Zemřela teta Květa

Zemřela teta Květa
Úmrtí našich blízkých nám často kromě zármutku přináší ještě jeden problém – dědictví. Jak se v praxi dělí pozůstalost v případě neexistence závěti, vám přiblíží případ tety Květy.
Bohatá restituentka teta Květa minulý týden zemřela a vzhledem k velikosti jejího majetku si příbuzní až do pátého kolena brousí zuby na případné dědictví. Strýc (tetin manžel) je již několik let po smrti a o tetu se v době její dlouhé nemoci starala neteř. Tetina dcera žije již mnoho let ve Spojených státech a o svou matku neprojevovala žádný zájem. Ta se jí za to také patřičně odvděčila - vydědila ji. Kromě listiny o vydědění, kterým připravila svou dceru o nárok na dědictví však již nestihla napsat žádný jiný dokument určující co s majetkem v případě její smrti.

Bez ohledu na to, kolik dokumentů po sobě zanechala se proces dědického řízení se rozběhl sám prostřednictvím státních institucí. Matrika, která se dozvěděla o úmrtí naší tety oznámila tuto skutečnost soudu. Ten jmenoval notáře do funkce soudního komisaře. Notář začal pátrat po poslední vůli, sezval si všechny potenciální dědice a seznámil je s obsahem listin týkajích se tetina majetku. V našem případě byla nalezena pouze listina o vydědění dcery. Protože závěť neexistuje, nastalo dědění ze zákona, které probíhá v pěti stupních.

V prvním stupni dědí manžel zemřelé a její potomci. Protože strýc (manžel tety Květy) již nežije a dceru teta vydědila, přechází dědictví do druhé skupiny dědiců.

Na druhé úrovni se o pozůstalost dělí manžel (nežije), potomci (dcera je vyděděná) a rodiče zemřelé (jsou po smrti). Protože ani na tomto stupni nenašlo dědictví svého majitele pokračujeme dále.

Třetí skupinou dědiců jsou sourozenci zůstavitelky (také již nežijí) a jejich děti (synovec, neteř). Teta měla dvě neteře a jednoho synovce, kteří se v našem případě stanou novými majiteli dědictví.

Pokud by majetek nezískaly děti sourozenců tety Květy dědili by její prarodiče, případně děti prarodičů.

Jestliže by se ani tady nenašel nový majitel, získal by bohatství naší tety stát.

Kromě šťastných dědiců si ale na každé dědictví brousí zuby také stát. Protože synovec a neteře nepatří k přímým potomkům tety, budou v tzv. druhé skupině dědiců pro výpočet dědické daně a z tetina majetku v hodnotě 7,2 milionu korun (nemovitosti za šest milionů, 300 tisíc v hotovosti, nábytek, obrazy a další předměty osobní potřeby za 900 tisíc) musí zaplatit daň. Každý z dědiců dostane třetinu budov a pozemků (za dva miliony), 100 tisíc korun v hotovosti a předměty osobní potřeby za 300 tisíc. Od daně je v druhé skupině osvobozeno 60 tisíc korun finančních vkladů a cenných papírů a dalších 60 tisíc z předmětů osobní potřeby (nábytek, obrazy, elektronika apod.), všechno ostatní se zdaňuje.

Odkaz tety Květy Pro každého dědice Osvobozeno Podléhá zdanění
Nemovitosti 2 000 000 0 2 000 000
Věci osobní potřeby 300 000 60 000 240 000
Peníze 100 000 60 000 40 000
Základ dědické daně     2 280 000

Daň se vypočte jako procenta ze základu daně a procentí sazba se stanoví podle velikosti dědictví. V našem případě každý z dědiců zaplatí na dani 38 100 korun.

Chcete vědět, jak napsat závěť, jak vydědit své děti nebo jak velkou dědickou daň zaplatíte? Podívejte se na novou stránku v sekci Život – Daně.

Co si myslíte o tomto článku? Jaké jsou vaše zkušenosti s dědictvím? Připojte svůj názor!

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 9. 2000 12:35, Tomas_Prouza

No a divíte se tomu? Dokud bude existovat jenom omezený počet notářů, kteří mají rozdělený trh a nikdo je nebude moci zastoupit, tak to zůstane beze změny. Proč by třeba i to hloupé ověřování nemohli dělat normální advokáti?

Zobrazit celé vlákno

+29
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services