Vyšší daň neznamená víc úniků. Studie zkoumá, kdo platí ochotněji

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 26. 9. 2019 | 1 komentář

Ve státech s vysokým daňovým zatížením jsou lidé obecně ochotnější platit daně než v jiných zemích. To je jeden ze zajímavých závěrů studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která se zaměřila na to, co nutí lidi a firmy platit daně.

Studie hodnotí různé faktory, které vedou k „dobrovolnému“ plnění daňových povinností. Pokud jde o placení daní navzdory jejich vyššímu poměru k hrubému domácímu produktu, můžou za tím být například ochota občanů přispívat na fungující veřejné služby, důvěra v efektivní vládu či samosprávu, účinné vymáhání ze strany státu nebo obecně vyšší morálka v některých zemích.

Podělte se

Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?


Až na dvojnásobek chce ministerstvo spravedlnosti zvýšit soudní poplatky. Cílem je „dorovnat růst životní úrovně“ od roku 2011 a současně motivovat lidi, aby se tolik nesoudili – hlavně ne o malé částky.

Zdraží soudy o peníze i rozvody. Poplatky mají prudce stoupnout

Analýza zkoumá i vliv věku, vzdělání, pohlaví, náboženství nebo význam důvěry ve státní instituce. Některé výsledky potvrzují očekávání, například že lidé s vysokoškolským vzděláním si většinou lépe uvědomují význam daní, tedy – v ideálním případě – jejich provázanost s fungující veřejnou správou.

Ženy mají obecně vyšší daňovou morálku než muži, ukázal průzkum – opačně je to ale v Africe. Výsledky také ukazují, že starší lidé už nezkoušejí tolik podvádět jako mladší. Líp platí daně i lidé, kteří v dané zemi žijí, v porovnání s cizinci.

Pozitivní vliv má obecně i náboženství, podobně jako víra v demokracii jako nejlepší systém vlády. Výrazně ochotněji platí daně lidé, kteří věří, že žijí v meritokratické společnosti, tedy že funkce a odměny jsou rozdávány hlavně podle schopností.

Analýza zkoumá i regionální rozdíly. Nejvyšší daňová morálka je podle ní v členských státech OECD a v Latinské Americe, nižší v Africe a východní Evropě. Velké rozdíly jsou ale i uvnitř regionů.

Kompletní analýza je na webu OECD.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

19. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí s prvními nabídkami – kromě pravidelné renty třeba i s garancí místa v takzvaném pobytovém zařízení.... celý článek

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

18. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

Ministerstvo financí potvrdilo, že chce prodloužit daňové úlevy na pomoc Ukrajině až do roku 2026, a to ve stejném rozsahu jako za rok 2022 a 2023.

Ještě měsíc práce na stát. Den daňové svobody bude o dva dny dřív

13. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Ještě měsíc práce na stát. Den daňové svobody bude o dva dny dřív

Den daňové svobody letos podle Liberálního institutu připadá na 11. června, o dva kalendářní dny dříve než loni. Do té doby, tedy 162 dní, pracují lidé v Česku pouze pro stát.

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

26. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nedoplatek? Pozor na podvodné SMS z finančního úřadu

Nová vlna falešných SMS se snaží vylákat z lidí jejich přihlašovací údaje k bankovní identitě. Před novou smishingovou kampaní varují odborníci z antivirového programu Avast.

Partners Financial Services