Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 2684 komentářů)

17. 10. 2020 1:44

Citace / 16.10.2020 12:23

Myslím, že hlavní je, zda se o své investici domnívám, že je to fundamentálně kvalitní věc. A pokud ano, pak se myslím různými výkyvy trhu není třeba znepokojovat. No a pokud se domnívám, že není, pak bych se jí samozřejmě měl urychleně zbavit.
Výborně, Vy jste to pochopil. Druhý kolega tady ovšem stále ne.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 10. 2020 1:43

Citace - John / 16.10.2020 07:53

Nechtěl jsem už reagovat, ale nedá mi to... Když jsem v roce 2006 kupoval první podíly TS, přišla mi cena 1,02 jako férová. Naštestí mě za dva roky později ani na vteřinu nenapadlo, proč mně někdo nabízí stejný produkt o 60% levněji. Stejně tak mě v roce 2015 moc nezajímalo, že stejný produkt je k mání za dvojnásobnou cenu. Cena vzniká interakcí nabídky a poptávky. Snaha "vcítit" se do jedné strany je irelevantní. Lidé přece něco prodávají z různých důvodů, ať už racionálních, tak iracionálních. Nyní je cena o 170% výš než při mém nákupu. Do čeho bych se měl jako vcítit? Když si jdete kopit auto, kolo nebo párek v rohlíku, tak se určitě nevciťujete do pozice prodávajícího a nedumáte nad "správností" ceny. Prostě tu cenu buď akceptujete nebo neakceptujete. Děkuji, že jste reagovali slušně, oceňuji to. A přeji vám pěkný den a úspěšné investice
Já také oceňuji, že reagujete slušně, ale stále nechápete pointu. Pokud mají dané tituly nebo cokoliv jiného vždycky nakonec jen růst na ceně, proč by se toho někdo vůbec kdy zbavoval? Jistě, může jít o nějaké tlaky, že prostě člověk musí, i když v zásadě nechce, ale to bude drtivá menšina případů. Ten zbytek si naopak od kupujícího myslí, že raději vezme dané peníze než ten titul nebo cokoliv, protože to nemá tu hodnotu nebo jí v budoucnu ztratí. A znova připomínám, že ano, TS vyrostl, ale Sporotrend ne (ano, vím, to složení se u obou mění, je to fond, ale klidně vám tady naservíruji tisíc jednotlivých titulů, které propadly a na své hodnoty se už nikdy nevrátily). A plno lidí tam utopilo šílené peníze úplně se stejným myšlením, že pokles je vlastně sleva, prodávající jsou hlupáci (ceny budou přece "zaručeně" růst) a za každou cenu držet. Takže ne, obecně tato strategie nefunguje a nemůže fungovat, jinak by nikdy nikdo neprodělal a neprodával.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2020 12:23

Myslím, že hlavní je, zda se o své investici domnívám, že je to fundamentálně kvalitní věc. A pokud ano, pak se myslím různými výkyvy trhu není třeba znepokojovat. No a pokud se domnívám, že není, pak bych se jí samozřejmě měl urychleně zbavit.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2020 11:24

Citace / 16.10.2020 09:11

Stačí se vcítit do Silesti, abychom pochopili, za jakým účelem zde píše stále dokola jedno a to samé. Vcítil jsem se do jeho myšlení a pochopil, že nemá cenu reagovat. Hezký den všem.

Aha podle tebe jedině stále výš a výš a nikdy zpět asi budeš brzy nepříjemně překvapen
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2020 9:11

Stačí se vcítit do Silesti, abychom pochopili, za jakým účelem zde píše stále dokola jedno a to samé. Vcítil jsem se do jeho myšlení a pochopil, že nemá cenu reagovat. Hezký den všem.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2020 7:53 | John

Nechtěl jsem už reagovat, ale nedá mi to... Když jsem v roce 2006 kupoval první podíly TS, přišla mi cena 1,02 jako férová. Naštestí mě za dva roky později ani na vteřinu nenapadlo, proč mně někdo nabízí stejný produkt o 60% levněji. Stejně tak mě v roce 2015 moc nezajímalo, že stejný produkt je k mání za dvojnásobnou cenu. Cena vzniká interakcí nabídky a poptávky. Snaha "vcítit" se do jedné strany je irelevantní. Lidé přece něco prodávají z různých důvodů, ať už racionálních, tak iracionálních. Nyní je cena o 170% výš než při mém nákupu. Do čeho bych se měl jako vcítit? Když si jdete kopit auto, kolo nebo párek v rohlíku, tak se určitě nevciťujete do pozice prodávajícího a nedumáte nad "správností" ceny. Prostě tu cenu buď akceptujete nebo neakceptujete. Děkuji, že jste reagovali slušně, oceňuji to. A přeji vám pěkný den a úspěšné investice
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 10. 2020 22:15

Citace / 15.10.2020 12:54

jj diky moc , nemuzes hodit nejaky odkaz kde bych to nasel ?



