Mzda a to ostatní

Jan Heřman | 17. 9. 2002 | 1 komentář
Mzda a to ostatní
Výrazně ušetřit na mzdových nákladech může firma, která využívá nepeněžní formy odměňování. Většinou se navíc ani nemusí bát, že talentované zaměstnance ztratí. Předpokládá se, že mimomzdové odměny na významu ještě nabudou.

Mzda rozhodně není jediným způsobem, jak ohodnotit práci zaměstnanců. Nepeněžní formy odměňování se rozšiřují stále více. Některé jsou již naprostou samozřejmostí, jiné jsou jakýmsi bonusem, který zvýší atraktivitu firmy pro talentované uchazeče i stávající zaměstnance. Společným jmenovatelem většiny výhod oproti klasické výplatě jsou daňové úspory.

Věrnost prochází žaludkem

Ne každý má potenciál na provoz vlastní zaměstnanecké jídelny. Situaci je možné vyřešit pomocí stravenek. Stravovací poukázky jsou pro firmu výhodné především z daňových důvodů. Příspěvek zaměstnavatele je až do výše 55 % z ceny jídla (ta může podle vyhlášky ministerstva financí činit maximálně 87 korun) daňově uznatelným nákladem a z pohledu pracovníka není příjmem, který by vstupoval do základu daně z příjmu a odvodů na zdravotní a sociální pojištění. To dělá ze stravovacích poukázek jeden z nejméně nákladných způsobů zvýšení čistého příjmu zaměstnanců. Stejná suma navíc vyjde formou stravenek až o sedm tisíc korun levněji než růst hrubé mzdy. Jak na stravenky si přečtěte v naší nové sekci Stravenky.

Ve stáří na Bahamy

Daňové úlevy v kombinaci se státní podporou zatraktivnily příspěvky firem na životní pojištění a penzijní připojištění jejich zaměstnanců. U životního pojištění si může firma za každého zaměstnance od daňového základu odečíst příspěvek až osm tisíc korun za rok, v případě penzijního připojištění se vyplatí přispívat do výše tří procent ze mzdy před odvody na pojištění a daně z příjmu. To znamená, že pokud vydělám například 24 000 korun hrubého, firma každý měsíc přispěje částkou 720 korun. Příspěvky zaměstnavatele nejsou pro pracovníky příjmem, který by podléhal zdanění ani odvodům pojistného.

Tímto způsobem tedy může firma zvýšit čistý příjem zaměstnanců a zároveň ušetřit na nákladech spojených se zvýšením hrubé mzdy. Rozdíl u obou finančních produktů bude činit dohromady více než sedm tisíc korun ročně na jednoho pracovníka. Více o výhodách finančních produktů v nových sekcích Penzijní připojištění a Životní pojištění.

Jízda ve firemním

Další formou nepeněžního odměňování je poskytnutí určité věci k soukromým účelům. Všechny tyto předměty vstupují do nákladů buď přímo nebo prostřednictvím odpisů a snižují tak firmě daně. Pro zaměstnance představuje jejich užívání nepeněžní příjem, který musí zdanit. U osobního automobilu je to jedno procento z ceny vozidla za každý měsíc užívání. Pokud tedy užívám auto v hodnotě půl milionu korun, každý měsíc se mi zvýší příjem o pět tisíc korun. Pracovníky potěší alespoň to, že z tohoto příjmu se neodvádí pojistné. O poskytnutí osobního automobilu čtěte v sekci Služební automobil.

Stejně je z daňového hlediska ošetřen i nákup výrobků a služeb vlastní firmy ze strany zaměstnanců za zvýhodněnou cenu. I zde tento příjem podléhá pouze dani z příjmu a základem je rozdíl mezi zvýhodněnou cenou a cenou, kterou by běžně zaplatil zákazník v obchodě.

Udržet a motivovat

Velice často je management velkých společností odměňován formou opcí na vlastní akcie. Tato otázka bude aktuální i pro řadu českých firem, protože vláda připravuje zvýšení zdanění příjmů v nejvyšším pásmu.

