Přiznání k dani z nemovitostí

Říká se jí daň z nemovitosti, ale přesně je to daň z nemovitých věcí. Mezi českými daněmi je výjimečná tím, že se platí dopředu. Termín podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je 31. ledna 2024, daň z nemovitosti je potřeba uhradit do konce května nebo ve dvou dávkách do konce května a listopadu (s výjimkami pro zemědělce). Formulář daně z nemovitosti se vyplňuje jen jednou v roce po nabytí nemovitosti, další roky finanční úřad jen vyměřuje daň. Znovu se přiznání k dani z nemovitých věcí podává, když se změní okolnosti, které ovlivňují výpočet daně. Letos ale u některých nemovitostí majitele čeká výjimka: přiznání budou muset podat, i když se u nich nic nezměnilo: Máte garáž, chalupu nebo pronajímáte dům? Pozor na změny daně.

Aktuální daňové formuláře pro kalendářní rok 2024

Název formulářeČíslo tiskopisudokument
k tisku
PDF
interaktivní
Excel
Přiznání k dani z nemovitých věcí25 5450 vzor č. 19Stáhnout formulář - Přiznání k dani z nemovitých věcíStáhnout formulář - Přiznání k dani z nemovitostí
Pokyny k přiznání k dani z nemovitých věcí25 5450/1 vzor č. 24Stáhnout formulář - Přiznání k dani z nemovitých věcí – pokyny
List k dani z pozemku25 5532 vzor č. 7Stáhnout formulář - Příznání k dani z nemovitých věcí - list k dani z pozemku
List k dani z pozemku – příloha25 5534 vzor č. 5Stáhnout formulář - Daň z nemovitých věcí - list k dani z pozemku – příloha
List k dani ze staveb a jednotek25 5533 vzor č. 7Stáhnout formulář - Přiznání k dani z nemovitých věcí - list k dani ze staveb a jednotek
List k dani ze staveb a jednotek – příloha25 5535 vzor č. 6Stáhnout formulář - Daň z nemovitých věcí - list k dani ze staveb a jednotek – příloha
Oznámení k platbě daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO25 5557 vzor č. 2Stáhnout formulář - Oznámení k platbě daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPOStáhnout formulář - Oznámení k platbě daně prostřednictvím SIPO
Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem25 5559 vzor č. 3Stáhnout formulář - Žádost ve věci zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí e-mailem
  • Kdy se podává daňové přiznání k dani z nemovitosti?

    Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává do konce ledna toho roku, na který se platí. Dělá se to ale jen jednou, v roce, který následuje po roce, kdy jste nemovitost nabyli nebo zkolaudovali. Pak už finanční úřad jen posílá zprávu o vyměřené dani, složenkou datovou schránkou nebo na vyžádání e-mailem (žádost najdete výš mezi formuláři pro daň z nemovitostí). Znovu se formulář daně z nemovitých věcí vyplňuje a podává, když se změní některé okolnosti, které ovlivňují výpočet daně.
  • Kdy se musí podat nové přiznání k dani z nemovitých věcí?

    Nové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává, když se mění okolnosti, které ovlivňují její výpočet. Jde zejména o výměru pozemku, způsob užívání stavby nebo pokud se ke stavbě přistavují patra a podobně. Výpočet daně sice ovlivňuje také případná změna místního koeficientu, ale kvůli němu se nové přiznání vyplňovat nemusí, finanční úřad sám nový koeficient zahrne do výpočtu.
  • Kdo musí platit daň z nemovitosti?

    Zákon o dani z nemovitých věcí říká, že existuje dvojí daň z nemovitých věcí

    • daň z pozemků,
    • daň ze staveb a jednotek.

    Stavbami a jednotkami se zjednodušeně myslí domy a byty. A všichni vlastníci pozemků, staveb a jednotek jsou povinni odvádět z nich daň. Výjimky osvobozené od daně z nemovitých věcí uvádí zákon o dani z nemovitých věcí v § 4.

  • Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitostí?

    Finanční správa doporučuje vyplnit přiznání k dani z nemovitých věcí elektronicky prostřednictvím aplikace Elektronického podání pro Finanční správu (EPO) na internetových stránkách mojedane.cz, kde sice nenajdete vyplněný vzor přiznání k dani z nemovitosti, ale k dispozici je aplikace průvodce daňovým přiznáním k dani z nemovitých věcí, který vás vyplněním přiznání provede krok za krokem za použití návodných otázek.
  • Jak se přihlásit k dani z nemovitých věcí?

    Jednoduše vyplněním svého prvního přiznání k dani z nemovitostí. Můžete ho podat osobně na finanční úřad v kraji, kde nemovitost leží, můžete ho tam poslat poštou, případně můžete využít elektronické podání. Elektronicky se k dani z nemovitostí můžete přiznat datovou schránkou nebo pomocí webu mojedane.cz. Tam se můžete přihlásit prostřednictvím identity občana – s pomocí elektronického občanského průkazu s aktivovaným čipem, službou MojeID nebo třeba prostřednictvím bankovní identity.

Související články na téma daň z nemovitostí, daň z nemovitých věcí, přiznání k dani z nemovitostí, přiznání k dani z nemovitých věcí

Jan Švejnar: Reforma penzí by měla být razantnější

14. 4. 2011 | František Mašek | 22 komentářů

Jan Švejnar: Reforma penzí by měla být razantnější

Pád vlády by byl velký problém, doufám ale, že penzijní reforma odložena nebude. Její hlavní myšlenky a propočty se totiž dělaly již za ministra Sobotky, který je nyní šéfem sociální demokracie. Na její podobě by se měly dohodnout všechny hlavní politické strany. Proto není důležité, kdo je v opozici a kdo vládne, říká v rozhovoru pro Peníze.cz ekonom Jan Švejnar.

