Všechno co jste chtěli vědět o Fedu III

Tomáš Janča | 1. 2. 2001
Všechno co jste chtěli vědět o Fedu III
FOMC americké centrální banky ukončil své dvoudenní zasedání. Klíčová úroková sazba na federální fondy byla snížena z šesti na 5,5 procenta. V třetím dile vám odhalujeme historii a strukturu Fed.

Velkou část funkcí celého systému vykonává dvanáct Federálních rezervních bank (Federal Reserve Banks) a jejich dvacet pět poboček. Mezi hlavní funkce bank patří vedení celonárodního zúčtovacího systému, distribuce oběživa, dohled a regulace členských bank systému a jejich holdingových společností a funkce bankéře pro americké ministerstvo financí (U.S.Treasury). Každá banka má vlastní výbor, jehož členové se rekrutují jak z představitelů členských bank systému, tak i z veřejnosti. Zástupci lidu jsou jmenování představiteli členských bank i samotným Výborem guvernérů.

Výbory Federálních rezervních bank poskytují Výboru guvernérů a Federálnímu výboru volného trhu velké množství informací o ekonomickém vývoji ve všech koutech Spojených států. Navíc každé dva týdny musí tyto výbory navrhnout diskontní sazbu, za kterou budou jejich banky poskytovat úvěry. Výsledná výše diskontní sazby podléhá schválení Výboru guvernérů.

Hlavním zdrojem příjmu Fedu jsou úrokové platby z jím nakoupených vládních cenných papírů. Další zdroj příjmů tvoří například diskontní úvěry, které tyto banky poskytují, a různé poplatky, např. za provádění zúčtovacích operací mezi bankami. Po odečtení nákladů musí Fed přebytečný zisk předat ministerstvu financí.

Subjektem, který přímo vykonává měnovou politiku, je Federální výbor volného trhu (Federal Open Market Committee). Kromě výše zmíněných operací na volném trhu má na starost např. devizové intervence.

FOMC se skládá ze sedmi členů Výboru guvernérů a pěti z dvanácti prezidentů rezervních bank, ze kterých má své místo ve výboru jisté pouze prezident Federální rezervní banky v New Yorku. Ostatní členové se střídají v ročních intervalech na základě rotačního principu. Tento výbor se schází osmkrát ročně a jeho předsedou je tradičně předseda Výboru guvernérů.

Poslední součástí Fedu, kterou zde zmíníme, jsou členské banky Federálního rezervního systému. Přibližně čtyřicet procent všech komerčních bank tvoří členové Fedu, ale tyto členské banky pokrývají téměř sedmdesát procent všech komerčních depozit.

Mluvíme o systému duálního bankovnictví, protože existují jak komerční banky, které jsou členy Fedu, tak i komerční banky, které členy Fedu nejsou. Jejich členství záleží na úrovni, na které jim byl vznik povolen. V případě, že vznikly na federální úrovni, musejí být ze zákona členy Federálního rezervního systému. Pokud na státní úrovni, mohou si vybrat, zda chtějí být součástí systému či nikoliv. Rozhodnutí o tom, zda se stát členskou bankou Fed, závisí na analýze nákladů a užitku z tohoto členství.

Nákladem je:

- povinný nákup akcií regionální rezervní banky - přísnější regulace a dohled

Přínosy jsou naopak:

- exkluzivní přístup ke službám Fedu, obzvláště k diskontním úvěrům a zúčtovacímu systému
- podíl na tvorbě měnové politiky prostřednictvím svých zástupců ve výborech Federálních bank

Tímto končí úvodní exkurs do Federálního rezervního systému. V budoucnu se podíváme na to, jak rozhodnutí Fedu ovlivňují vývoj na kapitálových trzích a je-li pro investora důležité pozorně jej sledovat.

Zde najdete první a druhý díl seriálu.

Jak se projeví včera ohlášené snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu? Myslíte, že vrátí Americe růst? Zdá se Vám v noci o Fedu? Napište jaký je váš názor.

Zde najdete názory k prvnímu a druhému dílu.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services