Žádost o příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení je sociální dávka, které pomáhá pokrýt lidem s nízkými příjmy náklady na bydlení. Nárok na příspěvek na bydlení mají lidé nejen v nájmu, ale i ti, kteří bydlí ve družstevním bytě nebo ve vlastní nemovitosti. Příspěvek je dlouhodobý, jednou za půl roku je ale vždy znovu potřeba doložit příjmy i výdaje na bydlení. Lze si to zjednodušit a dovolit úřadům, aby se spojili s dodavatelem energií, který jim sdělí, kolik jste mu v daném období zaplatili (ale i kolik vám případně vrátil na přeplatku).

Výši příspěvku vám orientačně propočítá naše kalkulačka příspěvku na bydlení.

Pokud vám ani s příspěvkem na bydlení nezbývá dost peněz na úhradu nákladů na bydlení, zažádejte si o příspěvek na živobytí, a pokud vám ani s touhle dávkou nebudou stačit prostředky na úhradu bydlení, zažádejte o další dávku pomoci v hmotné nouzi – doplatek na bydlení.

Kde a jak žádat o příspěvek na bydlení

Z hlediska toho, jak obtížné je doložit všechny podklady, na základě kterých se stanoví příspěvek na bydlení a vypočítává se jeho výše, patří příspěvek na bydlení k těm „obtížnějším“ sociálním dávkám. Podání žádosti o příspěvek na bydlení dost zjednodušuje aplikace Jenda (Jednoduše Na Dávky) na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud chcete o příspěvek na bydlení žádat touto cestou, potřebujete některou z identit občana – datovou schránku, bankovní identitu, eObčanku, NIA ID nebo mobilní klíč k eGovernmentu.

Podat žádost o příspěvek na bydlení lze i klasicky na úřadu práce. Dá se tam podat osobně, poslat poštou, e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem nebo datovou schránkou. Elektronický formulář je k nalezení na webu ministerstva práce a sociálních věcí, k jeho odeslání a komunikaci s úřadem práce využijte některou z identit občana – datovou schránku, bankovní identitu, eObčanku, NIA ID nebo mobilní klíč k eGovernmentu. Lhůta pro vyřízení příspěvku na bydlení je 30 dní. Výplata příspěvku na bydlení probíhá jednou měsíčně, většinou nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci, za který vám příspěvek na bydlení náleží.

Název formulářeČíslo tiskopisudokument
k tisku
Žádost o příspěvek na bydlení22 01 02 109Stáhnout formulář - Žádost o příspěvek na bydlení
Doklad o výši čtvrtletního příjmu22 01 01 214 CStáhnout formulář - Doklad o výši čtvrtletního příjmu
Prohlášení osob, které nemají příjmy rozhodné pro nárok na dávkyC 19 09 01 213Stáhnout formulář - Prohlášení osob, které nemají příjmy rozhodné pro nárok na dávky
Doklad o výživném poskytovaném společně posuzovanou osobouC 17 10 01 214 VStáhnout formulář - Doklad o výživném poskytovaném společně posuzovanou osobou
Doklad o výši nákladů na bydleníC 22 01 01 219Stáhnout formulář - Doklad o výši nákladů na bydlení
Potvrzení o studiuC 22 01 01 203Stáhnout formulář - Potvrzení o studiu
Potvrzení o zdravotním stavu nezaopatřeného dítěteC 22 01 01 206Stáhnout formulář - Potvrzení o zdravotním stavu nezaopatřeného dítěte
Potvrzení o neschopnosti soustavně se připravovat na budoucí povoláníC 22 01 01 205Stáhnout formulář - Potvrzení o neschopnosti soustavně se připravovat na budoucí povolání
Potvrzení o vedení v evidenci úřadu práce pro uchazeče o zaměstnání po skončení povinné školní docházky do 18. roku věkuC 22 01 01 204Stáhnout formulář - Potvrzení o vedení v evidenci úřadu práce pro uchazeče o zaměstnání po skončení povinné školní docházky do 18. roku věku
Prohlášení osob, které neuhrazují náklady na své potřeby společně se žadatelemC 20 07 01 220 Stáhnout formulář - Prohlášení osob, které neuhrazují náklady na své potřeby společně se žadatelem
Doplňující údaje o osobách k žádosti o příspěvek na bydleníC 20 07 01 221Stáhnout formulář - Doplňující údaje o osobách k žádosti o příspěvek na bydlení

Související články na téma příspěvek na bydlení, žádost o příspěvek na bydlení

Podnájem za trest. Na činži neměla, platit bude majitel

30. 10. 2011 | Tomáš Fránek | 19 komentářů

Podnájem za trest. Na činži neměla, platit bude majitel

Dlouhé roky bydlela v jejich domě v Praze ve velkém třípokojovém bytě žena, která neplatila činži. Majitelé domu už ušlé peníze nikdy neuvidí, dokonce sami zaplatí soudní poplatky navíc.