Je to přímo na stránkách spořky záložka fondy ve středním sloupci téměř dole.Jsou tam PDF ke stažení
Klíčové informace pro investory PDF Download Komentář k aktuálnímu vývoji na akciových trzích a ve fondu Top Stocks PDF Download Měsíční zpráva fondu PDF Download Leták fondu PDF Download Obchodní podmínky České spořitelny pro poskytování investičních služeb PDF Download


Výroční zprávy
Výroční zpráva 31.12.2019 PDF Download Pololetní zpráva 30.06.2020 PDF Download
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2020 21:59

Citace - John / 15.10.2020 19:13

Přátelé, rád se znovu vyjádřím když jsem vyvolal takovou debatu. Takže 1) držení TS třeba i 20 let není buy and hold. Hájek nebo kdokoliv to po něm vezme, bude určitě v portfoliu dělat změny. Budou hledat "kvalitu" za dobrou cenu, nebudou držet Nokii,Yahoo! etc. 2) spousta lidí má na účtech vysoké částky a libují si jak jsou v bezpečí. Je to pouze jejich iluze bezpečí, žába se v teplé vodě taky uvaří, ani si toho nevšimne. Cash is trash and savers are loosers. 3) Nikomu své názory nevnucuji. V zásadě ať si každý se svými penězi dělá co chce
Až nastane obrovský tržní krach, kterého se teď většina institucionálních investorů bojí, jelikož trh je opravdu od ekonomiky odtržen, všude obří předlužení atd., tak každý týpek s názorem "cash is trash" pochopí, že to není vždycky pravda a že cash opravdu představuje největší bezpečí. Potom se to totiž mění na "cash is king" a všichni škemrají o každých pár korun.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2020 21:51 | Silesti

Citace / 15.10.2020 19:59

Když by tu diskuzi četl někdo, kdo se teprve rozhoduje kam zainvestovat a nezná TS, tak by mohl nabýt dojmu, z některých příspěvků, že p.Hájek tomu vůbec nerozumí a drží ty nejhorší tituly a proto TS už nikdy více neporoste. :) :) I ty nejkvalitnější tituly z nejkvalitnějších klesají v té největší panice a pak právě přichází příležitost.
Asi si zase můžeme říct, že to může dopadnout klidně tak, jako když klesal Sporotrend. Už se prostě zpátky nedostal. A to je pak konečná prakticky. Takže ne, není pravda, že se má kupovat to, co pokleslo. Má se kupovat kvalita, i kdyby byla za férovou cenu a ne ve výprodejích.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2020 21:49 | Silesti

Citace / 15.10.2020 19:59

Když by tu diskuzi četl někdo, kdo se teprve rozhoduje kam zainvestovat a nezná TS, tak by mohl nabýt dojmu, z některých příspěvků, že p.Hájek tomu vůbec nerozumí a drží ty nejhorší tituly a proto TS už nikdy více neporoste. :) :) I ty nejkvalitnější tituly z nejkvalitnějších klesají v té největší panice a pak právě přichází příležitost.
To je velmi zjednodušený a spíše bych řekl amatérský přístup. Je nesmysl kupovat tituly, které nejvíce klesly. Může to být v pořádku, když tituly jsou kvalitní a jejich výprodej spustila panika. Ale jak jsem už psal dříve, mohlo dojít k nějakému velkému problému či změně. Vždycky je dobré se jakoby vcítit do toho druhého člověka na druhé straně obchodu a zeptat se sám sebe, proč mi tu akcii on prodává, jaký má k tomu důvod, že se jí zbavuje. I Buffett prodává akcie a nechcete mi tady tvrdit, že je prostě jen hloupý a prodělává ...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2020 20:35

