Diskuze - Test finančních poradců: další šance pro OVB II.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 119 komentářů)

23. 2. 2006 22:02 | Pražák

Byl jsem v OVB dostatečně dlouho, abych mohl potvrdit. Do OVB jsou přijímáni všichni. Číšníci, prodavačky, nezaměstnaní, truhláři... . Z 20 přijmutých pokračuje 1 až 2, ostatní odpadnou. Jestli to čte nějaký OVBák tak ví, že to tak je. Jak může tedy někdo očekávat v této společnosti kvalitní profíky?? Armáda šmudlinek.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 21:53 | Harpagon

Pane inženýre Šafránku, požadavky dotyčné směrnice EU (MiFID) upřímně vyděsily AFIZ, neboť by vedly k zařazení investičního poradenství do hlavních investičních služeb: 1. nutnost přeměny zprostředkovatelsko-poradenský chfirem na obchodníky s cennými papíry – OCP (povinná forma a.s., stanovená výše vlastního kapitálu, kontrola KCP, prokázaná odborná způsobilost, technické a administrativní předpoklad, zákaz jiného podnikání) 2. OCP své odborné činnosti musí provádět pouze prostřednictvím makléře. Náročnost makléřských zkoušek je odstupňovaná podle náročnosti činnosti makléře, ale jejich složení není jednoduché. Po té, co KCP projevila nezájem dále organizovat makléřské zkoušky a projevila zájem předat to nějaké profesní organizaci, projevil AFIZ (jmenovitě p. Gardavský, původem z KCP, nyní ovšem OVB) značný zájem o organizování makléřských zkoušek, ale neuspěl – makléřské zkoušky bude organizovat AKAT.
Podle AFIZu, cituji z materiálu Podklad pro jednání pracovní skupiny LPK AFIZ – návrh novely ZPKT ze dne 12.8.2005: „Cílem implementace by mělo být vytvoření podmínek pro zachování investičního poradenství v současném rozsahu (co do počtu subjektů, tj. "šmudlinek") za zpřísnění nároků na odbornost investičních poradců a stanovení specifických pravidel pro ochranu klientů (pravidla jednání se zákazníky). Toho lze dle názoru AFIZ dosáhnout … vytvořením kategorie tzv. tied agents … (kteří) budou poskytovat vybrané investiční služby jménem a na účet (nové kategorie firmy, pozn. Harp., tzv.) makléřské poradenské společnosti … „. Tied agent má být dle představ AFIZu tzv. podřízený investiční zprostředkovatel (podle vzoru z.č. 38/2004 Sb. – podřízený pojišťovací zprostředkovatel, přezkoušený a následně registrovaný MF ČR). Ovšem AFIZ chce „zpřísnit“ požadavky na podřízené investiční zprostředkovatele tak, že: 1. může jít o osobu důvěryhodnou a odborně způsobilou k poskytování investičních služeb (někde se nám vytratilo středoškolské vzdělání) 2. makléřská poradenská společnost přijme opatření, která zajistí prověření odborné způsobilosti a důvěryhodnosti vázaných investičních zprostředkovatelů a zavede přiměřený mechanismus kontroly jejich činnosti (nikoli „odpovídá za odbornou způsobilost a důvěryhodnost“!).
Je to pokus, jak dosáhnout, aby se směrnice EU nažrala a zprostředkovatelský pyramida zůstala celá!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 21:43 | Petr Šafránek

Ještě dodatek - pokud se podíváte na průběh a výsledek testu, tak musíte sám uznat, že i po implementaci MiFID může vše proběhnout naprosto stejně - snad jen až to doporučení uložit 300.000 do OPF peněžního trhu, k tomu (možná) nebude stávající registrace u KCP stačit... Co tedy z pohledu modelového klienta z testu MiFID změní? VŮBEC NIC!!!! Takže tu vlastně píšete tak trochu nesmysly....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 21:36 | Petr Šafránek

Pane doktore Harpagone, nepřeceňujete poněkud MiFID? Jistě víte, že její implementace neovlivní finanční poradenství jako takové, ale pouze jeden segment - poradenství investiční. Jak vidno i z tohoto testu, nejproblematičtější je oblast pojišťovnictví, a té se MiFID nedotkne vůbec, paradoxně se zřejmě nedotkne ani prodeje investičního životního pojištění, neb lobby pojišťoven se jistě postará, aby tento produkt nebyl považován za investiční instrument.... Ujišťuji Vás, že AFIZ nemá zájem ani možnost mařit implementaci MiFID, naopak.... A na závěr jedna otázka - jak ochránily makléřské zkoušky klienty PI?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 20:29 | Roman

Perfektní postřeh, teď jste mě opravdu pobavil, až jsem se rozesmál :) Máte za jedna :)
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 20:21 | Harpagon

Pletete hrušky s jablky, milý poradče! V OVB a dalších firmách přece nejde o žádné poradenství, jde o MLM prodej finančních produktů nikoli podle vhodnosti pro investora, ale podle výše provize pro prodejce (případ Helvag to odhalil). Opakované testy to opakovaně potvrzují. Připouštím, že ti, co se vypracovali do vyšších pater a pracují na ně šmudlinky, si mohou dovolit skutečné poradenství. Současná právní úprava pro finanční poradenství nevyžaduje žádnou, opakuji ŽÁDNOU kvalifikaci a proto také většina "finančních poradců", alias šmudlinek, žádnou, opakuji ŽÁDNOU kvalifikaci pro finanční poradenství v pravém smyslu slova nemá. U zprostředkovatelů finančních produktů je to obdobné. Řada šmudlinek, jak se na na AFIZu i na KCP ví, a jak jsem si namátkou ověřil, nemá ani to minimum (registraci, ŽL). Je nejvyšší čas implementovat Směrnici EU č. 2004/39/ES o trzích finančních nástrojů a uložit pro finanční poradenství (makléřskou) zkoušku, aby se odfiltroval ten nejhorší balast. Doufám, že se to AFIZu nepodaří zmařit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 19:42 | JirkaZ

