Hypotéky přísněji! Jak vysokou hypotéku smíte nově dostat?

Gabriel Pleska | rubrika: Co se děje | 14. 6. 2018 | 7 komentářů
Naše kalkulačka povolené výše hypotéky spočítá, jak vysokou hypotéku vám banka smí nabídnout podle nových doporučení ČNB. Rozhodující je výše vašeho čistého příjmu.
Hypotéky přísněji! Jak vysokou hypotéku smíte nově dostat?

Česká národní banka se obává, že si lidé půjčují moc a že si půjčují bez pořádného rozmyslu. Pokračuje proto ve vydávání doporučení, která mají za cíl (mimo jiné) snížit počet potenciálně rizikových hypoték.

V uplynulých letech centrální banka několikrát doporučila komerčním bankám, kolik nejvíc mají lidem půjčovat peněz v poměru k hodnotě pořizované nemovitosti (ukazatel LTV – loan to value, půjčka k hodnotě). Banky by podle posledního platného doporučení neměly poskytovat půjčky vyšší než 90 procent hodnoty nemovitosti, hypoték v rozmezí 80–90 procent by navíc nemělo být víc než 15 procent z celkového množství nových půjček, které banka poskytne.

Pro většinu lidí to tedy znamená mít aspoň pětinu hodnoty nemovitosti krytých jinak. Ideálně z vlastních úspor, nikoli další půjčkou.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Nový bič

Předevčírem Česká národní banka přitvrdila. Její nová doporučení říkají, že banka by od října měla prověřovat nejen to, kolik peněz mají lidé k hypotéce z vlastních zdrojů, ale také jaké mají příjmy. Banky to pochopitelně ve vlastním zájmu dělají už teď, mají ale svoje pravidla a svoje limity. Omezení, která nově stanovuje Česká národní banka, jsou taková:

  • dluh žadatele by neměl překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu (ukazatel DTI)
  • na splátku dluhu by žadatel neměl vynaložit víc než 45 procent svého čistého měsíčního příjmu (ukazatel DSTI)

To znamená, že pokud máte řekněme dvacet pět tisíc čistého, banka by vám neměla půjčit víc než 2 700 000 korun a měsíční splátka hypotéky by neměla být víc než 11 250 korun.

Naše kalkulačka vám spočítá, jakou maximální hypotéku vám tedy banka na základě vašeho čistého příjmu podle doporučení ČNB může dát. Jediné, co jí musíte prozradit, je výše vašich čistých příjmů.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Výjimky existují

Pokud se vám bude zdát částka, kterou kalkulačka spočítala, příliš nízká, nevěšte hlavu. Pravidla platí až od října, takže si můžete pospíšit. Některé banky vám hypotéku schválí navíc i dopředu, dokonce i když ještě nemáte vybranou nemovitost, začít peníze vybírat můžete třeba až po roce od uzavření takové „předhypotéky“. A navíc i po prvním říjnu, odkdy mají nová doporučení ČNB platit, můžou banky dělat výjimky. Jednak přímo sama Česká národní banka říká, že limity je možné ve specifických případech překročit, i když jen u pěti procent úvěrů, které banka poskytne. A jednak jsou doporučení České národní banky jen doporučení. Banky je sice berou hodně vážně, ale na druhou stranu má Česká národní banka jistě dobrý důvod, proč by ráda změnila zákony tak, aby ze svých doporučení mohla udělat naprosto závazná a bez pardonu vymahatelná nařízení.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 6. 2018 7:51, Honza

Ještě nezapoměňte na 4% daň v případě staršího bytu a samozřejmě významné finanční prostředky na vybavení. Vlastní milion vám v případě 4-5 mil. bytu často stačit nebude.

+36
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 6. 2018 9:55, hook

regulace je dobře, nyní to byly žně pouze pro finanční poradce, kteří v honbě za nesmyslně vysokými provizemi pro klienty vyráběli "zprdukuličku", jen aby jim spřátelená banka hypotéku pro klienta schválila a poradce shrábnul tučnou provizi. Klient si leckdy neuvědomil, že jaký závazek to vlastně má a že při potížích to za něj finanční ppradce doplácet nebude.

-14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

7. 8. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Kdy zlevní hypotéky? První banka výrazně snížila úroky

Česká národní banka sice na začátku srpna opět snížila základní úrokovou sazbu (tentokrát o 0,25 procentního bodu na 4,5 procenta), většina bank ale se snížením úroků u hypoték zatím... celý článek

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

1. 8. 2024 | Petr Kučera

ČNB znovu snižuje úroky. Klesnou na spoření i půjčkách

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu počínaje 2. srpnem. 

Hypoteční úroky se nehnou. Obrat může přijít po prázdninách

10. 7. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Hypoteční úroky se nehnou. Obrat může přijít po prázdninách

Banky teď nabízejí hypotéky v průměru za 5,49 procenta. Na hranici 5,5 procenta se drží ale už několik měsíců, i když ČNB pokračovala v razantním snižování své klíčové sazby. Kdy hypotéky... celý článek

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

27. 6. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Základní úrok klesl o půl bodu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o dalšího 0,5 procentního bodu na 4,75 procenta počínaje 28. červnem. Je to nejníže od dubna... celý článek

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

20. 6. 2024 | Martin Vlnas

Ve spořicích účtech ještě budeme agresivní. Petr Borkovec o plánech Partners Banky

Nová Partners Banka má za sebou úspěšný start. Jak ho vidí Petr Borkovec, spoluzakladatel finanční skupiny Partners, který teď bude banku řídit společně s Markem Ditzem? Jak udělat... celý článek

Partners Financial Services