Bankovní účet jako doplněk freemailu

Bankovní účet jako doplněk freemailu
eBanka a Seznam.cz se dohodli na propojení svých služeb. Bankovní produkty se tak stanou další položkou v menu freemailové služby Seznam.cz.

Popularita freemailu mezi mladými lidmi a jejich budoucí atraktivnost pro banku budou pravděpodobně hlavními důvody spojení bankovních a emailových služeb. Toto propojení by mělo nabídnout možnost si ze svého freemailového klienta spravovat kromě elektronické pošty i peníze. Potenciální dosah freemailu jako prodejního kanálu nejlépe dokumentuje fakt, že už loni v květnu (novější údaje portál nezveřejnil) měl freemail Seznamu jeden milion účtů a jejich počet dále roste. Samotný počet schránek ale napovídá, že určitě existuje řada uživatelů s více než jednou schránkou, kteří navíc často využívají freemail pro jeho anonymitu. Tu si většina uživatelů při registraci do těchto služeb zajišťuje vyplněním nesmyslných údajů. Jelikož tyto data nikdo neověřuje, nejsou nuceni vyplnit pravdu. Začleněním bankovnictví by freemailový účet svou anonymitu ztratil (nutností vyplnit pravdivé osobní údaje), což může být pro Seznam atraktivní. Otázkou ale je, jak na ztrátu anonymity budou reagovat uživatelé.

Bankovní služby v "nebezpečném" prostředí

Všechny freemaily měly v minulosti problém se zabezpečením. Všechny se podařilo kompromitovat, útočníci publikovali i způsob jakým je možné se k privátním informacím dostat. Také kvůli podobným problémům uživatelé vnímají freemail jako nepříliš bezpečné místo pro ukládání velmi důležitých dat. Bankovní systém naopak musí být velmi bezpečný, uživatelé by asi neuvítali, kdyby se při dalším průlomu hackeři dostali k osobním finančním údajům.

Bude-li bankovní sekce zabezpečena jako eBanka (profil, názory) pomocí SIM toolkitové aplikace, bude nutná cesta k operátorovi a do banky kvůli nahrání aplikace. Navíc operátor Oskar SIM toolkitové aplikace v současnosti vůbec nepodporuje a Eurotelu trvalo čtyři roky než je zavedl. Variantou by mohl být Osobní elektronický klíč (často přezdívaný kalkulačka), ten je však zpoplatněn 89 korunami měsíčně nebo Internetový klíč ke kterému potřebujete certifikáty. Tato možnost je v eBance po SIM toolkitu nejlevnější (200 korun jednou ročně za registraci certifikátu) a je hodně pravděpodobné, že zabezpečení certifikáty bude použito ve "freemailovém bankovnictví".

A co kvalita služeb?

Všechny freemailové služby v minulosti postihly více či méně závažné problémy se zálohováním dat. Každý, kdo byl podobným výpadkem postižen, ví, že zadarmo nemůže očekávat velkou kvalitu a služeb freemailu používá pouze pro nedůležité informace. Provozování služeb zdarma je většinou bez záruky, provozovatel si vyhrazuje právo kdykoliv službu zrušit, znepřístupnit, neodpovídá za ztráty dat, za zabezpečení... spojili byste s tímto provozovatelem svůj soukromý účet na který vám pravidelně chodí výplata? Navíc ačkoliv poskytovatelem bankovních služeb bude eBanka, může to vypadat, že služby nabízí portál Seznam, který na rozdíl od banky není pod dohledem ČNB a bankovní účty nemá pojištěné, což může vzbuzovat nedůvěru u řady uživatelů.

Celý projekt zatím halí mlha utajení z obou stran. Kromě krátké společné tiskové zprávy eBanky a Seznamu nejsou k dispozici žádné podrobnější informace a tak si na to, jak se vypořádají s výše popsanými problémy budeme muset počkat do začátku září, kdy bude služba oficiálně spuštěna. Kromě implementace svých služeb do freemailu chystá eBanka na září kompletní redesign svých stránek včetně internetového bankovnictví.

Myslíte, že se internetové služby zadarmo mohou stát prodejním kanálem pro bankovní a finanční produkty? Používali byste "banku ve freemailu"? Podělte se o své názory s ostatními.

Na článku spolupracoval Jan Žáček, technický ředitel společnosti Český web.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

1. 7. 2024 | Petr Kučera

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

Nechtěnou službu mnohdy neúmyslně využije i jinak dobře informovaný spotřebitel. Obrana proti ní přitom může být stejně jednoduchá jako nastavení limitů na kartě. Proč některé banky... celý článek

„Tady to máš zpátky, lakoto.“ Zprávy pro příjemce baví klienty i bankéře

10. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

„Tady to máš zpátky, lakoto.“ Zprávy pro příjemce baví klienty i bankéře

Popisné, oficiální, vtipné, ale i nemravné a urážlivé. Češi si zprávy pro příjemce při odesílání plateb oblíbili, potvrzují banky. Někdy ale může mít taková osobní zpráva v internetovém... celý článek

Vyhrál jsi, hlásí kamarád. Banka varuje před novým podvodem

2. 5. 2024 | Pavla Adamcová

Vyhrál jsi, hlásí kamarád. Banka varuje před novým podvodem

Píše vám přítel na Facebooku, že jste vyhráli? Pozor na to. ČSOB varuje před novým trikem kybernetických podvodníků, kteří využívají kontakty na sociálních sítí.

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

19. 4. 2024 | Petr Kučera

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

ČSOB, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například plánují... celý článek

Raiffeisenbank mění způsob přihlášení do internetového bankovnictví

12. 4. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Raiffeisenbank mění způsob přihlášení do internetového bankovnictví

Raiffeisenbank od 20. dubna změní pro většinu klientů způsob přihlašování do internetového bankovnictví. Cílem je vyšší zabezpečení přístupu k účtu.

Partners Financial Services