Zpátky pod zámek. Vláda přidává další nejistoty

Pavel Jégl | rubrika: Komentář | 12. 10. 2020 | 21 komentářů
Pozor! Začíná kasárenské cvičení s plukovníkem Prymulou.
Zpátky pod zámek. Vláda přidává další nejistoty

Zdroj: Shutterstock

Česko dospělo na hranu lockdownu, tedy do stádia plošné karantény. Jeho důsledkem může být shutdown, tedy zavření ekonomiky – pro sektor služeb už částečně platí teď.

Jak lockdown, tak shutdown patrně nebudou platit absolutně. Obdobně jako na jaře budeme nejspíš fungovat v režimu „do práce, nakoupit a marš domů“. V případě home office se to zjednoduší na „nakoupit a domů“. Je zjevné, že důsledkem budou další stamiliardové ztráty.

Zjevné je i to, že vládě nic jiného, než zatáhnout za ruční brzdu nezbývá. Ministr Prymula minulý týden oznámil, že scházejí dva týdny do chvíle, než budou zahlceny nemocnice, teď to bude deset dnů.

Sotva se to dá zpochybnit, když počet hospitalizovaných s covidem se denně zvyšuje o osm procent a – jak se dá předpokládat z rostoucího podílu pozitivně testovaných – bude stoupat ještě rychleji. Blíží se doba, kdy nemocnice budou potřebovat nejen mediky, ale i „poučené laiky“.  

Vidíme špici ledovce

Situace je o to vážnější, že data ministerstva zdravotnictví nedávají příliš věrohodný obraz epidemické kalamity. Patrně vidíme jen pověstnou špičku ledovce. Imunolog Václav Hořejší odhaduje, že počty nakažených jsou pětkrát vyšší, než kolik ministerstvo zdravotnictví eviduje.

Chytrá karanténa se prakticky rozpadla. Kdo si dnes ještě pamatuje, že vláda v červenci zřídila Radu pro zdravotní rizika, která měla dohlédnout na chytrou karanténu? Andrej Babiš, jenž stanul v čele rady, tehdy pravil: „Přebírám kontrolu nad chytrou karanténou.“

Tři měsíce poté (!) šéf vlády i rady žádá firmy, aby mu dodaly pracovníky do call center k trasování nákazy. To znamená, že teprve teď se s těmito firmami budou uzavírat smlouvy, budou se školit jejich pracovníci a zajišťovat nové přístupy do systému.

Virus na vládu samosebou nečekal. Začal se šířit komunitně. Nakazit se můžete vlastně kdekoli – v zaměstnání, v tramvaji, vlaku, v rodině… ohniska, která se dají vystopovat a izolovat, vlastně neexistují.

Kromě toho, vláda do nejisté doby přidává další porce nejistot. Nařízení a změny korona-režimu provázejí zmatky. Některá opatření jsou na hranici srozumitelnosti, informace ministra Prymuly popírají pozdější tiskové zprávy vlády.

Plukovník v pondělí tvrdí, že „nová opatření se oznamují vždycky ve středu”. Krátce nato říká, že další regulace vyhlásí na brífinku v pátek a budou platit od pondělí. Vzápětí se brífink přesunuje na čtvrtek a opatření omezující restaurace nebo sportoviště platí od půlnoci na pátek.

Je zjevné, že vláda nemá scénář postupu, reaguje se zpožděním na situaci, která nastala před několika dny. Situaci ilustruje tweet Danuše Nerudové, členky expertní skupiny koroNERVu, která píše: „Já jen podotýkám, že od května koroNERV chtěl, aby byl zveřejněn strategický plán postupu...“

Byznysu a ekonomice škodí nejen lockdowny a shutdowny, ale také nejistota. Pravda, jisté je to, že podnikatelům za škodu způsobenou vládními opatřeními ze zákona patří kompenzace, protože vláda rozhoduje v nouzovém stavu. Avšak jisté není, jestli ji dostanou včas, aby jim byla ještě něco platná. Zkušenosti z první vlny upozorňují, že by na to spoléhat neměli.

