Daňové přiznání bude podávat méně lidí. Limit stoupne

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 5. 11. 2022 07:30 aktualizováno 25. 11. 2022 11:00
Limit pro podání daňového přiznání výrazně stoupne. Místo od 15 tisíc ročně se mají přiznávat příjmy až od 50 tisíc.
Daňové přiznání bude podávat méně lidí. Limit stoupne

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří mají roční příjmy do 50 tisíc korun, nebudou muset od příštího roku podávat daňové přiznání. Limit se zvýší z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením výdajů. Počítá s tím novela, kterou po poslancích schválili i senátoři.

Minimální výše zdanitelných příjmů (pro vznik povinnosti podat daňové přiznání) se na současné úrovni 15 tisíc korun drží už od roku 2003, tedy skoro dvacet let. Předtím byl limit 10 tisíc, do roku 1996 šest tisíc.

„Aby ustanovení mohlo plnit svůj účel, tedy omezit administrativní zátěž poplatníků i orgánů finanční správy v případě zanedbatelně nízkých příjmů, je nutné, aby výše této částky reflektovala současnou ekonomickou situaci,“ vysvětluje ministerstvo financí. Původně navrhovalo zvýšení na 25 tisíc, poslanci se ale nakonec shodli na výraznějším růstu na 50 tisíc.

Daňové přiznání nemusí podat zaměstnanci, kteří v předchozím roce měli příjmy pouze od jednoho zaměstnavatele. Nebo sice od víc zaměstnavatelů, ale postupně (ne současně od víc než jednoho). Podmínkou je, že u všech podepsali takzvané prohlášení k dani a současně neměli jiné zdanitelné příjmy (z podnikání, nájmu a podobně) přesahující šest tisíc korun. Tento limit má od příštího roku stoupnout na 20 tisíc, schválili poslanci. I to je víc, než původně navrhovalo ministerstvo (10 tisíc).

Do limitu pro podání přiznání se nepočítají příjmy, které vůbec nejsou předmětem daně, nebo jsou od daně osvobozené, případně je z nich daň vybírána srážkou. Nepřiznávají se ani příjmy z příležitostných činností, které nepřesáhnou 30 tisíc korun za rok před odečtením výdajů. Tento limit od roku 2023 nestoupne, přestože zůstává stejný už od roku 2014. Poslanec Jan Hrnčíř sice navrhoval jeho zvýšení na 50 tisíc, jenže nezískal podporu ministerstva financí ani většiny poslanců.

Vyšší limit lze poprvé využít pro příjmy za rok 2023 – týká se tedy až daňového přiznání podávaného v prvních měsících roku 2024. „Pro příjmy za rok 2022 platí dosavadní předpisy. Vyšší limity se uplatní až pro příjmy v roce 2023,“ potvrzuje Dana Růžičková, daňová poradkyně V4 Group.

Dodejme, že přiznání musí vždy podat podnikatel, který uplatňuje ztrátu – tu si pak může odečítat v následujících letech.

Podnikatelé, kteří se dobrovolně přihlásili do systému takzvané paušální daně, v zásadě nemusí přiznání podávat ani při vyšších příjmech. Ovšem jen za podmínky, že jejich ostatní příjmy (kromě příjmů ze samostatné činnosti), tedy typicky z nájmu či z kapitálového majetku, nepřevyšují 15 tisíc korun. I tento limit se od příštího roku zvýší na 50 tisíc.

Změny jsou součástí novely, jejíž hlavní část se týká právě paušální daně a limitu pro daň z přidané hodnoty: Limit pro povinnou registraci k DPH od roku 2023 stoupne z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití paušální daně, ta se zároveň rozdělí do tří pásem. Změny jsme podrobně popsali v samostatném článku.

Naučte se penízeZdroj: peníze.cz

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+52
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

19. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí s prvními nabídkami – kromě pravidelné renty třeba i s garancí místa v takzvaném pobytovém zařízení.... celý článek

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

18. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

Ministerstvo financí potvrdilo, že chce prodloužit daňové úlevy na pomoc Ukrajině až do roku 2026, a to ve stejném rozsahu jako za rok 2022 a 2023.

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

26. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nová vlna falešných SMS se snaží vylákat z lidí jejich přihlašovací údaje k bankovní identitě. Před novou smishingovou kampaní varují odborníci z antivirového programu Avast.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Partners Financial Services