Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 1410 komentářů)

18. 6. 2007 10:15 | Lamák

Trošku mám honičku s tím co je to ETF tak jsem to hodil do prohlížeče a vyšlo mi evangelická teologická fakulta. Hm . ... to asi nebude vono. Index na pánbíčkáře asi zatím není.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 6. 2007 23:19 | Sporic obrazovky

Andrejko, trochu jsem se podival na tvuj plan s BRICem a tenhle clanek jiste stoji za povsimnuti: http://w ww.investujeme.cz/?ob ject=toptema&filter_t optema_autor=9&sid=31 6
... hlavne posledni dva odstavce. Opravdu bych ten BRIC bral jako koreni, ne jako zaklad investice. Potencial ma, ale je tam moc "ale".
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 6. 2007 15:58 | Sporic obrazovky

Andrejko, esli tu povidas o proficich, me vynech, jsem okrajovy nadsenec s drobnyma. Profici jsou tu jini.
Waranty tj. opce na nakup ci prodej jsem ti nenabizel a strategie a filosofie pri investovani do ETF a certifikatu neni prilis odlisna nez u fondu, jen mas jiste pestrejsi moznosti (outperformance pro rust ci diskont pro stagnaci), do opci bych te nehnal.
Tvuj slesky rozum vede ke zvysenemu riziko zapricenemu nizkou diverzifikaci. A spiockove fondy jsou trochu mytus. Kdo sel do sporotrendu pred tremi lety a loni vystoupil, ten se tezko na kvalite fondu shodne s tim, kdo tam sel v roce 2006 a vydelal jen stopove prvky toho ptredchoziho. Trhy se meni rychle, zamereni fondu temer vubec. Takze velmi velmi opatrne, ale kdyz to trefis, muzes mit opravdu slusny rust. ... Jak tvrdi Kohout, jen par portfolio manazeru v hisotrii dosahovalo dlouhodobe vysoce lepsich vykonu, nez svetove indexy, zbytek tehle uspesnych frajirku po case padl na usta. Verime-li, ze jsme jedni z vyvolenych, pak diverzifikovat moc nemusime. Ja si taky treba hraju s jednotlivejma akciema, ale ne jako zaklad, ale jako koreni diverzifikovanyho portfolia.
BRIC je OK, pokud v nem neni velka cast tvych jiste tezce vydrenych penez.
Energie a ropa je OK, neda ti 40%/rok, jak to zvladnul v minulych letech ING ci Sporotrend, ale mas-li na penize cas, vraz to tam. (Ja drzim CPI ropneho a energetickeho prumyslu). Ale nebudou treba vzdycky, jednou ta ropa dojde, az skonci jejich lobby, konecne se pusti na trh lepsi obnovitelna paliva, nikdo mne nidky nepresvedci, ze se za 100 let motorismu neosvedcilo nic, jako cerna voda. Kdyz i nymandi v garazovych firmach dokazou diesela upravit na stolni olej, tak velke podniky by dokazaly mnohem vic. Je jen treba, aby to pomalu dochazelo, ceny se zvedly, firmy vydelaly, my pak strelili jejich akcie, protoze v tu chvili uz ani ta lobby nezabrani vpadu alternativnich pakliv na trh a jejich ropny vrty budou jen pamatkou na minulost.
"95% lidi ma mozek na investovani, ale jen 5% ma na to zaludek" ... jdi si svou cestou, nenech si do toho ode mne zvanit, treba je muj zaludek kapanek zcvrknutej ;-)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 6. 2007 13:23 | Andrea

