Diskuze - Nový stavební zákon: více staveb bez ohlášení a st

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 273 komentářů)

13. 12. 2006 20:41 | Martin

Dobrý večer stavební úřade, asi jste si nepřečetl zákon dopodrobna, takže: § 103 Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení 1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují 8. přípojky vodovodní, kanalizační a energetické v délce do 50 m, 6. ploty do výšky 1,8 m, které nehraničí s veřejnými pozemními komunikacemi a veřejným prostranstvím1); Zkuste číst až do konce.

0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 12. 2006 16:40 | Janderka

Předpokládám, že jde o bytový dům a ne rodinný dům. § 104 odst.2 písm. n) nového stavebního zákona umožňuje řešit na ohlášení stavební úpravy pro změny v užívání části stavby ( rozšíření koupelny ), kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled a nevyžadují posouzení vlivů na ŽP. V případě, že se bude zasahovat do nosných konstrukcí je nutné stavební povolení. Je možné řešit i ve zkráceném stavebním řízení - cestou autorizovaného inspektora.
Pokud jde o Váš názor na logiku věci, lze jen uvést, že u bytového domu je kontrola ze strany státu vyšší než u RD a proto patrně je způsob volen zákonodárcem odlišný. Rok výstavby domu je nepodstatný.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2006 6:53 | Karel

Jestliže lidé mají právní vědomí jako Vy a myslí si, že si mohou dělat co chtějí a jestliže úředník chce dodržet zákon, který sám nepřijímal, ale je pro něj závazný, pak se nedivme, že to takto u nás vypadá. Řada lidí by si nezasloužila demokracii, ale malý dvůr a dlouhý bič ....
Hezký den.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 12. 2006 14:10 | Fína

Žijeme v právním státě a proto Vám klidně mohou zakázat "bydlet" na Vašem pozemku. Současný ani nový stavební zákon nezná termín "předběžné povolení". Pokud jste přesvěčen, že Vám stavební úřad "hází" klacky pod nohy, využijte možnost stížnosti k nadřízenému úřadu.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 12. 2006 14:00 | ježek

Paní Hrušková, mám jedinou radu - nesmíte se zbláznit, musíte mít pouze trpělivost. Máme tentýž problém a já si vzpomněl, jak v Havířově onen pán zastřelil úředníka a pak sebe. Je to také řešení, ale potom bychom sice měli chvilku o jednoho úředníka méně, ale on by ho nahradil za hodinu jiný, stejný. A Vy byste už nebydlela nikdy... Ježek
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 12. 2006 13:57

Vážený pane, zákony nejsou vytvořeny proti lidem, ale pro lidi. A stavební zákon by měl umožnit lidem bydlet. Tan pozemek jsem velmi draze zaplatil a jestliže jsem na stavebním ouřadu oznámil před 9 měsíci, že na něm hodlám bydlet, měl mi zákon umožnit do zimy vše vyřídit. S tím nemá moje zodpovědnost nic společného. Ale pokud zákon považuje za zločin, že člověk přemýšlí, že by musel betonovat až na jaře, že to známí předem stavebnímu ouřadu a ten není schopen vystavit jakékoliv "předběžné povolení" (chcete říci, že mi na konci celé té peripetie ouřad ZAKÁŽE bydlet na mém pozemku?), kde potom žijeme? Ježek
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 12. 2006 8:43 | Soudružka ze stavebního úřadu

Promiňte, ale nerozumím Vaší formulaci "musel jsem položit betony". Jak, musel?? Jestliže jste neměl pravomocné stavební povolení, neměl jste vůbec zahajovat stavbu a pokud jste tak učinil, dopustil jste se přestupku proti stavebnímu řádu. Předpokládám, že jste dospělý člověk, svéprávný a plně zodpovědný za sebe a své činy, tudíž si důsledky svého konání připište zcela na svůj účet a buďte rád, že následky Vaší nezodpovědnosti nenese také stavební firma, u které jste si zadal stavbu, aniž byste měl stavební povolení.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 12. 2006 7:02 | Janderka

