Vánoce budiž zakázány

Vánoce budiž zakázány
Alespoň z pohledu českých investičních společností, do jejichž fondů plyne stále méně peněz. Nejprve bylo na vině léto a dovolené, nyní se zdá, že za vše můžou nadcházející vánoce a rostoucí vlna utrácení, plynoucí z politiky podporovaného pocitu, že už bude jenom dobře.

Jenomže politici mají optimismus v popisu práce a na rozdíl od Velké Británie se s heslem "krev, pot a slzy" v Čechách volby vyhrát nedají. Naopak - cestu k vítězství dláždí sliby pomalých deregulací, bezplatného zdravotnictví, pevné sociální sítě a bezedné důchodové kasičky. V takové zemi výrazně spoří jenom blázni a opatrní lidé, kteří jsou schopni vidět dostatečně dopředu. A pokud chtějí spořit ostatní, potřebují vidět vysoké výnosy v co nejkratší době - takže každá kampelička získá během pár měsíců více peněz než nový fond.

Přesvědčit širokou masu obyvatelstva, která všude jinde tvoří širokou a spolehlivou základnu investorů, aby své peníze svěřili fondům, je samozřejmě velmi obtížné. Ještě před rokem měla například Spořitelní investiční (ISSIS) svůj hvězdný Sporoinvest (OFSISSPI), fond peněžního trhu, který přinášel vynikající a spolehlivé zhodnocení. S poklesem úrokových sazeb ale v očích "běžného" člověka atraktivita Sporoinvestu i ostatních podobných fondů, které přitahovaly drobné investory, výrazně klesla - a všichni se najednou ptali, co dál.

Není pochyb o tom, že zodpovědnost za další vývoj leží především na dvojici velkých investičních společností - SIS a IKS Komerční banky (profil, názory) - které oslovují prostřednictvím mateřských bank široké masy. Mimo hru je bohužel První investiční (profil, názory), která v minulosti přitáhla pozornost několika zajímavými nápady, ale nyní pouze čeká na rozhodnutí o svém osudu v rámci skupiny ČSOB. SIS i IKS během podzimu na trh uvedly po dvou nových fondech, směřujících své investice do zahraničí, a doprovodily je na české poměry nápaditou, zajímavou a intenzivní kampaní, ale zřejmě budou muset udělat víc. Především je potřeba znovu a znovu lidem vysvětlovat, že se peníze do většiny fondů investují na delší dobu - a že delší doba není šest měsíců, ale tři až pět let. Obě společnosti by také měly mnohem důrazněji a častěji opakovat, k čemu jsou jednotlivé typy fondů a jak je používat. Zatímco v Komerční bance se to poměrně dobře daří, přepážkoví pracovníci České spořitelny mají především mimo Prahu k rizikovějším fondům SIS velmi opatrný - a často i negativní - postoj.

Možná by se dalo říct, že podobná výchova investorů je úkolem Unie investičních společností. Ano, měla by být. Problémem jsou samozřejmě zdroje, kterými Unie disponuje a míra dohody, ke které jsou členové Unie schopni dospět. Velký kus práce Unie udělala pod předsednictvím Jiřího Brabce ze ŽB-Trustu, jehož osobnost pomohla přesvědčit média, že podílové fondy jsou zajímavý a pozornosti hodný nástroj pro spoření a investice. Nahradit tohoto doyena kolektivního investování, který pozici předsedy Unie opustil letos v létě, se zatím ukazuje jako velmi obtížné, uvidíme ale, jak se situace změní s příchodem nových tváří do orgánů Unie.

Jedním místem, kde by Unie mohla získat okamžitě, je výrazná změna práce jejího Etického výboru. Jako je všude ve světě zvykem, i česká Unie investičních společností má nástroj, který může jejím členům vytknout nevhodné kroky, stanovovat pravidla chování investičních společností při propagaci svých fondů a posuzovat vzájemné spory. Dokud ale budou jejími členy především zaměstnanci investičních společností (z 11 členů jsou pouze dva externisté), zůstane Etický výbor bezzubým orgánem, který má podle některých investičních společností mnohem blíže k debatnímu kroužku než k orgánu, kterého se všichni bojí - a kterého si váží.

Jak dopadl minulý týden?

