Předdůchod. Co obnáší a kdo do něj může?

Předdůchod pomůže, když na stará kolena přijdete o práci nebo se vám nechce čekat na řádný starobní důchod. Neobejde se ale bez dostatečných úspor a splnění několika podmínek.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 3. 2019 1:58, ViR

V článku uvedená věta: "Ve srovnání s předčasným důchodem má předdůchod jednu zásadní výhodu: jeho pobírání nesníží budoucí starobní důchod."Neodpovídá zkutečnosti.

To že je doba pobírání předůchodu vyloučenou dobou je pravda, a proto předdůchod nesnižuje osobní vyměřovací základ, a tedy ani základ výpočtový. Pravdivá je i informace, že "do dob účasti na důchodovém pojištění potřebných pro přiklepnutí řádné starobní penze se předdůchod nepočítá".

A zde je zakopaný pes, protože každý rok účasti na důchodovém pojištění zvyšuje procentní výměru důchodu o 1,5% z výpočtového základu, co vyjádřeno v penězích znamená zpravidla 200 - 300 Kč.

Jinak řečeno, pokud si v předůchodu budete "užívat volna" a nebudete mít žádný příjem, z něhož by bylo odváděno důchodové pojištění, přijdete za každý nepojištěný rok (předdůchodu) na budoucím důchodu o oněch 200 - 300 Kč.

+123
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 40 komentářů)

21. 3. 2019 13:20 | josef

Teoreticky můžete, ale to by nemohla byt tak mala castka. Muselo by to byt vice, nez kolik platit normalne (vcetne zamestnavatele). 2300 neodpovida ani prijmu 10 tisíc, to nedava smysl. Jak pise Zdenek, pocita se jako byste pracovala a nezhorsuje prumer. To dobrovolne placeni SP se tyka situace, kdy se to nepocita jako odpracovane.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 3. 2019 11:39 | Evik

Dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 3. 2019 11:31 | Zdeněk

Pokud se budete starat o osobu alespoň ve drzhém stupni příspěvku na péči, tak se Vám to plně počítá do důchodu jako odpracovaná doba a navíc je to doba vyloučená, takže se nezhoršuje průměr. Je tedy nesmyslem si platit dobrovolné sociální pojištění.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 3. 2019 11:24 | Evik

Prosim chapu vas komentar spravne...že kdyz budu na rodicaku nebo osoba pečující, tak si mohu platit dobrovolně socialni pojisteni a budu mit o trochu vyssi penzi???tohle by mne zajimalo,kdyz si budu platit na socialni poj. 2300,- o kolik se mi zvysi penze,pocitam za kazdy rok placeni sp.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 3. 2019 6:35 | Zdeněk

S tímto si dovolím nesouhlasit. Je to zrovna můj případ, kdy jsem měl v mladším a středním věku velmi solidní příjmy, potom nemoc, ale bez ID, změna práce za klidnou, ale bídně placenou, takže já tento instrument využívám na zastavení propadu výpočtového základu. Navíc si budu zkracovat úvazek, takže by byl ještě další propad.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 3. 2019 22:08 | josef

Zde bych dodal, ze snizeni prijmu by muselo byt razantni, aby melo smysl pojistenou dobu vyloucit. Jeden rok pojisteni navic je 1.5% vypoctoveho zakladu navic. Pri cca 40 letech pojisteni to odpovida tomu, ze by clovek musel mit minimalne o cca 60% mensi prijem nez prumer predchozich let.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 3. 2019 18:07 | ViR

Samozřejmě :-). A když je někdo "sexy dědek" a pár let před důchodem účinně zalichotí na PÚ nějaké úřednici "vyššího středního věku", tak se možná (teoreticky) domluví i na nějaké rekvalifikaci s podporou. A pak by to bylo ještě o tu dobu rekvalifikace delší :-D
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 3. 2019 17:45 | ViR

Tzv. "předdůchod" je podle § 22 odst. (4) písm. a) zákona 427/2011 Sb. varianta starobní penze na určenou dobu, přičemž "Starobní penze na určenou dobu nebo invalidní penze na určenou dobu se vyplácí buď ve splátkách v určené výši, nebo v určeném počtu splátek, do vyčerpání prostředků účastníka...". S valorizací se tedy nepočítá. Pokud se týká "zdaněné" a zejména "sociálně pojištěné" práce v době předůchodu, doba pojištění se do odpracované a pojištěné doby pro starobní důchod započte. Při žádosti o důchod se pak můžete rozhodnout, zda vyměřovací základy za tuto dobu necháte vyloučit (vyloučení je na žádost! a má smysl, pokud jsou výdělky nízké) nebo je necháte započítat.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 3. 2019 16:36 | Marie

se zájmem jsem si přečetla Váš článek o předdůchodu s tím, že se v něm dozvím něco víc, než v podobných textech. I zde mi však chyběly informace jako např.: - dochází v případě předdůchodu k valorizaci? - dochází v případě předdůchodu souběžně s prací na DPČ nebo IČO k valorizaci? - v případě, že se rozhodnu pro předdůchod, budu si přitom vydělávat jako OSVČ, resp. budu odvádět daně i na soc.zabezbečení, ale při žádosti o důchod se rozhodnu tyto příjmy neuvádět, bude se mi počítat doba pojištění?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 3. 2019 10:32 | Zdeněk

