Evropané osobním financím příliš nerozumí

Evropané osobním financím příliš nerozumí
Studie o finanční gramotnosti obyvatel Evropské unie ukazují, že až 85 procent lidí se pořádně nevyzná ve finančních službách a produktech. V některých státech, včetně České republiky, už proto začaly vznikat programy pro finanční vzdělávání.

Evropané jsou finančně negramotní. Evropská komise varovala, že až 85 procent spotřebitelů v Evropské unii se pořádně nevyzná v nabízených finančních službách a produktech. Nemohou se tak kvalifikovaně rozhodnout, kam a jak uložit peníze či jak se finančně zajistit na stáří. Tento nedostatek je podle Komise nutné co nejrychleji začít řešit. Zvláště akutní je tato potřeba v době, kdy stále více států provádí reformy penzijních systémů, v jejichž rámci nutí občany, aby si spořili na penzi.

Komise chce pomoci zvyšovat finanční gramotnost obyvatel, píše ve své nedávno zveřejněné Zelené knize o retailových finančních službách. Právě větší povědomí Evropanů o tomto sektoru je jedním ze dvou pilířů, na nichž má stát budoucí politika vnitřního trhu v oblasti finančních služeb. Kromě lepší informovanosti a ochrany spotřebitelů na finančním trhu hodlá Komise zlepšit i regulaci a podpořit další otevírání trhu. Cílem je nabídnout Evropanům větší možnost nakupovat finanční služby a produkty v zahraničí nebo od firem, které sídlí v jiném členském státě. A to navzdory skutečnosti, že přeshraniční poskytování těchto služeb využívá zatím jen jedno procento spotřebitelů.

Hlavní aktivitu při zlepšování znalostí spotřebitelů v oblasti finančních služeb a produktů mají podle Komise vyvíjet jednotlivé členské státy. V některých zemích se programy pro vzdělávání veřejnosti už rozběhly, například ve Francii či Velké Británii. Do této skupiny patří i Česko.

Ve Francii se finanční negramotností začali vážněji zabývat v roce 2005. Tehdy studie zaměřená na znalosti obyvatel o finančních službách ukázala, že tři čtvrtiny oslovených Francouzů má nedostatečné informace o finančních záležitostech. Více než polovina dotázaných odpověděla, že nemá dostatek informací a znalostí, aby se rozhodla, jaký finanční produkt koupit, píše britský list Financial Times.

Loňská studie, kterou ve Velké Británii provedl Úřad pro finanční služby (FSA), ukázala, že mnoho spotřebitelů může v budoucnosti čelit finančním problémům, protože se kvůli neznalosti dostatečně nezajistili proti budoucím rizikům. FSA už před čtyřmi roky spustil program, který má vzdělávat ve finanční problematice vysokoškolské studenty i žáky základních a středních škol. Své programy, která mají pomoci žákům více porozumět oblasti osobních financí, zřídilo na šest stovek britských škol.

V Česku se do vzdělávání obyvatelstva pustila vláda. Loni vytvořila pracovní skupinu pro finanční vzdělávání, která má pomoci vytvořit standardy finanční gramotnosti, koordinovat projekty v oblasti finančního vzdělávání a tvořit informační standardy o finančních produktech. Do konkrétních projektů se už zapojily nadace, nevládní organizace, jednotlivé asociace finančních institucí, Česká národní banka, školy či spotřebitelské organizace. Jednotlivé programy jsou určeny všem skupinám obyvatel, od žáků základních a středních škol, přes odbornou veřejnost až po seniory.

Otestovali jsme pro vás!

Průběžně podrobujeme kritickému redakčnímu oku či oku externí poroty různé produkty a finanční instituce. Co vše jsme zatím otestovali:

  • Přemýšlíte o tom, že byste využili služeb finančního poradce? Podívejte se, jak dopadly námi testované poradenské firmy.
  • Je vaše internetbankingová aplikace bezpečná, uživatelsky příjemná a cenově výhodná? Podívali jsme se jí na zoubek.
  • Jak kvalitní poradenství a služby poskytuje vaše banka? Za kolik půjčují lichvářské společnosti?
  • Otestovali jsme 10 pojišťoven, zda poskytují svým potenciálním klientům všechny důležité informace, jak jim to nařizuje zákon. Výsledky byly skoro k pláči.
  • Nabízejí banky úvěry skutečně za ty úžasně nízké sazby, které inzerují? Podívali jsme se "na zoubek" i firmám poskytujícím spotřebitelské úvěry.
Výsledky našich testů naleznete ve zcela nové sekci Otestovali jsme pro vás.

Myslíte si, že rozumíte dostatečně finančním službám a produktům?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 5. 2007 12:22, PavelH

Já bych jen dodal, že zejména v ČR se nepochybně záměrně pěstuje v lidech finanční analfabetismus, což velmi vyhovuje různým finančním institucím a tzv. poradcům, kteří pak lidem vnutí cokoli. Neinformovaný je snadno manipulovaný a při masáži poradcem (kterému jde jen o provizi) má ještě dojem, že mluví s odborníkem.

+64
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 5. 2007 11:30, Ivana K.

Bylo by možné sem dát nějaký odkaz na ony výzkumy? Takhle má článek minimální hodnotu.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

8. 8. 2024 | redakce Peníze.CZ

Spotřebitelské úvěry v bankách zlevnily pod osm procent

Průměrná sazba nových spotřebitelských úvěrů od tuzemských bank klesla v červenci na 7,77 procenta, což je o víc než půl procentního bodu méně než v předchozím měsíci. Ukazuje to Broker... celý článek

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

7. 8. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

Česká národní banka sice na začátku srpna opět snížila základní úrokovou sazbu (tentokrát o 0,25 procentního bodu na 4,5 procenta), většina bank ale se snížením úroků u hypoték zatím... celý článek

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

5. 8. 2024 | redakce Peníze.CZ

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

Světové akcie začaly nový týden prudkým propadem. Podle analytiků jde o největší propad za poslední roky. Nevyhnul se ani bitcoinu a dalším kryptoměnám. 

Kvíz plný peněz. Ukažte, jak se vyznáte ve světových měnách

4. 8. 2024 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Kvíz plný peněz. Ukažte, jak se vyznáte ve světových měnách

Časy se mění. I měny se mění. Třeba i my jednou vyměníme koruny za eura. Teď si ale pro změnu vyzkoušejte náš kvíz o librách, dolarech, markách a dalších měnách.

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

2. 8. 2024 | Petr Kučera

Minimální mzda výrazně stoupne. Jurečka má první čísla

Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého měsíčně. Ukazují to dnes zveřejněné výpočty ministerstva práce a sociálních věcí. Vycházejí... celý článek

Partners Financial Services