Nechápu, jak může neschválení územního plánu bránit povolování stavby ? Stavby se přece povolují i v území, kde územní plán není a pokud požádáte do konce roku, postupuje se podle stávající úpravy.
Myslím si, že garáž, pokud je provozně propojená s obytnou částí je součástí RD a v případě splnění podmínek § 104 odst.2 písm a) nového SZ je možné řešit na ohlášení. Doklady k ohlášení předepisuje jednak zákon, jednak prováděcí vyhláška č. 526/2006 Sb. Domnívám se též, že nebude třeba ani řešit odděleně přípojky, pokud nepůjde o novou technickou infrastrukturu, tj. např. dotažení distribuční sítě pro výstavbu RD.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 12. 2006 6:55

Dobrý den, pokud bude garáž propojena s RD je jeho součástí a její plocha se počítá do plochy RD. Tzn., že přesáhnete plochu 150 m2 a RD bude pvoolován na stavební povolení nebo veřejnoprávní smlouvu nebo certifikátem od autorizovaného inspektora (podle sdělení ministerstva pro místní rozvoj není ještě žádný autorizovaný inspektor jmenován. Doporučuji navštívit příslušný stavební úřad a tam se na postupu podle nového stavebního zákona domluvit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 12. 2006 20:41

Děkujeme za Vaši odpověď na náš dotaz. Ještě bychom se potřebovali dozvědět, zda-li těch 150m2 je včetně nebo bez garáže, která bude průchozí do obytné části domu. Rozměr domu bude 12x12 + garáž 8x3, což by bylo celkem 168m2. V případě, že se do 150m2 nepočítá garáž, tak je Vaše odpověď dostačující, ale pokud nikoliv, tak bychom to potřebovali upřesnit. Děkujeme za laskavost.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 12. 2006 17:18 | ježek

Od března jednám na jednom stavebním úřadu o tom, že si chi postavit kanadský srub. Bohužel paní (pardon - soudružce) úřednici jsem se znelíbil a tak stále nemám stavební povolení a nabývám dojmu, že je nikdy nedostanu. Vymýšlí si další a další nesmysly a další a další doplnění a to vše dělá tak rafinovaně "ve znění zákona", že vše neuvěřitelně protahuje. Protože se blíží zima, musel jsem položit betony. Ihned jsem dostal pokutu 25 000,- Kč a příkaz zastavit stavbu. Jenže mezitím mi přivezli dřevo na srub a složili je, takže byla obava, že začne hnít nebo si je lidé rozřežou na palivové dříví. Firma proto začala stavět. Leč paní (pardon soudružka) úřednice si sehnala telefon na majitele firmy a sdělila mu, že pokud práci nezastaví, dostane milión kurun pokutu. Takže stavební firma odjela, já platím penále za jejich čekání, dřevo hnije, banka mi nechce dát hypotéku a já stále běhám dokola - pro příjklad: Paní úřednice mi sdělila, že nemám vyjádření VaK (vodovody a kanalizace). Já je samozřejmě odevzdal. Ale kdo má pravdu? Já? Omyl! A mohl bychj pokračovat dál a dál. Nemá to smysl, jsme v rukou lidí, kteří buď požadují úplatek a ten já neumím dát (kolik a jak? Neurazí úředníka malá částka? A jak velká tedy bude stačit?) nebo se baví naším zoufalstvím... A nový zákon? Nečekejme změnu - na pozemek, na kterém chcete stavět, přijede přidělený úředník (a bude jich asi požehnaně), aby posoudil, zda můžete stavět. A bude tam s majitelem sám, takže nebezpečí, že ho někdo v kanceláři uvidí, jak bere úplatek, se velmi sníží... Ježek
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 11. 2006 11:14

Kolaudace bude probíhat podle dnes platného stavebního zákona, pokud stavební povolení bude pravomocně ukončeno do 31.12.2006
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2006 11:06 | Fína

Pokud je mi známo, bude stačit pouze ohlášení stavebnímu úřadu, které bude doplněno doklady podle ještě nevydaného právního předpisu. Dokladu budou obdobné jako dnes u stavebního povolení
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 12. 2006 7:12 | Stavební úřad

