Jak vybrat firmu na instalaci fotovoltaiky. Krok za krokem

Hynek Just | rubrika: Jak na to | 10. 2. 2023
Jak krok za krokem postupovat a jak poznat spolehlivou instalační firmu? Ve spolupráci se zástupci Asociace pro využití tepelných čerpadel a Cechu akumulace a fotovoltaiky jsme pro vás připravili stručný přehled hlavních rizik, která se s investicí do fotovoltaiky pojí.
Jak vybrat firmu na instalaci fotovoltaiky. Krok za krokem

Zdroj: Shutterstock

V roce 2022 přibylo přes 50 tisíc kusů tepelných čerpadel – o polovinu víc než předchozí rok. Výkon nových fotovoltaik narostl meziročně dokonce na víc než čtyřnásobek. „Letos jsme patrně na počátku dalšího rekordního roku. Novou fotovoltaiku a tepelné čerpadlo si plánuje pořídit 100 až 200 tisíc nových zákazníků,“ odhaduje Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Nárůst zájmu o obnovitelné zdroje s sebou nese i množící se případy nespokojených zákazníků. Instalační firmy jsou pod velkým tlakem, jejich klienti často nevědí, na co si dát pozor, jak poptat dodavatele, jak dlouho bude instalace trvat nebo jak na dotace. Pojďme si to projít všechno pěkně popořadě.

Jak přibývají tepelná čerpadla a soláry

 Tepelná čerpadlaFotovoltaika
 rokpočet novýchnový instalovaný výkon připojený do sítě (kWp)
201923 04725 000
202024 12451 000
202130 16562 000
2022víc než 50 000 (předběžně)289 000

Co od solárů chci?

Ušetřit za energie, to je jasné. Kolega v práci to má, soused to má, teta z Ústí to má taky. Přesto pro vás může být výhodné něco úplně jiného, než mají oni. Důležité je, abyste zbytečně neplatili za něco, co nebudete využívat.

Může vám jít o celkovou úsporu elektřiny v domácnosti – pak potřebujete fotovoltaiku. Nebo o to, abyste ušetřili spíš za plyn na vytápění a ohřev teplé vody, pak je pro vás výhodnější fototermika. Nebo o nabíjení elektromobilu. Nebo o zajištění domácnosti proti výpadkům elektřiny. Případně o kombinaci víc důvodů. Čím víc budete mít jasno na začátku, tím líp se bude i dodavateli navrhovat optimální systém.

Jakou firmu si vybrat?

Investovat budete minimálně vyšší desítky tisíc korun, spíš stovky tisíc. Proto je dobré věnovat péči hledání dodavatele. 

Při výběru firmy doporučujeme zjistit její historii, předchozí reference a to, jaký servis poskytuje po instalaci. To mimo velké a známé dodavatele může splnit i menší místní firma, na kterou získáte reference ze svého okolí. Ptejte se na zkušenosti a doporučení svých známých.

Pro výběr můžete využít adresář na webu Cechu akumulace a fotovoltaiky v sekci Hledám profíka nebo na webových stránkách programu Nová zelená úsporám v sekci Seznam specialistů. Je obvyklé, že firmy nabízejí záruku až 25 let na panely, ale další komponenty mají různé záruční doby.

Kvalitní firma vám poskytne stoprocentní servis a zajistí pro vás všechny podklady pro vyřízení žádosti o připojení k síti, respektive za vás také podá žádost podle požadavků příslušné distribuční společnosti.

Jaký mám chtít výkon?

Z účtů za energie vyčtete spotřebu za poslední roky. Od dodavatele pak můžete chtít, aby vám nainstaloval právě tolik panelů, které budou mít takový výkon. Zkuste se ale zamyslet, jestli se vaše spotřeba energie nebude v budoucnosti měnit. Třeba jednou budete potřebovat dobíjet elektromobil, budete si chtít koupit tepelné čerpadlo, klimatizaci nebo bazén. Nebo naopak spotřebu snížíte, protože si třeba pořídíte nový zdroj tepla.

Když máte velkou střechu, brzy taky budete moct nabídnout přebytky vyrobené elektřiny rodině, sousedům či přátelům. Jde o trend nejbližších let. Stát připravuje legislativu, která snadné sdílení energie umožní.

Chcete spořit na bydlení? Poradíme!

Díky nejvýhodnějšímu stavebnímu spoření si na budoucí bydlení nemusíte brát hypotéku. Úvěr ze stavebka na rekonstrukci stačí.

