Příběh nejmladší bankrotářky: Vysoké dluhy zdědila po otci

Příběh čtrnáctileté dlužnice míří k dobrému konci. Insolvenční správce popírá pohledávky společnosti, která za půjčených 200 tisíc požaduje šestinásobek. Ta ho za to ale žaluje.
Příběh nejmladší bankrotářky: Vysoké dluhy zdědila po otci

Smutný příběh, ke kterému vůbec nemuselo dojít. To je ve zkratce případ nejmladší dlužnice, která v Česku prošla osobním bankrotem. On-line deník Aktuálně.cz ho zrekonstruoval na základě veřejně dostupné databáze z insolvenčního rejstříku.

V říjnu roku 2013 bylo Petře Vlkové, jejíž pravé jméno deník Aktuálně.cz zná, ale pozměnil ho, aby jí nepřidělával další problémy, čtrnáct let. Tehdy na ni vymahačská firma BP Integralis Limited se sídlem na Kypru podala insolvenční návrh.

Po čtrnáctileté slečně požadovala 173 tisíc korun, jako část nesplaceného dluhu, který Petra zdědila po otci. Ten zemřel v roce 2009. V dědickém řízení Petru zastupoval její tehdejší opatrovník – odbor sociálních věcí na městském úřadě v Kutné Hoře. Kdyby jeho úředníci předlužené dědictví odmítli, jak v jedné ze svých zpráv upozorňuje insolvenční správce, nemusela by Petra řešit v pubertě stotisícové dluhy.

Městský úřad v Kutné Hoře svou roli v případu komentovat nechce, odvolává se na povinnost mlčenlivosti. „Máme za to, že pokud bychom jakoukoli informaci předali, postupovali bychom v rozporu se zákonem,“ říká vedoucí odboru sociálních věcí Šárka Zittová.

„V obecné rovině bychom chtěli upozornit, že veškerá činnost, která je opatrovníkem prováděna, podléhá následnému schválení příslušného soudu, který vždy pečlivě zvažuje, zda to které právní jednání je či není v souladu se zájmy nezletilého dítěte,“ pokračuje Zittová.

Navrhoval tedy její úřad odmítnutí dědictví slečny Vlkové a soud to zamítl? I na to se podle Zittové vztahuje povinná mlčenlivost.

Matka v konkurzu+

Po otci Petra zdědila i další dluhy, věřitelé jich v insolvenčním řízení přihlásili takřka za 700 tisíc korun. Nejvíc – přes 240 tisíc korun – eviduje společenství vlastníků bytů v domě, kde má rodina byt. Dalších zhruba 150 tisíc požaduje Citibank a 130 tisíc korun stavební firma.

Jediným majetkem, který Petra po otci zdědila, je čtvrtinový podíl na bytě, jehož cenu znalec odhadl na 870 tisíc korun. Zbylé tři čtvrtiny bytu patří matce Petry, která je v konkurzu, protože na rozdíl od Petry nesplní podmínky pro milosrdnější osobní bankrot. U matky věřitelé nahlásili dluhy v celkové částce přesahující dva miliony korun.

Polovinu ze dvou milionů chce stejná firma, která poslala do insolvence Petru. Insolvenční správce Martin Šíp, pod něhož spadají dluhy Petry i její matky, ale většinu tohoto dluhu popírá a definitivní řešení pro obě dlužnice se tím odkládá. Firma totiž na svých pohledávkách nadále trvá a správce žaluje.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 3. 2015 8:42, MoB

Dluhy se platit musí, to jo. Ale jak může mít dluhy čtrnáctileté dítě? Pochybil zákonný zástupce i soud, to především. Systém jako takový, zdá se, na takové situace pamatuje... škoda, konkrétní lidi způsobili té holce těžký hlavobol v už tak mizerném začátku vlastního života. Snad to dopadne dobře!

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 3. 2015 12:39, jezevec

z článku trochu vyplývá, že dluhy vznikly zejména za užívání bytu, který zřejmě užívali všichni společně. jakkoliv se tedy zdá surové, vymáhat dluhy po 14-ti leté dívence: zřejmě všichni dost značnou v klidu bydleli v bytě, v klidu konzumovali služby za desítky tisíc a neplatili nic, smáli se žalobám a výzvám a upomínkám, .... až prostě spadla klec.
a pokud matka je plajte a otec mrtev, otázka "kdo to má teda za ně zaplatit" není vůbec irelevantní, a prst namířený na též-konzumující slečnu není vyhraněně nespravedlivý.

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

9. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Minimální srážka u exekucí je zas ve hře. Odnesou to důchodci, varují neziskovky

Senátoři budou zítra hlasovat o novele insolvenčního zákona, která zásadně mění způsob oddlužení. Více jsme o novele psali zde: Oddlužení se zkrátí. Změny v osobním bankrotu schválili... celý článek

Oddlužení se zkrátí. Změny v osobním bankrotu schválili poslanci

22. 5. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Oddlužení se zkrátí. Změny v osobním bankrotu schválili poslanci

Novela insolvenčního zákona má snadněji oddlužit lidi v exekuci. Zásadní změnou je zkrácení doby osobního bankrotu ze současných pěti let na tři roky. Současně se však zpřísní některá... celý článek

Poslední Milostivé léto pomůže s dluhy u VZP. Ale ne všem

21. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Poslední Milostivé léto pomůže s dluhy u VZP. Ale ne všem

Poslanci definitivně schválili oddlužovací akci, která lidem odpustí část dluhů na zdravotním pojištění. Odmítli ale návrh senátorů, kteří chtěli původně schválené podmínky rozšířit... celý článek

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

23. 4. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

Česká národní banka dala pokutu čtyři miliony korun společnosti Profi Credit Czech, poskytovateli spotřebitelských úvěrů pod názvy Pojištěná půjčka a Razdva půjčka.

Kdy je půjčka neplatná? Soudy řeší, jak moc velká chyba vadí

3. 4. 2024 | František Nonnemann

Kdy je půjčka neplatná? Soudy řeší, jak moc velká chyba vadí

Než vám půjčí, musí banka nebo úvěrová společnost prověřit, jestli dokážete splácet. Když při tom udělá chybu, může být smlouva prohlášená za neplatnou. Záleží ale na tom, jestli jde... celý článek

Partners Financial Services