Dokonce za Vámi vyjmenovaných podmínek může být tato doba 3 roky a 11 měsíců. 11 měsíců s podporou, další 3 roky bez podpory, ale v evidenci.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 3. 2019 10:26 | Zdeněk

V článku je informace, že předdůchod může být maximálně 5 let, nevím, odkud tato informace pochází. Jedná se o penzi na určenou dobu. Jediné co platí, že v okamžiku dosažení důchodového věku to již není vyloučená doba. Za další, ještě ani jeden autor člůnků o předdůchodu nenapsal, že nemusím mít prachy na celých 5 let, ale mohu předdůchod čerpat např. 2x po 2,5 roku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 3. 2019 1:26 | ViR

Nebo si také mohu zajistit úvazek třeban 5 hod. týdně za 3000 Kč měsíčně (např. na dohodu o pracovní činnosti) kde už se zdravotní a sociální pojištění odvádí. Vyjde to levněji, než dobrovolné důchodové pojištění. A nebo klidně i jako jednatel ve vlastní s.r.o. A možná je i evidence na ÚP, samozřejmě s tím, že budete plnit podnínky úřadu, což bude uznáno jako náhradní doba (pravda, krácená na 80 %, a předpoklad je, že člověk v minulosti v evidenci ÚP nebyl vůbec, nebo jen krátkou dobu, čili má k dispozici ty možné tři roky, plus minus).
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 3. 2019 16:51 | Květek1

Chtěl jsem převézt z transformovaných fondů na doplňkové spoření částku potřebnou na před důchod a zbytek si nechat vyplatit. Nelze převézt jen část prostředků ale pouze všechny. Takže když jsem nechtěl dát třikrát vyšší částku než jsem na před důchod potřeboval měl jsem smůlu. Považuji toto ustanovení za velmi nešťastné. Prostě jsem si své úspory chtěl rozdělit aby nebyly na jednom místě a měl smůlu, že jsem měl naspořeno víc prostředků než bylo na před důchod potřeba. Takže když se rozkolísají akciové trhy máte prostě smůlu a můžete přijít o desítky tisíc. Loňské výsledky penzijních fondů hovoří o poklesu o několik % zcela nekompromisně. Takže jsem byl z regulí před důchodu velmi zklamán.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 3. 2019 14:03 | josef

A predsdtavte si, ze i kdyz budete mit predduchod, tak v pripade, ze mate penize, muzete si platit odvody. Pak se Vam to zapocita, jako kdybyste pracoval.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 3. 2019 15:20 | ViR

Míněno to tak mohlo být, ale snížení důchodu o 1000 - 1500 Kč po pětiletém předdůchodu není úplně zanedbatelné... Čili ten fakt, že k nějakému krácení (byť menšímu, než u předčasného důchodu) dojde, by měl být zvláště zdůrazněn. Takto je to zavádějící.(Na druhé straně, ten kdo volí předdůchod bývá většinou finančně gramotný a nerozhoduje se jen podle šlánků na webu.)
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 3. 2019 10:00 | ppetr1

Dám peníze na předdůchod, zdědí je někdo po mě? nevyčerpaný předdůchod? - stane se soucasti dedictvi.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 3. 2019 9:58 | ppetr1

stejny vypocet odchodu od predduchodu se vypocitava stejne jako u mužů?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 3. 2019 9:18 | maryl

a jak je to, když se důchodu nedožiju. Dám peníze na předdůchod, zdědí je někdo po mě? nevyčerpaný předdůchod?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 3. 2019 7:10 | josef

no tak jasne, IMHO je to mineno tak, ze tam neni zadna prima penalizace.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 3. 2019 1:58 | ViR

V článku uvedená věta: "Ve srovnání s předčasným důchodem má předdůchod jednu zásadní výhodu: jeho pobírání nesníží budoucí starobní důchod."Neodpovídá zkutečnosti.
To že je doba pobírání předůchodu vyloučenou dobou je pravda, a proto předdůchod nesnižuje osobní vyměřovací základ, a tedy ani základ výpočtový. Pravdivá je i informace, že "do dob účasti na důchodovém pojištění potřebných pro přiklepnutí řádné starobní penze se předdůchod nepočítá".
A zde je zakopaný pes, protože každý rok účasti na důchodovém pojištění zvyšuje procentní výměru důchodu o 1,5% z výpočtového základu, co vyjádřeno v penězích znamená zpravidla 200 - 300 Kč.
Jinak řečeno, pokud si v předůchodu budete "užívat volna" a nebudete mít žádný příjem, z něhož by bylo odváděno důchodové pojištění, přijdete za každý nepojištěný rok (předdůchodu) na budoucím důchodu o oněch 200 - 300 Kč.
+123
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 2/2

2

Následující

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslav Jansta

lobbista a podnikatel

Matěj Hollan

aktivista

Miroslav Jansta
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Matěj Hollan
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services