Opce je cenný papír, který dává svému vlastníkovi právo koupit (kupní opce) nebo prodat (prodejní opce) k určitému datu stanovené množství akcií za předem sjednanou cenu. V praxi se nejčastěji využívá kupní opce s realizační cenou rovnou kurzu akcie ke dni vydání. Po uplynutí určité lhůty má manažer právo nakoupit akcie za dohodnutou cenu a protože se předpokládá, že kurz akcie bude růst, může obratem akcie se ziskem prodat. Tento způsob nejen, že odměňuje, ale také motivuje management k maximalizaci tržní hodnoty firmy. Více o opcích v sekci .

Dáme vám to v naturáliích

Firma může přispívat na zlepšení pracovních podmínek a zdraví svých zaměstnanců. Mezi obvyklé způsoby patří poskytnutí nápojů zdarma, vybavení kanceláře kávovarem, lednicí a podobně, vstupenky na různé kulturní a společenské akce, pronájem posilovny, bazénu a jiných sportovišť pro zaměstnance.

Zaměstnavatel může rovněž buď zcela nebo částečně hradit vitamíny, rehabilitace a nadstandardní lékařskou péči (která není vyplácena pojišťovnou). Oblibě se těší také delší dovolená. Tím vedení firem samozřejmě nesleduje jen zvýšit příjmy a výhody zaměstnanců, ale především prosperitu vlastní společnosti. Vždyť zdravý a spokojený zaměstnanec dosahuje lepších pracovních výsledků a snižuje se riziko jeho odchodu.

Co nejvíc letí

Podle studie Pay Well 2001, kterou každoročně provádí společnost PricewaterhouseCoopers, nabízí téměř všichni zaměstnavatelé stravování za dotovanou cenu. Dále se velké oblibě těší firmou sponzorované společenské akce a nápoje na pracovišti. Téměř dvě třetiny zaměstnavatelů poskytují pět týdnů dovolené, méně než polovina z nich přispívá zaměstnancům na penzi formou penzijního připojištění nebo životního pojištění. Studie se zúčastnilo 161 firem, z nichž naprostou většinu tvořily pobočky zahraničních společností.

 Rozšíření jednotlivých zaměstnaneckých výhod

 Zaměstnanecká výhoda  Využití (% zaměstnavatelů)
 Stravování za dotovanou cenu

 98

 Firmou sponzorované společenské akce

 81

 Nápoje na pracovišti

 76

 Pět týdnů dovolené

 63

 Firmou sponzorované sportovní akce

 63

 Penzijní plán (pojištění, připojištění)

 47

 Příspěvky při nemoci

 39

Zdroj: Pay Well 2001, PricewarehouseCoopers

Jakých zaměstnaneckých výhod požíváte vy? Jsou pro vás důležité? Podělte se s ostatními o své názory.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

19. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Připravte se, že budete závislí na pomoci druhých. Pojištění s daňovou úlevou přibývá

Pojištění dlouhodobé péče od letoška dostalo daňové zvýhodnění. Pojišťovny přicházejí s prvními nabídkami – kromě pravidelné renty třeba i s garancí místa v takzvaném pobytovém zařízení.... celý článek

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

18. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

Daňové úlevy na pomoc Ukrajině se prodlouží

Ministerstvo financí potvrdilo, že chce prodloužit daňové úlevy na pomoc Ukrajině až do roku 2026, a to ve stejném rozsahu jako za rok 2022 a 2023.

VZP varuje před novým podvodem, využívá WhatsApp

10. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

VZP varuje před novým podvodem, využívá WhatsApp

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) varuje před novým trikem online podvodníků. Tentokrát jde o zprávy, které rozesílají na aplikaci WhatsApp spolu s odkazem na fiktivní web, kde se... celý článek

Na zaplacení daně z nemovitostí zbývá poslední den

26. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Na zaplacení daně z nemovitostí zbývá poslední den

Daň z nemovitých věcí je potřeba zaplatit do 31. května. Pokud její výše v jednom kraji přesáhne 5000 korun, lze ji uhradit ve dvou splátkách – tu druhou do 30. listopadu.

Ještě měsíc práce na stát. Den daňové svobody bude o dva dny dřív

13. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Ještě měsíc práce na stát. Den daňové svobody bude o dva dny dřív

Den daňové svobody letos podle Liberálního institutu připadá na 11. června, o dva kalendářní dny dříve než loni. Do té doby, tedy 162 dní, pracují lidé v Česku pouze pro stát.

Partners Financial Services