Vlastní výkon fotovoltaiky lze korigovat, záleží, jak si ve smlouvě o připojení k síti s distribuční společností nastavíte pravidla. V případě sjednání připojení jako mikrozdroje do 10kWp, tedy bez možnosti přetoků vyrobené elektřiny do distribuční sítě, doporučujeme instalovat velikost elektrárny odpovídající zhruba pokrytí poloviny až dvou třetin roční spotřeby vašeho domu.

Baterie ano, či ne?

Díky baterii můžete využívat energii ze slunce i v době, kdy fotovoltaika elektřinu nevyrábí. Třeba když je zamračeno nebo noc. To se může hodit. Baterie vás taky zajistí v případě neočekávaného výpadku sítě.

V budoucnosti budete energii z baterie patrně moct taky prodávat zpátky do sítě a pomáhat ji tak stabilizovat. Proto mají baterie i i vyšší dotační podporu v programu Nová zelená úsporám.

Baterie každopádně není nutnou součástí fotovoltaické elektrárny, je to na vás. Pokud byste si to v budoucnu rozmysleli a baterie chtěli do systému doplnit, technicky je to možné. Jen vám s rozšířením můžou vzniknout vícenáklady a nebudete moct už čerpat dotační podporu.

Kam mám panely umístit?

Na střechu, samozřejmě. Ale co když váš dům nemá výhodnou orientaci? Nebo to nejde z jiných důvodů? Panely můžou být i na garáži, kůlně, stodole či jiných stavbách, pokud stojí na pozemku domu.

Lze je instalovat i na fasádu, tam ale mají nižší účinnost. Ideální umístění panelů je při orientaci na východ nebo západ, kdy dochází k maximálnímu využití vyrobené energie během dne. Jižní orientaci lze také doporučit, severní má naopak nejmenší účinnost.

Mám nárok na dotaci?

Na instalaci fotovoltaické elektrárny nebo fototermického systému je možné čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Výše podpory je 40–200 tisíc korun, podle velikosti a typu systému. Žádosti lze podávat před instalací, v jejím průběhu i po ní.

Solidní instalační firma za vás zkompletuje podklady nutné pro vyplacení dotace, případně za vás žádost i podá. Dotace se vyplácí po doložení proplacení celkové ceny za dodávku, instalaci elektrárny a potvrzení o připojení k síti.

Dokumenty a podmínky k Nové zelené úsporám najdete na webu programu v sekci Závazné pokyny pro žadatele – Rodinné domy. Návod, jak postupovat při podání žádosti najdete na stránce Jak na to.

Kolik mám dát jako zálohu?

Doporučený postup je takový, že první zálohu uhradíte po podpisu smlouvy s vybranou společností. Pohybuje se většinou mezi 10 až 40 procenty celkové ceny. Druhá záloha je požadována většinou ve výši do 50 až 70 procent a hradí se po získání smlouvy o připojení k síti a začátku montáže. Zbytek se platí po předání. Tedy když máte v ruce předávací protokol a revizní zprávu.

Hynek Just

Autor článku Hynek Just

Vystudoval teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, což se na jeho profesní kariéře nijak nepodepsalo. Věnoval se hudební publicistice, jeho recenze a rozhovory lze dohledat třeba v archivu Respektu, MF Dnes,... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Tady je seznam hříšníků, kteří platí nejvíce

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

10. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náklady na energie už u příspěvku na bydlení nemusíte hlásit. Úřad si je zjistí

Žadatelům o dávku na bydlení odpadne povinnost dokládat potvrzení o nákladech na elektřinu a plyn. Úřad práce si je může nově od dodavatelů energií zjistit sám. Ale jen s vaším svolením. celý článek

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

24. 6. 2024 | Gabriel Pleska

Kotlíkové dotace nahradí novinka: méně peněz, ale na víc kotlů

Od září začne platit několikrát odkládaný zákaz provozu kotlů, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Možnost zažádat o kotlíkové dotace nebo dotace v programu Nová zelená úsporám v... celý článek

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

20. 6. 2024 | Hynek Just

Na metry čtvereční máme bytů dost, málo jich máme na kusy

Proč potřebujeme desítky tisíc nových bytů ročně, když se počet obyvatel prakticky nemění? Je za tím jen developerská lobby, nebo se to dá vysvětlit jinak? Odpovídá Milan Roček, předseda... celý článek

Partners Financial Services