Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Tomáš Kálal | rubrika: BrandInsight | 23. 9. 2022 | 1 komentář
Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.
Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Zdroj: Shutterstock

Základní úroková sazba České národní banky je sedm procent. Křivka dluhopsiových výnosů je sice inverzní, ale i tak se dá koupit český státní dluhopis se splatností pět let se solidním výnosem pět procent za rok. Před rokem to bylo jen 1,5 procenta, takže pro korunového investora není složité dosáhnout velmi pozitivního výnosu z úspor. Dokládají to i rostoucí sazby na spořicích účtech.

Ruku v ruce s tím jdou ale úroky úvěrů a hypoték a samozřejmě také korporátních dluhopisů. Jejich výnos se v podstatě skládá z bezrizikové úrokové sazby a úrokové přirážky. Ta je závislá na kvalitě emitenta, tedy podniku, který si půjčuje: čím důvěryhodnější pro investory, tím menší přirážku jim můžete nabádnout za riziko, které podstupují.

Ti nejlepší a nejméně rizikoví dlužníci za sebou mají dlouhou historii finančních výsledků, jsou ziskoví, málo zadlužení. S kvalitním byznysplánem ve svém oboru si většinou půjčují s přirážkou zhruba procento nebo dvě nad sazbu centrální banky.

To ale mluvíme o největších firmách v Česku. Všichni zbylí emitují své dluhopisy s přirážkou násobně vyšší – na pětiletém horizontu nejčastěji pět až sedm procent. Jen tohle by dokládalo, že dnes investorům musí nabídnout aspoň desetiprocentní výnos, aby jejich dluhopisy stály za zvážení.

Co se zadrhlo?

Evropská inflace donutila vytáhnout do boje i Evropskou centrální banku (ECB). Nebude to jednoduchá bitva, ECB musí být obezřetná vzhledem k zadluženým ekonomikám Španělska, Itálie a Řecka. Obecně ale s inflací nemůže bojovat jinak, než že utáhne opasky. Zvýšením úrokové sazby na jednotné evropské měně, ale hlavně změnou kvantitativního uvolňování. Nelze na jednom konci zvyšovat sazbu a na druhém ji snižovat umělou poptávkou po státních dluhopisech.

Standard, kdy v každé aukci státních dluhopisů (a i některých korporátních) seděla na straně kupujících ECB a nakupovala s rozpočtem v desítkách miliard eur, se bezpochyby změní. Poprvé takto razantně od roku 2014. A trh s tím počítá už nyní. Dramaticky roste rozdíl mezi státním a podnikovým dluhopisem – za poslední rok přibližně o 3,5 procenta. Ve zkratce bychom si u našeho modelového emitenta zmíněného výše měli nyní říkat spíše o 13,5 procenta ročního výnosu!

Tomáš Kálal

Tomáš Kálal Zdroj: Conseq

Absolvoval Fakultu financí a účetnictví na VŠE v Praze a úspěšně zakončil také semestr na francouzské univerzitě EM Lyon. Kariéru začal ve společnosti Patria Direct na pozici makléře pro obchodování s cennými papíry. Do Consequ nastoupil v roce 2014. Jeho hlavní pracovní náplní byla komunikace s bonitními klienty, řízení jejich portfolií a příprava produktů z fondové a dluhopisové oblasti. V roce 2021 se v Conseq stal ředitelem investičního bankovnictví.

 

Východisek je pořád mnoho. Solidní podnik teď nebude dodatečné zadlužení prostřednictvím dluhopisů využívat. Pokud si nemusí půjčit, neudělá to, splatí stávající dluhy a počká na uklidnění úroků a pokles sazby. Méně seriózní emitent to na investory zkusí a nabídne dluhopis se stejným výnosem jako před roky. Tedy s výnosem na úrovni dnešních výnosů státního dluhopisu – je jen na investorech, jak s tím naloží. 

Každý den ale roste skupina firem, které budou nutně potřebovat stávající dluhopisové financování otočit do nové emise. Stejně jako roste počet lidí, kteří musí refixovat sazbu své hypotéky. Řešením pro takové firmy je třeba technická úprava výnosu, místo pevného úroku nabídnout variabilní kupon, který by v delším horizontu mohl klesat, až budou klesat sazby.

Jinou variantou je zkrácení splatnosti emise, vysoký úrok nabídnout jen na kratší dobu a zvýšit tak svoji šanci na levnější refinancování v budoucnu. Další možností je přidat k dluhu zajištění a tím snížit úrokovou přirážka, a tedy i požadovaný výnos. Pořád je ale nutné najít investory a nabídnout jim přiměřený výnos.

V každém případě jsou emitenti před největší výzvou od roku 2008. Přijdou defaulty a nebude jich málo. Pro investory je to ale zároveň skvělá příležitost, jak se dostat k výnosům, které mají potenciál porazit i inflaci. Jen je nutné vybírat, diverzifikovat a nenechat se napálit příliš nízkou sazbou. Deset procent v korunách je totiž nový normál.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Tomáš Kálal

 Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

6. 6. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v květnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

9. 5. 2024 | Martin Mašát | 2 komentáře

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

Optimismus došel. Investoři přestávají věřit tomu, že se ve Spojených státech podaří brzy zamést s inflací a že klesnou úrokové sazby tamější centrální banky. Špatnou náladou se nechali... celý článek

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Parlament schválil novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Partners Financial Services