Jakpak nám asi dneska Kalousek zreformuje daně?

18. 3. 2011 | František Mašek | 27 komentářů

Jakpak nám asi dneska Kalousek zreformuje daně?

Diskuse o penzijní reformě a správné výši DPH jsou zbytečné – stačí radikálně snížit daň na pivo, cigarety a nezdravé potraviny a vše se vyřeší! Podobný námět v návrhu daňové reformy, který má dnes představit tým ministra Kalouska, zřejmě nenajdeme. Odborníci varují hlavně před dalším možným zvyšováním daně z příjmů fyzických osob.

Pozdě podané přiznání daně z nemovitosti je za 500 korun

17. 1. 2011 | František Mašek | 8 komentářů

Pozdě podané přiznání daně z nemovitosti je za 500 korun

Za dva týdny skončí leden, což je pro mnohé Čechy termín, do kdy musí podat přiznání k dani z nemovitosti. Víte, kdo je musí podat a čemu je třeba věnovat pozornost? Pozor hlavně na pozdě podané daňové přiznání. Pracovníky finančního úřadu již asi „neukecáte“ a za pozdě podané přiznání zaplatíte nejméně 500 korun.

Čeká nás rok plný změn

3. 1. 2011 | František Mašek | 5 komentářů

Čeká nás rok plný změn

Reformy, které hodlá podle programového prohlášení uskutečnit současná vláda, asi začnou nejdříve od příštího roku, tedy od ledna 2012. Letos nás nicméně čeká daleko více změn, než v minulých letech. Věřme, že jejich cílem nejsou pouze rozpočtové úspory.

Daň z nemovitostí 2010: Vyšší i pro majitele nových bytů a domů.

26. 1. 2010 | František Mašek

Daň z nemovitostí 2010:  Vyšší i pro majitele nových bytů a domů.

Termín pro přiznání daně z nemovitostí tentokrát nekončí 31. ledna, ale v pondělí 1. února. Daň bude letos vyšší. Podat přiznání musí nově majitelé novostaveb.

Co si myslíte o zdvojnásobení daně z nemovitosti?

1. 10. 2009 | redakce Peníze.CZ | 47 komentářů

Co si myslíte o zdvojnásobení daně z nemovitosti?

Úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty obsahuje i zdvojnásobení daně z nemovitosti. V Česku má tato daň poměrně špatnou pověst. Co si o jejím zvýšení myslíte? Napište svůj názor a přečtěte si mínění ostatních.

Vadí vám zrušení osvobození od daně z nemovitosti?

25. 9. 2008 | redakce Peníze.CZ | 25 komentářů

Vadí vám zrušení osvobození od daně z nemovitosti?

Poslanci udělali první krok ke zrušení osvobození novostaveb a zateplených domů od placení daně z nemovitosti. Je to správný krok, nebo by se tato daň měla raději zrušit? Napište, co si o tom myslíte a přečtěte si mínění ostatních.

Jaké daně se platí při koupi a prodeji nemovitosti

30. 5. 2008 | Martina Goldová | 16 komentářů

Jaké daně se platí při koupi a prodeji nemovitosti

Prodeje či nákupu nemovitosti se mohou týkat čtyři daně: daň z převodu nemovitosti, daň z příjmu, daň z přidané hodnoty a daň z nemovitosti. Každá má svá specifika.

Nemovitost jako investice: analýza výkonnosti a rizik

14. 2. 2007 | Roman Stuchlík | 79 komentářů

Nemovitost jako investice: analýza výkonnosti a rizik

Jste vlastníkem nemovitosti určené k pronajímání? Umíte spočítat, jestli vám vydělává nebo prodělává? Pravdu odhalí vnitřní výnosové procento. Pro některé nadšence může být nepříjemná. Pohádkové zisky jsou většinou iluze.

Daně: odvody, lhůty, chyby, přeplatky, nedoplatky a sankce

2. 2. 2007 | Simona Ely Plischke | 5 komentářů

Daně: odvody, lhůty, chyby, přeplatky, nedoplatky a sankce

Na který úřad a do kdy se jít se kterou daní přiznat? K čemu slouží tzv. daňový portál? Jak podat elektronické daňové přiznání? Co dělat, pokud jste odevzdali daňové přiznání s chybou, státu dlužíte nebo jste jej naopak přeplatili? Jak se můžete nově bránit proti nečinnosti finančního úřadu? A co přinesla novela zákona o správě daní a poplatků do oblasti sankcí? Máme pro vás spoustu praktických informací.

Daň z nabytí nemovitých věcí

Rozšířená verze kalkulačky

Daňový kalendář 2024

Daňový kalendář pro rok 2024 přináší přehled termínů pro včasné placení daní a pojistného. Obsahuje daňové povinnosti jak pro fyzické osoby, tak pro firmy a OSVČ.
Daňový kalendář 2024

Daň z nemovitosti - poradna

Nevíte si rady s daní z nemovitosti? Je něco, co byste o dani z nemovitosti potřebovali vědět? Chcete se o dani z nemovitosti dozvědět víc? Pak neváhejte a obraťte se na náš tým odborných poradců, kteří všechny vaše dotazy pružně zodpoví.

Partners Financial Services