Životní minimum stoupne o desetinu, navrhuje Drábek

23. 10. 2011 | Petr Kučera | 4 komentáře

Životní minimum stoupne o desetinu, navrhuje Drábek

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšení částek životního a existenčního minima o devět procent, tedy téměř o desetinu. Valorizace dosavadních hodnot má od 1. ledna 2012 reagovat zejména na zvýšení daně z přidané hodnoty a další očekávaný růst životních nákladů v České republice.

Kšefty s chudobou. Přímá linka do Šluknova!

26. 9. 2011 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

Kšefty s  chudobou. Přímá linka do Šluknova!

Na Šluknovsku vybuchla časovaná bomba. Tikala dlouho, a politici byli hluší. Migrační kolotoč se točí dál a stejné exploze hrozí dalším regionům. Puma sestává z mnoha součástek, zásadní jsou však dvě: kšeftování s lidskou chudobou a konstrukce jedné ze sociálních dávek – státního příspěvku na bydlení.

Chcete být ženou v domácnosti? Opatřete si pracháče!

5. 9. 2011 | Ludmila Řezníčková | 40 komentářů

Chcete být ženou v domácnosti? Opatřete si pracháče!

Být ženou v domácnosti, věnovat svůj čas a svou energii dětem a péči o dům – starosvětský ideál není zdaleka mrtev. Ovšem chce to movitého a řádně zabezpečeného partnera, nečekejte, že vám někdo něco dá. Naopak: aspoň něco musíte platit vy!

Přídavky na děti: dá nám je stát?

29. 8. 2011 | Ludmila Řezníčková | 13 komentářů

Přídavky na děti: dá nám je stát?

Jak rodič slyší, že se blíží školní rok, sahá po peněžence. Vzdělání opravdu něco stojí a to něco není maličkost. Pomůžou vám přídavky na dítě? Nemávejte rukou, že na ně nedosáhnete, blíží se měsíc říjen, kdy se přehodnocuje nárok na tuto dávku a započítávají se rodinné příjmy za další rok.

Očima expertů: Češi neumějí šetřit! Čím to je?

15. 7. 2011 | Ondřej Tůma | 41 komentářů

Očima expertů: Češi neumějí šetřit! Čím to je?

Co může za to, že si české domácnosti nedokážou vytvořit dostatečné finanční rezervy? Rozhazovačnost? Neschopnost správně investovat? Nízké příjmy? Zeptali jsme se, jaký na tuto problematiku mají názor ekonomové Petr Mach a Pavel Kohout, podnikatel Tomio Okamura a další odborníci.

Hrou na mrtvého brouka exekutorovi neuniknete

6. 6. 2011 | František Mašek | 8 komentářů

Hrou na mrtvého brouka exekutorovi neuniknete

Dlužíte na pojistném 50 haléřů? I takovou částku může někdy vymáhat exekutor. Řada exekucí je přitom zbytečná – často stačí pravidelně kontrolovat poštu, platit pokuty, a když přijde nějaká upomínka, nehrát si na mrtvého brouka. Víte, co vám nemůže vzít ani exekutor?

Změna v zákoně. Chudí si budou muset najít levnější byt

8. 5. 2011 | Petr Kučera | 28 komentářů

Změna v zákoně. Chudí si budou muset najít levnější byt

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) chce omezit čerpání příspěvku na bydlení i doplatku na bydlení, tedy státních podpor určeným lidem s nízkými příjmy.

Peníze, které vám dá stát: příspěvek na bydlení od roku 2011

10. 3. 2011 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Peníze, které vám dá stát: příspěvek na bydlení od roku 2011

Nájem, elektrika, vodné, stočné, plyn – přerůstá vám to přes hlavu? Nedokážete sami hradit náklady spojené s bydlením? V článku Ludmily Řezníčkové, odbornice z Poradny na Peníze.cz, se dozvíte, jestli máte nárok na státní příspěvek na bydlení.

Deregulace nájmů: cenová mapa je polovičatá, soudy asi nehrozí

1. 3. 2011 | František Mašek | 1 komentářů

Deregulace nájmů: cenová mapa je polovičatá, soudy asi nehrozí

Dlouho očekávaná cenová mapa ministerstva pro místní rozvoj zatím umožňuje stanovit jen cenu desetiny nemovitostí s deregulovanými nájmy. Zdá se nicméně, že soudy o výši nájemného zatím příliš nehrozí.

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Jakou kartu teď dostanete? Podívejte se na přehled podle bank

Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michal Mejstřík

ekonom

Martin Roman

manažer, ČEZ

Michal Mejstřík
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Martin Roman
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services