Kasárenské cvičení s Prymulou

Česko je teď v týdenním nárůstu druhým nejhůře zasaženým státem na světě. Více případů v přepočtu na hlavu vykazuje pouze titěrná a protestovaná Andorra se 77tisícovou populací, která je známa jako země dlouhověkých (z hlediska viru ohrožených) lidí.

V pátek v Česku přibylo 8618 potvrzených případů covidu z 26 713 testů. Z toho vyplývá, že 32,2 procenta testů bylo pozitivních. Pro srovnání: Španělsko, které je v tabulce států s největším nárůstem případů hned za námi, vykazuje 9,8 procenta pozitivních testů a sousední Německo pouze 1,4.

Je to tvrdý pád z jarní pozice „the best in covid“, kdy Babiš vykřikoval, že „Itálie to nezvládá a šíří nákazu po Evropě“.

Jenže stojí za koronaprůšvihem jen premiér? Jak je možné, že slovutní experti-epidemiologové nepozvedli hlas, když v srpnu premiér měnil jejich doporučení pro nošení roušek? A známí lékaři koronu bagatelizovali, byť počty nakažených nezadržitelně stoupaly. Proč se neozvala opozice? Proč se proti Babišově lehkomyslnosti neohradila veřejnost?

Tak či onak, čeká nás nepříjemné kasárenské cvičení s plukovníkem Prymulou. Doufejme v lepší zítřky s nějakou lepší vládou, vzpomeňme si na jarní solidaritu a chraňme ty, kteří jsou koronou ohroženi. Není jich málo.

Pavel Jégl

Autor článku Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Další články autora.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 21 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 10. 2020 5:44, Radek

Po dvaceti letech živnosti jsem se stal státním zaměstnancem. Pravda, je to schizofrení situace, protože parazituju sám na sobě, ale ničeho se nebojím, přinejhorším budeme žít z těch miliard, co nám dalo EET ne? Jó lidi, máme to, co jste mi zvolili - prolhanýho STBaka a nafoukanou krávu ( nebudu jmenovat). Začněte se pást, tenhle stát (žádný Česko, ale Kurvystán) se brzy rozsype jak domeček z karet.

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 10. 2020 10:51, anna

Pavle Jégle!
Co jste tím chtěl vlastně říct!
Že budete emIgrovat do Anglie, kde to jistě zvládají líp, anebo do Izraele , nebo máte namířeno na Ukrajinu?
Nebo zakládáte s Šmuclerem, Pirkem atd. opoziční ( za každou cenu i cenu vlastního života ) stranu?

Za Prymulu jem ráda, ovšem uvědomuji si, že ve vládě sedí sem tam "materiál " jako jste Vy a tím pádem je to těžké.
INTELIGENTBÍ JEDINEC CHÁPE VÝJIMEČNOU SITUACI, NEKECÁ A POSLOUCHÁ.

-55
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

10. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, přitom v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

1. 7. 2024 | Petr Kučera

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

Nechtěnou službu mnohdy neúmyslně využije i jinak dobře informovaný spotřebitel. Obrana proti ní přitom může být stejně jednoduchá jako nastavení limitů na kartě. Proč některé banky... celý článek

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

27. 6. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

Air Bank i letošních letních prázdninách vrátí klientům až dvě procenta z plateb kartou v cizině. Akce startuje dnes, tedy 27. června, a potrvá do 30. září. 

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

27. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o dalšího 0,5 procentního bodu na 4,75 procenta počínaje 28. červnem. Je to nejníže od dubna... celý článek

V bance musí radit lidé, všechno ostatní digitalizujeme

25. 6. 2024 | Jan Záluský

V bance musí radit lidé, všechno ostatní digitalizujeme

„Aby digitalizace bankovnictví uspěla, musíme vědět, pro koho ji děláme. S klienty věci často konzultujeme a ověřujeme,“ říká František Ježek, člen představenstva a ředitel korporátního... celý článek

Partners Financial Services