Stručně řečeno - jako vždycky. Celkové čisté prodeje (tj. rozdíl mezi vloženými a vybranými penězi) dosáhly mínus 340 milionů korun a jak vidíte na naší oblíbené mapě, zhruba dvě třetiny fondů v minulém týdnu vykázaly negativní zhodnocení. Nejvyšší čisté prodeje již stabilně vykázaly nové fondy IKS - a dokonce překonaly svůj průměr z minulých týdnů. IKS Fond světových indexů (profil, názory) získal téměř 69 milionů korun, bezpochyby i proto, že minulý týden skončilo období, kdy bylo možno do fondu investovat bez vstupního poplatku. Na druhém místě je IKS fond fondů (profil, názory) se 36 miliony korun. Na třetím pak s mírně podprůměrným výsledkem plus 20 milionů korun Pioneer Trust (profil, názory) a na čtvrtém s čistými prodeji 2 miliony korun IPB akciový (OFPISAK). Na pátém místě s přírůstkem pouhého jednoho milionu skončil SIS Globaltrend (OFSISFF), zatímco druhý v září založený fond SIS, Eurotrend (OFSISEUR), poprvé ve své krátké historii zažil negativní čisté prodeje ve výši mínus 6 milionů korun.

Nejhorší čisté prodeje má tradičně Sporoinvest, ovšem v uplynulém týdnu byl výsledek (mínus 139 milionů korun) výrazně lepší než bylo v posledních týdnech zvykem. Na druhém místě s mínus 137 miliony korun skončil IKS Globální OFIKSGL), na třetím pak IKS Peněžní trh (profil, názory) s mínus 30 miliony korun. Čtvrté místo s mínus 29 miliony korun patří Sporobondu (OFSISSPB) a páté s mínus 24 miliony korun Sporotrendu (OFSISSPT). Překvapivě nízké jsou odkupy IPB restitučního fondu (profil, názory), který s mínus 18 miliony korun skončil až na osmé příčce za výše zmíněnou pěticí, IKS Plus balancovaným fondem (profil, názory) a IKS Dluhopisovým (profil, názory).

Z 22 fondů, které minulý týden nezískaly od investorů ani korunu, stojí za zmínku Akro Obligace (OFAKROB), trápené neustálým poklesem zhodnocení, Akro růstový (OFAKRRST), trojice ČSOB český akciový (OFOBICAK), dluhopisový (profil, názory) a peněžní trh (profil, názory), Newton Kosíř (OFNTNKOS) a Praděd (OFNTNPRA) a Patria Evropský akciový (OFPATEA).

Měřeno výkonností v uplynulém týdnu, největší zklamání investorů, přinesly fondy Akro výnosový (profil, názory) s mínus 10,4% za týden, Akro Eurotech (profil, názory) s mínus 10,2%, Akro růstový s mínus 8,5% a Akro mezinárodní balancovaný s mínus 7,8%. Za tímto nešťastným čtyřlístkem následovaly PPF Smíšený (OFPPFSMI) s mínus 5,7%, Pioneer Trust s mínus 5,6% a Patria Evropský akciový s mínus 4,9%. Jediným fondem, jehož výkonnost se minulý týden přehoupla přes plus jedno procento, byl SIS Eurotrend s 1,6%.

Zajímá vás, co dělá Unie investičních společností? Mělo by se daleko více mluvit o tom, k čemu fondy jsou nebo to už všichni vědí? Pomohla by fondům obecná kampaň "fondy jsou dobré" nebo by to byly vyhozené peníze? Přidejte svůj názor!

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 24 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 11. 2000 22:15, TGP

Když mluvíte o členech Unie a jejich dodržování prezentací - a co OB Invest. Nejsem si jist (reklama s rajčaty, nebo předchozí kampaň - peníze se musí točit), že reklama obsahuje požadavky Závazných pokynů. Kde je upozornění na riziko, informace o riziku? Zajímalo by mne zda to Etický výbor UNISu už řešil.

Zobrazit celé vlákno

+18
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 11. 2000 21:57, TGP

Především si myslím, že by mělo k náplni práce KCP patřit právě vytváření podobných regulí, vždyť je legitimním regulátorem trhu.
Ale nezapomínejte také na to, že KCP má dohlížet na všechny investiční společnosti, investiční fondy na trhu a v UNISu je pouze 15 investičních společností. A co jsem měla možnost vidět reklamy (většinou v papírových médiích) členů Unie, tak se polepšili. Ale na druhou stranu nějak zapomínají, že by měli dodržovat pravidla reklamy také na internetu.
Ješte k té kontrole KCP, je logické že si úřednící vymyslí příšnější pravidla, než na kterých se domluvili samotní členové Unie. Takže to asi nelze zcela brát, že se Unii nedaří samoregulovat a proto KCP musela vytvořit svůj systém kontroly.

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (24 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services