláda bojuje proti energetické krizi,“ vysvětluje Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

K meziročnímu snížení regulované složky výrazně přispělo také odpuštění příspěvku na podporované zdroje energie. Tuto úlevu zavedla vláda už pro poslední čtvrtletí letošního roku a bude fungovat i v příštím roce.

U elektřiny pro domácnosti klesne regulovaná část ceny v roce 2023 v průměru o 16,7 %, u plynu naroste o 1,7 %. U elektřiny jde o úsporu pro domácnosti v řádech stovek až tisíců korun (podle spotřeby) u plynu jde o nárůst o desítky korun.

V roce 2022 regulované ceny rostly u elektřiny v průměru o 3,7 % a u plynu o 2,4 %, v roce 2021 naopak klesaly – u elektřiny o 1,7 % a u plynu o 1,6 %.

Jakou část výsledné ceny energií tvoří regulovaná složka?

U elektřiny bude tvořit regulovaná složka v příštím roce už jen zhruba 20 % výsledné ceny, u plynu asi 11 %. Na začátku letošního roku to bylo zhruba 40 a 20 % a v roce 2021 dokonce 50 a 30 %.

K postupnému snížení podílu regulovaných cen dochází kvůli masivnímu růstu tržních cen. Regulovaná část zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

Regulovaná cena podle distribučních území

Regulovaná část ceny elektřiny v příštím roce klesne zhruba stejně ve všech třech distribučních územích. Nejvíce, o 18,1 %, se meziročně sníží regulované platby na území PRE distribuce. U ČEZ Distribuce regulované ceny klesnou o 17 %, u EG.D o 15,4 %.

Zdroj: ERÚ

Průměrný růst regulované složky elektřiny podle distribučního území.

Jde o pokles v řádech stovek až tisícikorun – například pro průměrný byt s malou spotřebou (2,2 MWh) ERÚ počítá s nárůstem o 625 korun, v domácnosti, která elektřinou i vytápí přes tepelné čerpadlo (11 až 12 MWh), pak ERÚ počítá s poklesem o 3863 korun ročně.

V plynárenství je rozptyl podle distribučních území větší. Na územích EG.D (0,5 %) a GasNET (0,7 %) je růst nepatrný. Na území Pražské plynárenské Distribuce si lidé připlatí víc (6,8 %), protože plynárenská síť v Praze prochází rozsáhlou několikaletou rekonstrukcí.

Zdroj: ERÚ

Průměrný růst regulované složky plynu podle distribučního území.

Z čeho se skládá cena energií

Elektřina

Plyn

Regulovaná část

Distribuce – cena podle spotřeby (za kWh nebo MWh), fixní platba za jistič. Tyto platby jdou na účet distributora, tedy „provozovatele drátů“
Ostatní služby – poplatek za systémové služby, poplatek za služby Operátora trhu energií, poplatek na podporované zdroje energie (ten je na zbytek roku a na celý rok 2023 odpuštěn)

Distribuce a doprava – cena podle spotřeby (za MWh), stálý měsíční plat. Tyto platby jdou na účet distributora, tedy „provozovatele trubek“
Ostatní služby – cena za služby Operátora trhu energií

Neregulovaná část

Silová elektřina – cena podle spotřeby (za kWh nebo MWh), fixní platba dodavateli. Tyto platby jdou na účet dodavatele

Cena za vlastní plyn podle spotřeby a stálý měsíční plat nebo platba za rezervovanou kapacitu

Daně

Spotřební daň z elektřiny – cena podle spotřeby (za kWh) Daň z přidané hodnoty: 21 procent na všechny složky ceny 

Daň z přidané hodnoty: 21 procent na všechny složky ceny

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

24. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

Od září začne platit několikrát odkládaný zákaz provozu kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Možnost zažádat o kotlíkové dotace nebo dotace v programu Nová zelená úsporám v... celý článek

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

20. 6. 2024 | Hynek Just

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

Proč potřebujeme desítky tisíc nových bytů ročně, když se počet obyvatel prakticky nemění? Je za tím jen developerská lobby, nebo se to dá vysvětlit jinak? Odpovídá Milan Roček, předseda... celý článek

Partners Financial Services