Je pravdou, že v novém stavebním zákoně je řada staveb, které se nebudou povolovat ani ohlašovat. Avšak pro všechny stavby bez výjimky platí ustanovení §76, které říká, že umisťovat stavby nebo zařízení, jejich změny atd. lze jen na základě územního rozhodnutí nebo územního souhlasu. V praxi tedy i obyčejná kůlna či oplocení, které jste dnes pouze jednoduše ohlásili svému obecnímu úřadu, bude vyžadovat úz. rozhodnutí či souhlas, který vydává stavební úřad. Co se týká onoho proklamovaného ohlášení stavby rodinného domu do 150m, toto ohlášení se ale netýká souvisejících staveb - např. veškerých přípojek, samostatné garáže, oplocení apod. V praxi tedy tam, kde jste dnes měli 1 dokument tj. stavební povolení na rod. dům včetně přípojek, nově budete mít několik různých dokumentů - souhlas s ohlášením stavby rod. domu, územní rozhodnutí či souhlasy na jednotlivé přípojky atd. Nově budete potřebovat územní rozhodnutí i na přístavby a nástavby. Novinkou také je, že v nezastavěném území po 1. lednu nepostavíte prakticky nic. Hranici zastavěného území určuje územní plán, a tam kde není, tak hranice intravilánu.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 12. 2006 6:49 | Fína

Dobrý den, na Vaši otázku je odpověď v § 190 nového stavebního zákona, odst. 3: Řízení zahájená přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se dokončí podle dosavadních právních předpisů, s výjímkou: a) stavebních řízení neukončených v prvním stupni, která se týkají staveb, u nichž podle nové právní úpravy postačí ohlášení což je Váš případ - proto bude stavební úřad postupovat po 1.1.2007 podle nového stavebního zákona.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 12. 2006 20:59

Dobrý večer, chtěli bychom se zeptat, zda někdo neřeší stejný problém jako my: Čekáme na schválení územního plánu, ke schválení by mělo dojít 13.12.2006, všechny doklady potřebné ke schválení stavebního povolení máme již odevzdány na stavebním úřadě. Jsme si vědomi, že stavební úřad může začít na povolení pracovat až po schválení územního plánu, ale.....bylo nám sděleno, že ani po schválení územního plánu, se nemohou této věci věnovat a to z důvodu, že nenabude právní moci do konce roku 2006, proto se bude řešit novým zákonem a to ohlášením stavby, což, jak se niní z různých zdrojů dozvídáme bude trvat i několik měsíců. Dejte nám, prosím, obratem vědět, zda-li tento postup stavebního úřadu je standardní? Nevíte něco o takovém problému jako máme my??????Sdělte, prosím.......Děkujeme.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 12. 2006 21:32 | Peta

Budu podle nového zákona potřebovat stavební povolení na rekonstrukci bytu v domě z r.1920 kde půjde zejména o rekonstrukci elektřiny, vody, nový kotel a topení a rozšíření současné koupelny (bude se spojovat se současnou spíží – tj. nějaké bourání)? Předpokládám, že asi ano, nicméně nechápu logiku, proč tedy nový rodinný dům do 150 m2 atd. (za podmínek zákona), kde jde taky o statiku, dělá se tam taky elektřina, voda, topení atd. je jen na ohlášení.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 11. 2006 7:41 | Janderka

Mám za to, že nebude, neboť se mění užívání části nemovitosti a to půdy na pokoj. Obraťte se na stavební úřad v místě Vámi uvažované stavby.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 11. 2006 7:36 | Janderka

Moc se nezmění. Studna je vodním dílem a proto bude nutné nejdříve řešit umístění a po té stavební povolení speciálním stavebním úřadem. Z hlediska umístění je více možností a je vhodné se informovat na příslušném obecném stavebním úřadě.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 11. 2006 7:31 | Janderka

Vyhláška 137/1998 Sb. bude zatím pouze změněna a to tak, že se z ní vyjímají ustanovení týkající se umísťování staveb. Proto také odstupy staveb řeší od 1.1.2007 vyhláška 501/2006 Sb. a to v § 25. V příštím roce, po projednání požadavků na stavby, v rámci notifikačního procesu v EÚ, bude vydána nová vyhláška upravující nejen obecné technické požavky, ale dle termínu nového stavebního zákona - obecné požadavky na výstavbu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Stropnický

umělec a politik

Marek Dalík

lobbista a podnikatel

Martin Stropnický
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Marek Dalík
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services