Ekonomika gangu I: Když drogy nesou tolik co hamburgery

Michal Špaček | rubrika: Analýza | 30. 6. 2008 | 2 komentáře
Obchod s drogami a především s crackem býval považován za úžasný byznys. Ozbrojení dealeři prý vydělávají miliony, jezdí v luxusních autech, žijí v obrovských vilách. Jenže pravda je jiná. Vydělávají asi tolik jako šéf restaurace McDonald’s.
Ekonomika gangu I: Když drogy nesou tolik co hamburgery

Filmy lžou. Černoští gangsteři obchodující s crackem v nich vydělávají miliony, řídí skvělá auta, o krásné dívky nemají nouzi a jsou pořád zhulení. Jenže kdo by se odvážil jít na místo činu do chicagských slumů, zjistil by, že místní prodejci drog ve slumech i bydlí, v mnoha případech ani nemají vlastní byt a bydlí u rodičů. Lépe řečeno u rozvedených matek. A kromě prodeje drog si musí přivydělávat na brigádách.

Steven D. Levitt

Stevena D. Levitta, dvaatřicetiletého profesora ekonomie na chicagské univerzitě, napadla otázka, jak ziskový je vlastně zločin? Jak vypadá ekonomika drogového gangu? Pro analýzu však neměl dostatek dat. Dokud na jednom z večírků Harvardské učené společnosti nenarazil na Sudhira Venkateshe, profesora sociologie na univerzitě v Cambridgi. Venkateshovou vášní byl sociologický průzkum černošských drogových gangů.

Jeho zvláštní specializace vznikla při postgraduálním studiu na univerzitě v Chicagu, když v rámci dotazovací akce v jednom z vybydlených činžáků vpadl nešťastnou náhodou přímo do sídla drogového gangu. Poté, co gangsteři 24 hodin diskutovali, co s ním mají dělat, a přitom drželi sociologa v zajetí, aby ho nakonec pustili, odešel otřesený Venkatesh domů. Pak se vrátil zpět, aby dotazník dokončil. Šéf gangu po dlouhém přemlouvání Venkateshovi umožnil, aby s gangem žil a studoval chování jeho členů. Gangsteři si podivínského vědce oblíbili natolik, že mu jeden z nich, krátce před zatčením, svěřil účetní deník. A když se Levitt s Venkateshem dohodli na společném projektu, dostal ekonom deník a s ním i data, která potřeboval.

Sudhir Venkatesh

K Levittově překvapení chicagská drogová organizace Národa černých učedníků fungovala podobným způsobem jako řadový americký podnik, přesněji řečeno jako nelegální McDonald´s. V čele stálo zhruba šestnáct mužů, kteří si říkali představenstvo. Jejich průměrný roční příjem byl okolo půl milionu dolarů, podobně jako ve vedení amerického podniku střední velikosti. Na rozdíl od řadové firmy však třetina představenstva seděla ve vězení, což byla zjevná nevýhoda jejich nelegálního oboru činnosti.

Pod představenstvem působila zhruba stovka šéfů jednotlivých drogových gangů. Podobně jako v McDonald´s odváděli představenstvu 20 procent obratu z obchodu s drogami, za což dostávali právo prodávat drogy v určeném prostoru. Se zbytkem mohli zacházet po svém.

Rok drogového gangu v číslech

Výkaz zisků a ztrát (poč. 90. let)částka (tis. USD)podíl z výnosů
Prodej drog297,677,5 %
Poplatky členů gangu61,215,9 %
Příjmy z výpalného25,26,6 %
Výnosy celkem384,0100,0 %
Nákup drog-60,0-15,6 %
Poplatky představenstvu-60,0-15,6 %
Náklady na žoldnéře-15,6-4,1 %
Náklady na zbraně-3,6-0,9 %
Mzdy členům gangu-114,0-29,7 %
Ostatní náklady (včetně pohřebného)-28,8-7,5%
Náklady celkem-282,0-73,4 %
Zisk šéfa gangu102,026,6 %

Nejvíce, zhruba ze tří čtvrtin, se na výnosech podílel prodej drog, největším nákladem byly mzdy, následované ziskem, což byla de facto šéfova mzda.

Šéfovi Venkateshova gangu zbývalo 102 000 dolarů ročně – což byl příjem na úrovni vlastníka restaurace některého z franchisingových řetězců typu McDonald´s. Tato částka byla téměř třikrát větší než střední hodnota rodinných příjmů v USA a sedmkrát větší než střední hodnota rodinných příjmů ve čtvrti, kde gang působil. Nutno říct, že gangster měl dokončené bakalářské vzdělání se zaměřením na ekonomiku a krátkou praxí v marketingovém oddělení prodejce kancelářského vybavení. Díky tomu působil pro představenstvo v porovnání s pologramotnými a nevzdělanými kolegy bez jakékoliv pracovní zkušenosti jako vysoce kvalifikovaný odborník.

A ve srovnání s řadovými gangstery si tedy nechal docela slušně zaplatit.

Zítra: Kolik vydělávali pěšáci gangu a proč drogy vlastně prodávali

Je podle vás užívání drog zločin, nebo nemoc? Jak by měla společnost s feťáky zacházet? Podělte se o názor.

 

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

dolar, drogy, ekonomika, gang, příjem

A tohle už jste četli?

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

10. 7. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Inflace je zpátky v cíli. Překvapivě klesla na dvě procenta

Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, přitom v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

1. 7. 2024 | Petr Kučera

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

Nechtěnou službu mnohdy neúmyslně využije i jinak dobře informovaný spotřebitel. Obrana proti ní přitom může být stejně jednoduchá jako nastavení limitů na kartě. Proč některé banky... celý článek

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

27. 6. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Air Bank vrátí procento z plateb v cizině. Někomu i dvě

Air Bank i letošních letních prázdninách vrátí klientům až dvě procenta z plateb kartou v cizině. Akce startuje dnes, tedy 27. června, a potrvá do 30. září. 

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

27. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o dalšího 0,5 procentního bodu na 4,75 procenta počínaje 28. červnem. Je to nejníže od dubna... celý článek

V bance musí radit lidé, všechno ostatní digitalizujeme

25. 6. 2024 | Jan Záluský

V bance musí radit lidé, všechno ostatní digitalizujeme

„Aby digitalizace bankovnictví uspěla, musíme vědět, pro koho ji děláme. S klienty věci často konzultujeme a ověřujeme,“ říká František Ježek, člen představenstva a ředitel korporátního... celý článek

Partners Financial Services