Citace / 15.10.2020 12:54

jj diky moc , nemuzes hodit nejaky odkaz kde bych to nasel ?
, Data jsou sice opožděná , ale když znáš tituly v portfoliu a podíl v procentech je sranda vypočítat kurs .Tomu kdo to umí stačí slabých 30 minut, jinému hodina další s tím bude zápasit bůhví jak dlouho
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2020 19:59

Když by tu diskuzi četl někdo, kdo se teprve rozhoduje kam zainvestovat a nezná TS, tak by mohl nabýt dojmu, z některých příspěvků, že p.Hájek tomu vůbec nerozumí a drží ty nejhorší tituly a proto TS už nikdy více neporoste. :) :) I ty nejkvalitnější tituly z nejkvalitnějších klesají v té největší panice a pak právě přichází příležitost.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 10. 2020 19:13 | John

Přátelé, rád se znovu vyjádřím když jsem vyvolal takovou debatu. Takže 1) držení TS třeba i 20 let není buy and hold. Hájek nebo kdokoliv to po něm vezme, bude určitě v portfoliu dělat změny. Budou hledat "kvalitu" za dobrou cenu, nebudou držet Nokii,Yahoo! etc. 2) spousta lidí má na účtech vysoké částky a libují si jak jsou v bezpečí. Je to pouze jejich iluze bezpečí, žába se v teplé vodě taky uvaří, ani si toho nevšimne. Cash is trash and savers are loosers. 3) Nikomu své názory nevnucuji. V zásadě ať si každý se svými penězi dělá co chce
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 10. 2020 16:26

Pointa je také v tom, že kolega investuje do fondu TS, který drži asi 25 akcií, takže ho čeká maximálně pokles ale ne bankrot, potom růst na kurz 3,25. Má na to jak psal dost času.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 10. 2020 16:05

Citace / 15.10.2020 15:49

Pointa je asi v tom, jak poznat co nejdříve kvalitu od nekvality (třeba Top Stocks versus Sporotrend). Dnes už je to samozřejmě jasné, ale třeba v letech 2006-2011 to tak jasné nebylo.
Jistě, v tom je to umění a to kasíno svým způsobem. Ale o tom jsme se nebavili. Šlo o to, že držet tituly, když trend se změnil, vede k výsledkům ala Sporotrend. Absolutně nechápu, že se nad tím ten kolega tady pozastavuje a že mu ještě někdo dal plusy, když je nad slunce jasnější, že držet špatné tituly nemá žádný smysl. Je třeba držet vítěze.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2020 15:49

Pointa je asi v tom, jak poznat co nejdříve kvalitu od nekvality (třeba Top Stocks versus Sporotrend). Dnes už je to samozřejmě jasné, ale třeba v letech 2006-2011 to tak jasné nebylo.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2020 15:36 | Silesti

Citace - John / 15.10.2020 14:06

Neustálé ataky na strategii buy and hold nejsou nic nového, takže: 1) Držení fondu (např. Sporotrend), není úplné buy and hold. Správce fondu dělá průběžně mnohé změny. Zrovna bývalý portfolio manager Sporotrendu to v minulosti dost zmastil. 2) Argumentace japonským trhem je dost častá, ale fakticky mimo. V Japonsku od roku 1995 neustále klesá počet ekonomicky aktivních lidí (cca o 1% ročně). V USA ve stejné době nikdy nedošlo k poklesu ekononicky aktivních obyvatel. A predikce do roku 2050 mluví o tom, že jich bude každý rok o cca 0,5% přibývat.
Jen pro ilustraci, jak rychle se mění trendy, tak jen z hlavy ... v 70. letech frčeli komodity než přišlo hořké zklamání. V těch 80. letech právě ty akcie z Japonska třeba. Že se z tamních trhů potom vypařilo 80% peněz asi nemusím připomínat. V druhé polovině 90. let technologie a nechvalně proslulá "dot-com" bublina, kterou v kontrastu s dnešní realitou raději nikdo nechce vůbec ani připomínat. Pak frčeli nemovitosti a vše kolem nich, samozřejmě než přišel krach, který si už většina dobře pamatuje v roce 2008. U nás to nebylo až tak zlé, ale v mnohých zemích se z toho nevzpamatovali dodnes. Pak ještě nějakou dobu frčeli energie. Až do kolapsu cen ropy v roce 2014, od té doby jde celý sektor od desíti k pěti, k začátku letošního roku (bez Covid krize) to bylo -50%. Dnes je to dole ještě daleko více, to je jasné. Takže nechápu, jak někdo si může myslet, že něco koupí a bude to držet celý život, i když drží outsidera. To je přece nesmysl. Pokud držím kvalitu, tak to smysl má, ale i tak je potřeba sem tam malou revizi udělat, protože trendy se prostě mění. A dnešní trend technologií bude taky výplach, jen se neví, kdy to celé totálně zkrachuje včetně takové Tesly apod. samozřejmě. To je už jen spekulace, na které se vezou profíci, kteří ale při obratu trendu z pozic odejdou.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2020 15:25 | Silesti