To Spořič obrazovky:
Moc díky za obsáhlý a obohacující rozbor. Co říct? To hlavní je asi, že Vy zdejší znalci se na kapitálovém trhu pohybujete, řekla bych profesionálně. Já, do akcií, musím říci také to slovo "civím" asi 2 roky (teď také čekám na korekci, abych přikoupila) a uvažuju spíš takovým tím selským a logickým rozumem, než abych chtěla mít v portfoliu půl planety. Spíš chci něco risknout a jít cíleně jen do těch špičkově výkonných cca. 3 fondů. Jsem pilný "student", takže pojmy ETF, certifikáty, ad. záležitosti, jsem také okoukla, ale např. uzavírat smlouvy na to, že něco za nějakou dobu za tolik a tolik odprodám mi přijde jako sci-fi, kterou nemám zapotřebí, neb výkonnost nějakých 20% u nejlepších fondů mi stačí. Balancovaný držím už nějaký ten rok. Jinak uvažuju tak, že dlouhodobě perspektivní by měly být právě východní regiony, jednoduše protože v těch státech je třeba budovat a budovat, aby dohnaly státy vyspělých zemí. A tak jsem mluvila o BRIC - fond ESPA BRICK má fascinující graf,. Až dnes lituji, že jsem tam na jaře neinvestovala. Teď při každodenním pohledu na něj si říkám, to není možné... Je to samozřejmě možné, ale myslím si, že u tohohle divokého produktu, jak jste řekl, člověk nikdy neví, co to udělá zítra. Číňani jsou časovaná bomba. OH je tlačí, z druhé strany přílišná rychlost ek. růstu a hrozící zvyšování úrokových sazeb, tak čert ví, co s tím bude dál. Pak si myslím, že perspektivní jsou naftaři, zkrátka energie, které budou vždycky potřeba. Třeba J&T Opportunity taky frčí.
Ono také záleří na tom, s jakými penězi si člověk hraje, a kdy je potřebuje. A hlavně, jak moc se o ně bojí, že....
Přeji Vám i všem, co tenhle "sport" objevily mnoho úspěchů!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 6. 2007 17:30 | Sporic obrazovky

Damo rozsirujici nas zvanici team a panove. Tohle: PX=1853 tj. ... rekordni zavreni... to proste nezeru, balim na hory a nechci nic sledovat, cim vys ted, tim nize pri korekci, u toho nechci byt, to pojede hodne svisle dolu, ma odkud.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 6. 2007 17:21 | Sporic obrazovky

Juuuva, dama, hned nam ta diskuse prokoukla, welcome.
1) Pisu opet, ze porazit urovni diskuse sporotrendaky s jejcih HUHUHUHUHU prispevky neni nic svetobornyho ;-)
2) Obecne BRICK je trochu divocarna, ale zas ne az takova. Lidi se boji tech vykyvu, ale je to prehnane, protoze to neni pres Sanghajskou burzu - viz nedavny Investorsky magazin - doporucuju. Ale preci jen ta volatilita tam je a P/E taky asi nebude nejnizsi. Nicmene 5% by tam mohlo jit.
3) Sporotrend ma sve misto v portfoliu. Kdz si vezmem ING na stred evropy + sporotrend, ktery z ni prechazi do ruska a turecka a prikorenime BRICKEM, mame hezky mismas pres pul planety po emerging markets. Slusnych 30-40% portfolia.
Ale lze jednoduse modifikovat tak, ze enchame ING + BRICK a misto sporotrendu tu castku dame do EEE (cca 80% puvodni sporotrendove castky), ktery visegradksou ctyrku zastoupenou v ING dolpnuje o rusko a turecko a o trochu konzervy ve fomre britanie a dale do ESPA ISTANBUL (zbylych 20% sporotrednacke castky), abychom trochu zaemergovali to, co slo do toho rakouska a britanie a navic pridali trh, ktery ma stale velmi velmi nizke P/E, tak dostanem co? Temer stejne portfolio ;-) Rozdil bude v poplatcich, ve schopnostech portfolio manazeru. Ale nemyslim si, ze by vysledek byl diametralne odlisny. Takze pak je to o osobni preferenci a duvere.
Doporucuju nevybirat mezi temi tremi, ale rozhodvat jak velkou cast do ktereho z nich, pak to pribarvit IKS balancakem a zbyle penize si nechat na "hrani" jinde, nez v oblasti fondu. Certifikaty, akcie, dluhopisy, ETF.
Co myslis?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 6. 2007 14:44 | Andrea

