Prodáváte auto? Na tohle si dejte pozor

Lukáš Chytil | rubrika: Jak na to | 28. 1. 2022 | 5 komentářů
Nezbavujte se odpovědnosti tím, že novému majiteli předáte vozidlo, doklady a plnou moc s tím, že on všechno zařídí.
Prodáváte auto? Na tohle si dejte pozor

Zdroj: Shutterstock

V posledních týdnech se k nám dostaly tři případy nesprávných postupů při prodeji a následnému přepisu motorového vozidla. Původním majitelům to pak přidělává problémy a dodatečně zvyšuje výdaje.

Co se může stát, když se převodu nevěnuje dostatečná pozornost? Tady jsou tři příklady:

  • Původní majitel prodal auto. Novému majiteli dal veškeré doklady a plnou moc, aby mohl vozidlo přepsat. Stávající majitel neukončil povinné ručení, nový majitel si už sjednal své. Když o dva dny později nový majitel způsobil škodu, tak ji plnily obě pojišťovny, jelikož bylo tento den vozidlo pojištěno dvakrát. Do škodního průběhu se tudíž oběma osobám uvedla jedna pojistná událost.
  • Původní majitel prodal auto. Novému majiteli dal veškeré doklady a plnou moc, zároveň na základě kupní smlouvy ukončil své dosavadní povinné ručení. Nový majitel si však vozidlo nepojistil a ani neprovedl změnu registrace na své jméno. Po asi dvou měsících dostal původní majitel dopis od České kanceláře pojistitelů s pokutou za nepojištěné vozidlo.
  • Původní majitel prodal auto. Přepisem pověřil nového majitele, který však vozidlo nepřepsal – a navíc s ním překročil povolenou rychlost. Pokuta přišla do schránky původního majitele.

Zdůrazňujeme, že za převod (přepis) odpovídá původní majitel vozidla. Pokud ke změně nedojde do 10 pracovních dní od sepsání kupní smlouvy, může mu být za tento přestupek uložena pokuta až do výše 50 000 Kč.

Když k přepisu motorového vozidla nedošlo včas, je dodatečně velmi těžké docílit toho dodatečně bez součinnosti s druhou stranou – tedy když nový majitel nespolupracuje. Původní vlastník už nemá veškerou potřebnou dokumentaci, zejména protokol o evidenční kontrole.

Jak správně postupovat při přepisu vozidla

Při rozumné dojezdové vzdálenost obou stran (dosavadního i nového vlastníka): Klidně rozdělte prodej vozidla na dva dny. První den sepište kupní smlouvu. Druhý den zařídí původní majitel evidenční kontrolu a na odboru dopravy obce s rozšířenou působností provedete změnu vlastníka v registru vozidel. Pro samotnou změnu musí být přítomny obě strany, případně může jedna z nich doložit plnou moc.

O autorovi

Zdroj: Partners

Lukáš Chytil je analytik neživotního pojištění ve finanční skupině Partners.

Při prodeji „přes celou republiku“: V takovém případě musí obě strany počítat s tím, že přepisem stráví celý den. Během něj stihnete sepsat kupní smlouvu, provedete evidenční kontrolu, přepis vozidla a předat vozidlo novému majiteli. Nenechávejte však prodej na víkend, kdy mají úřady zavřeno a nic nezařídíte.

Co je potřeba k přepisu vozidla

  • Osobní doklady dosavadního a nového majitele (případně plná moc pro převod vozidla musí být s úředně ověřeným podpisem).
  • Malý a velký technický průkaz.
  • Platná zelená karta – nejlépe vystavená na nového majitele.
  • Protokol o evidenční kontrole. Cena se pohybuje okolo 400 Kč. Platnost dokladu je 30 dní, to znamená že můžete být připraveni už ve chvíli, kdy se zájemce ozve a kontrolu provést již před sepsáním kupní smlouvy. Evidenční kontrola může být nahrazena protokolem o pravidelné technické prohlídce se stářím maximálně 30 dní.
  • Kupní smlouva. Měla by obsahovat identifikační údaje prodávajícího a kupujícího (přinejmenším jméno, příjmení, datum narození, úplnou adresu bydliště), identifikaci vozidla (ideálně registrační značku, VIN i číslo velkého technického průkazu), datum prodeje, podpisy a kupní cenu.
  • Uhradit správní poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč.

Jak funguje přihlášení auta na Slovensku? Máme přehled na Peniaze.sk.

Lukáš Chytil

 Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

15. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Zpoždění vlaku nebo autobusu? Zrušený spoj? Na tohle odškodnění máte nárok

Cesta na dovolenou se může zkomplikovat nejen na letišti. Zpoždění nebo dokonce zrušení spoje postihne během léta i spoustu lidí, kteří chtějí cestovat vlakem nebo autobusem. Tady je... celý článek

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

11. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Jednodenní dálniční známku zavede i Slovensko. Bude levnější než u nás

Slovensko od srpna zavede jednodenní dálniční známku, která bude stát 5,40 eura (136 korun). Její cenu stanovila vláda, která schválila prováděcí vyhlášku k zákonu o dálniční známce.... celý článek

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Nový žebříček nejlepších letišť. Odkud se cestuje hladce?

Dovolenková sezóna je tu a s ní i aktuální žebříček nejlepších letišť z celkem 69 zemí. Sestavuje ho společnost AirHelp, která se zaměřuje na vymáhání náhrad za zpožděné lety. Kdo se... celý článek

Problémy na letišti. Jak na odškodné za ztracené zavazadlo nebo zrušený let

9. 7. 2024 | Pavla Adamcová

Problémy na letišti. Jak na odškodné za ztracené zavazadlo nebo zrušený let

Sezóna dovolených je v plném proudu. Co dělat, když vám cestování znepříjemní problémy se zavazadly nebo rovnou s celým letem?

Ruzyně hlásí přetížení. Zavádí speciální linku pro zbloudilá zavazadla

2. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ

Ruzyně hlásí přetížení. Zavádí speciální linku pro zbloudilá zavazadla

Na pražském letišti už druhý den kolabuje výdej zavazadel. Lidé čekají v prostorách letiště i několik hodin. Problémy s chybějícími kufry ale hlásí i cestující, kteří z Prahy už odletěli. celý článek

Partners Financial Services