Ano, ano, máte pravdu. Ale vezměte to pohledem potenciálního klienta. Co mu bude platné, že drtivá většina poradců např. OVB bude seriózní, když zrovna potká měkoho z té menšiny neseriózních ? Určitě namítnete, že je to jako všude jinde,. Je, jenomže jinde je možnost chybu napravit, zatímco smlouvy podepsané s poradcem jsou těžko změnitelné. Nebo snad poradenská společnost přijde např. po dvou letech a řekne : je nám líto, že máte naší vinou nevhodné produkty, my vám je změníme na pro vás výhodnější a to na naše náklady. ?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 18:01 | Harp.

Tak, tak! A nejhorší na tom je, že testovaní jsou jen ti špatní, kdežto ti dobří z přílišné skromnosti vystupují jen v této diskuzi, že! :o))
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 16:52

Je výborné, že probíhají testy finančních poradců. Je ale velmi zavádějící, pokud se z testu 1 poradce vyvozuje na kvalitu celé společnosti. Mé zkušenosti jsou takové, že v OVB i AWD jsou poradci dobří i ti špatní. Je to o jedinci: o tom, do jaké míry se poradce skutečně zajímá o peníze svých klientů anebo pouze o ty svoje, a jestli se také sebevzdělává jinak, než z materiálů poskytovaných jednotlivými partnerskými společnostmi.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 2. 2006 16:31

Máte pravdu, není nic trapnějšího, než když má poradce menší znalost kapitálového trhu než klient, což je v nepravidelných testech FP od spolupracovníků penize.cz téměř pravidlem, ale pokud je Vaším klientem resp. protihráčem takový odborník jako např. pan Prouza v minulém testu OVB pak to má těžké kdokoliv. Nevím, kde bydlíte takže se asi neuvidíme, kromě toho nejsem až tak přesvědčen, že jsem "opravdický poradce", ale pokud mi pošlete mailem údaje potřebné pro sestavení Vašeho finančního plánu, rád Vám nějaký navrhnu bez nároku na odměnu a pak můžete posoudit...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 13:03 | Petr Fejtek

Zcela exemplární zločinný bouchač životka. Naivně jsem doufal, že to tentokrát bude lepší :-) Takže (viz i celá diskuse u úvodního článku) čas směřuje ke stále zásadnějšímu: zodpovědnosti mateřské firmy za své ovečky... Á propos, od kterého ředitele byl tento beran???
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 2. 2006 11:24 | Pet

Úplně stejná zkušenost. Je to až trapný, když ten "poradce" má znalosti na úrovni reklamních letáků a více méně se snaží jen vnutit různé produkty a to ještě dost pochybné kvality.
Rád bych viděl někdy opravdického poradce, který by byl schopen optimalizovat pojištění, hypotéku, bankovní služby, rizika... a ne nabízet jen ty pro zákazníka nejhorší varianty (tj. ty s nejvyšší provizí). Zatím co si člověk neudělá sám, to nemá.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 9:56 | Vlastik

Se společností OVb má také své zkušenosti. Některý z kamarádů mu dal na mě kontakt a tak jsem si s ním sjednal schůzku. K jeho velké škodě mám tyto věci za koníčka. Úplně mě rozhodilo, když jsem se ho na něco zeptal a on nevěděl. Zřejmě to bylo mimo připravený scénář. Tak jak rychle přišel, tak rychle byl pryč. To je má zkušenost s OVB
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 2. 2006 8:58 | Jaromír Adámek

v tom předposledním řádku je to znaménko opravdu jasné, stejně by si to měla ale redakce v článku opravit, ať to nemate další lidi
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 8:55 | Marystl

Přesně stejné myšlenky jsem měla při čtení plánu. Proč poradce nepočítá s pronájmem nebo prodejem bytu. A jak může vědět dopředu na 25 let jaké budou daňové odpočty? Volby jsou 1x za 4 roky a toto se může několikrát změnit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 2. 2006 8:26 | Petr Šafránek

V originále finančního plánu od poradce je na PP počítáno měsíčně 1.500,- pro klienta a 300,- pro jeho manželku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 8:10 | čtenář

Já měl na mysli penzijní připojištění.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 2. 2006 7:59 | Petr Šafránek

Milý čtenáři, máte opravdu postřeh, ale jen pokud jde o sčítání a odčítání. Jinak byste si všiml, že v kalkulaci nákladů musí být předposlední řádek (daňová úleva, která je ve vztahu k nákladům příjmem) se znamínkem "-" a už Vám to matematicky vyjde. Autor článku tedy počítat umí (ostatně výpočet je převzat z finančního plánu - jako "porotce" jej mám na stole), jde pouze o překlep ve znaménku.....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 2. 2006 7:42 | čtenář

Je zajímavé, že chce autor hodnotit poradce, když sám neumí ani sčítat.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Stránka 6/6

6

Následující

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miloš Endrle

podnikatel, Geewa

Jiří Pospíšil

politik

Miloš Endrle
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Jiří Pospíšil
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services