Dobrý den pánové (dámy se zde bohužel snad až na výjimky nevyskytují),

už nějaký čas si chodím přečíst sem Vaše názory, které jsou věcné a smysluplné na rozdíl třeba od většiny těch na Sporotrendu. Myslím si totiž, že není nad diskusi, neboť co hlava, to nápad.
Celkově je mi jen trochu divné (a proto jsem se rozhodla reagovat), že se nikdo nezmiňuje a nehrne do ESPA Stock BRICK. Jeho "rychlost vzletu" mě fascinuje, ale samozřejmě kvůli situaci v Číně i děsí. Rovněž EEE je, myslím si, velmi dobré.
ING ČAF jsem měla také a teď se chystám investovat a přemýšlím, kam z této trojice, protože než třeba Sporotrend, to už raději půjdu do EEE.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 6. 2007 12:23 | liku

Včera u nás pěkně sprchlo tak se nám to zazelenalo i na akciových trzích. Pak aby se v tom někdo vyznal. Jsem sám udiven jak třeba Rus jede up 1.6%.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 6. 2007 10:42 | frantanew

jj, díky, to je ono!!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 6. 2007 9:59 | ike

Já mizím koncem příštího týdne na dva týdny pryč. Žádný notebook ani mobil a i k internetu se dostanu jen zřídka. Tak se zas bojím, aby mi něco neuteklo :-)
-19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 6. 2007 9:47 | ingkrtek

jj, já mám času dost, normálně bych v podstatě mohl jet ihned, ale mám u sebe teď doma mámu....
Ono to snad ještě vyjede směr Up... jsem z toho jelen... :O( .......to jsou letos věci....!§%!?
-11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 6. 2007 8:36 | Sporic obrazovky

Drzi drzi. Jsem o pulnoci kouknul na bloomberg a koukam, ze amerika roste o 1,5%. Tak to mi ho teda vyndej. Nemit v rachote tolik prace, kolik ted mam, uz beham nekde po horach bez mobilu a notebooku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 6. 2007 23:25 | ingkrtek

To Spořič: ....se to drží jako klíště, co ?
Nejlepší by bylo odjet se "zajícem" někam zalehnout - moře, hory a vrátit se za cca tejden a basta !!! Alespoň bych do toho "necivěl jako blbec" !!! Asi bych o nic nepřišel ! :O(
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 6. 2007 21:42 | Sporic obrazovky

V podobne datum jako ty Sporotrend, jsem nakoupil CEZ - za cenu 918,-. Vynos 17% ;-). Ale s tim EEE jsi dno netrefil ani nahodou, protoze pred tim nebyl propad, ale jak rikas, jsi-li dlouhar a prisypavas-li pri padech, pak se tim neni treba trapit. Ja ten CEZ taky jen prikupoval, pred tim jsme ho bral na zacatku ledna za 980,- a to uz neni tak slavny. Pak to lehlo niz, vsichni mi rikali, at to prodam se ztratou vcas, nebude tak velka a pujde odecist se z dani z pripadnych brzkych ziskovych prodeju. Ja naopak prikoupil. Jo, tohle funguje ;-), s tim se my dlouhari opravdu netrapime a bobky nechavame kratkodobym spekulantum.
Taky ti preju, at je ocekavana korekce nasledovana jeste vyssim a rychlym rustem.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 6. 2007 17:26 | liku

Zdravim ve spolek:. Investoval jsem do Sporotrendu 7.3. 2007 menší částku a podařilo se mi trefit dno. Nechci se chlubit, ale výnoc 10,5 % hřeje na duši. Samozřejme si říkam měl jsem tam pusti více, ale po boji je každý generál. Minulý týden jsem něco přisypal do EEE a jsem zvědav jak dlouho budu splácet ten poplatek, než začnu vydělávat na sebe. Jsem spíše držák než shortař, raději se snažím přisypávat když to jde trochu dolů, ale je to samozřejmě o náhodě nebo o štěstí. Přeji pevnou ruku a chladnou mysl při rozhodování. PS: Dík za vaše příspěvky
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 6. 2007 16:19 | Sporic obrazovky