Citace - John / 15.10.2020 14:06

Neustálé ataky na strategii buy and hold nejsou nic nového, takže: 1) Držení fondu (např. Sporotrend), není úplné buy and hold. Správce fondu dělá průběžně mnohé změny. Zrovna bývalý portfolio manager Sporotrendu to v minulosti dost zmastil. 2) Argumentace japonským trhem je dost častá, ale fakticky mimo. V Japonsku od roku 1995 neustále klesá počet ekonomicky aktivních lidí (cca o 1% ročně). V USA ve stejné době nikdy nedošlo k poklesu ekononicky aktivních obyvatel. A predikce do roku 2050 mluví o tom, že jich bude každý rok o cca 0,5% přibývat.

Je těžké pochopit, že když držím špatné tituly, tak je už nemá smysl dál držet a prakticky čím rychleji si to uvědomím, tím líp? Když firmě ujede konkurence nebo se vydá špatným směrem do slepé uličky? Třeba taková Nokia, která bývala lídrem a stala se poraženým? Japonsko je ekonomicky silná země, tam šlo ale o bublinu - nebavíme se o tom, co je Japonsko dnes. Já chtěl ilustrovat to, že pokud někdo vstoupil do pozic v roce 1990, tak prostě by byla velká chyba držet, naopak to chtělo rychlé zhodnocení situace a přijmout nějakou menší ztrátu než to držet 30 let se ztrátou 50%. Takový je prostě život a zrovna třeba v dnes populárních technologiích je opravdu z lídra poražený velmi rychle. Kdo si myslí, že existuje tak snadná a přitom zaručená cesta, že jen vybere a drží, i když mu jeho tituly jdou ke dnu, tak takhle to opravdu nefunguje. Často jde o fundamentální změnu v byznysu a pokud ji někdo bude přehlížet, tak klidně může jít k nule. Samozřejmě i člověk aktivní, který sám hledá příležitosti a má nějaký cíl vždycky, tka to může pěkně zmastit, když neví, co dělá. Ale to jsme u samé podstaty věci v čemkoliv - pokud tomu nerozumím, tak to nedělám a věnuji se jiným věcem, kterým rozumím.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2020 14:06 | John

Citace - Silesti / 14.10.2020 18:21

Přesně tak. Buy and hold nefunguje, pokud důvodem propadu byla nějaká velká změna světových trendů nebo jiná událost. Jak někdo zmiňoval, tak třeba právě i ten Sporotrend je toho důkazem. Nebo klidně i celý Japonský akciový trh, který je oproti roku 1990 i po třiceti letech na -45%.

Neustálé ataky na strategii buy and hold nejsou nic nového, takže: 1) Držení fondu (např. Sporotrend), není úplné buy and hold. Správce fondu dělá průběžně mnohé změny. Zrovna bývalý portfolio manager Sporotrendu to v minulosti dost zmastil. 2) Argumentace japonským trhem je dost častá, ale fakticky mimo. V Japonsku od roku 1995 neustále klesá počet ekonomicky aktivních lidí (cca o 1% ročně). V USA ve stejné době nikdy nedošlo k poklesu ekononicky aktivních obyvatel. A predikce do roku 2050 mluví o tom, že jich bude každý rok o cca 0,5% přibývat. Další fakta k tomuto tématu viz. odkaz https://seekingalpha.com/article/4234665-buy-hold-lives-on-stock-market-is-not-1990-nikkei-1999-s-and-p
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 10. 2020 13:54

https://cz.products.erstegroup.com/Retail/cs/Produkty/Fondy/Typy_fonduC5uAF/AkciovuC3uA9_fondy/VuC5uA1echny_produkty/index.phtml
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Stránka 59/135

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiří Šmejc

podnikatel, Home Credit

Ondřej Bartoš

podnikatel a investor, Credo Ventures

Jiří Šmejc
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Ondřej Bartoš
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services