Daňový přeplatek dostanete včas. Na finanční úřad nemusíte

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 26. 3. 2020
Jak jednoduše podat daňové přiznání, když nemáte datovou schránku ani elektronický podpis?
Daňový přeplatek dostanete včas. Na finanční úřad nemusíte

Zdroj: Shutterstock

Na finanční úřad nechoďte osobně, přiznání stačí poslat elektronicky nebo poštou. Vyzvala k tomu Finanční správa poté, co ve středu lidé čekali v dlouhých frontách před úřady. Kvůli koronaviru jde o zbytečné riziko pro všechny.

I ten, kdo nestihne podat přiznání nejpozději 1. dubna, nebude muset čekat na vrácení daňového přeplatku déle než obvykle. Finanční správa tedy nebude vyčkávat do 1. července, jak se někteří obávají.

Pro přiznání podaná nejpozději 1. dubna začíná běžet třicetidenní lhůta na vrácení případného přeplatku nejdříve 2. dubna – i kdybyste odevzdali formulář už v únoru. V praxi většinou dostanou přeplatek dřív ti, kdo podali přiznání s předstihem – šanci mají už v první polovině dubna, zatímco ostatní někdy čekají až do začátku května.

Pro všechny, kdo letos podají přiznání později než 1. dubna, se třicetidenní lhůta na vrácení přeplatku začne počítat prakticky okamžitě po přijetí formuláře finančním úřadem. Kdo podá přiznání třeba 15. dubna, dočká se přeplatku nejpozději v polovině května.

S námi přiznání nebolí

Skřipeček

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Daňové přiznání každopádně není nutné odevzdat osobně na podatelně finančního úřadu. Jejich provoz je kvůli koronaviru letos omezen na pondělí a středu od osmi do jedenácti hodin.

Formulář lze poslat klasickou poštou. Nemusí jít o doporučenou zásilku, opravdu tedy stačí dát vytištěný tiskopis do obálky, nalepit známku a hodit do nejbližší schránky.

Kdo se bojí, že by dopis nedošel nebo že by se k citlivým údajům dostal někdo cizí, může využít elektronickou formu.

Ani letos bohužel stát nedokázal připravit jednoduchý způsob, jak by běžný člověk mohl přiznání elektronicky odeslat. Za rok to už snad bude možné stejně snadno jako v internetovém bankovnictví. Zatím je k tomu potřeba datová schránka nebo elektronický podpis (kvalifikovaný certifikát) – což buď vyjde na stovky korun ročně, nebo to není úplně jednoduché, nebo to může mít nechtěné vedlejší dopady (sankce od finanční správy, když pak něco podáte jinak než přes datovou schránku).

Přiznání sice lze elektronicky poslat i bez datové schránky nebo kvalifikovaného podpisu – prostřednictvím aplikace EPO na webu finanční správy, nebo i obyčejným e-mailem. V takovém případě však do pěti kalendářních dnů musíte finančnímu úřadu (stačí klasickou poštou, není nutné osobně) poslat vyplněný formulář Potvrzení o podání.

V čem je rozdíl oproti tomu, když rovnou pošlete poštou samotné přiznání? Jednak v diskrétnosti (v obálce nejsou citlivé údaje, ty jste poslali elektronicky), jednak v rychlosti (za standardní situace, když jste chtěli dodržet termín 1. dubna).

Kdo by přece jenom chtěl dojít na finanční úřad, může letos využít sběrné boxy, do kterých může možné podání vhodit. „Pokud v podání bude uvedeno telefonní číslo (může být uvedeno i na obálce), zašle Finanční správa na toto číslo SMS, že podání přijala. SMS o přijetí Finanční správou bude zaslána i na telefonní čísla uvedená na obálce s podáním, které bude vhozeno do poštovní schránky,“ říká Zuzana Mašátová, mluvčí Generální finanční ředitelství.

Základním termínem pro odevzdání přiznání k dani z příjmů za rok 2019 letos zůstává 1. duben, při využití daňového poradce se lhůta o tři měsíce prodlužuje. Kvůli epidemii koronaviru ale stát po dobu tří měsíců odpustí sankce, v praxi tak stačí odevzdat přiznání 1. července i bez využití poradce.

Lidé, kteří možnost odkladu kvůli koronaviru využijí, to nemusí nikam předem hlásit. Nemusí ani prokazovat, že zrovna jich se epidemie nějakým způsobem dotkla. Odklad se pak týká nejenom přiznání, ale i samotného zaplacení daně.

Podobně je to u přehledů sociálního pojištění: Základní termín sice zůstává, ale Česká správa sociálního zabezpečení promine sankce za případné zpoždění až do 3. srpna. U zdravotního pojištění se přímo ze zákona dokonce posouvá i samotný termín podání přehledů pro zdravotní pojišťovny, stačí ho tedy odevzdat do 3. srpna.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám další aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+73
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

19. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí s prvními nabídkami – kromě pravidelné renty třeba i s garancí místa v takzvaném pobytovém zařízení.... celý článek

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

18. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

Ministerstvo financí potvrdilo, že chce prodloužit daňové úlevy na pomoc Ukrajině až do roku 2026, a to ve stejném rozsahu jako za rok 2022 a 2023.

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

26. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nová vlna falešných SMS se snaží vylákat z lidí jejich přihlašovací údaje k bankovní identitě. Před novou smishingovou kampaní varují odborníci z antivirového programu Avast.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Partners Financial Services