Jj, dlouho jsou roky, nejmene tri, spis 5-7. Pokud to netrefis do lokalniho maxima pred vyraznejsim poklesem, tak by to melo vydelat. Proto je lepe to rozdelit na vice mensich castek (je jen na tobe, jestli na 4 castky po 25%, nebo 10 castek po 10% celkoveho obnosu, nebo uplne jinak) a poustet kazdy mesic. Vezmi si treba pokles v dobe internetove bubliny - nakoupit za vsechny penize urcene k investovani tesne pred padem, tak se dnes po nejakych 5-6 letech dostavas pouze na sve (zapadoevropske indexy brany v potaz). Kdybys to poustel po mesici a v pulce to padlo dolu, druhou cast penez investujes do lacinych akcii a dnes mas zajimavy kumulovany vynos.
Investovani jednorazove vetsi castky: nemer v tisicich Kc, ale v % toho, co jsi ochoten investovat, tazke se nebavme o 200.000, ale o tom, ze chces aby ti penize, ktere jsi setril par let na stavebku (stavebkach), nebo je prave zdedil, nebo je dostal jako zlaty padak, zacaly samy vydelavat a holdas je tam cele nebo vyraznejsi cas z nich napr. 80% vpalit najednou
A jax to mel chapat? U dlouhe investice to pustit postupne a uz nezalezi, estli je ted pred korekci, nebo ne. U kratke investice na tom setsakramentsky zalezi, poustet to postupne nemuzes, nemas na to casto ani cas uz treba kvuli tomu, ze danovej test je 6 mesicu,penize chces za 10 mesicu a tak je tezko budes 10 mesicu rozpoustet. Takze v tu chvili si musis dat zalezet, kdy to tam svihnes. A momentalni rada je: TED NE ;-)
Chapem se dobre? Je to to, na cos chtel odpovedet?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 6. 2007 10:56 | frantanew

Spořič psal: " Cos ale nerekl je, jeslti to chces na dlouho, nebo na kratko. Pokud na dlouho, neres moc casovani, rozdel castku na vic podcastek a pust to tam po mesici a mas to v pohode korekce nekorekce. V zadnym pripade bych ale ted necpal jendorazove vyssi castku zvlast, pokud to tam nehodlas drzet par let..............." Tak se ptam, co je "dlouho"? A chapu spravne, ze na delsi dobu(3roky?) po mensich castkach anebo risknout vetsi castku na kratsi dobu(1rok?) díky za odpoved AP3 PS - problem je, ze pro nekoho je vyssi castka 200tis. a pro nekoho porad mala castka :-)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 6. 2007 9:44 | Sporic obrazovky

Akciovy vyhled FIO:
Pražská burza otevře níže, když dnes budou ztrácet evropské trhy po slabším vývoji na Wall Street. Hlavní trhy se propadají po rostoucích výnosech dluhopisů, které za poslední měsíc přidaly neuvěřitelných 15%. Výnosy amerických 10-letých bondů na 5-letých maximech a jejich snižující se spread mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi jsou podle našeho názoru hrozbou pro Emerging trhy. Je tak otázkou času co se začne přesouvat hotovost do dluhopisů vyspělých zemí. Pražská burza je zatím raritou, když její index téměř neztratil od svého maxima. Za daného stavu nedoporučujeme otvírat pozice na domácím trhu. Zahraniční prodejci se dříve nebo později objeví.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 6. 2007 10:11 | Sporic obrazovky

No civim na to s nepochopenim. Vzdycky, kdyz uz uz uz ... tak prijde nekdo s nejakou pozitivni zpravou a ono se to zas vytahne. Aby nam to takhle nepreslapovalo 5 mesicu na miste, pak uz by zadna korekce nebyla potreba a mohl by zacit rust :-)
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 6. 2007 18:50 | ingkrtek

jjjj, "klid břed bouří" ! :O)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Mach

ekonom a politik

Vladimír Franz

umělec

Petr Mach
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů
×
Vladimír Franz
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services