Medvěd žere i peníze!

Medvěd žere i peníze!
Méďa Béďa je milý všežravec a mlsoun; nejde jen o med, ale umí si prý otevřít i člověčí konzervy. Že by ovšem místo úlů začal plenit bankomaty, neuvádějí encyklopedie ani večerníček. Natož, aby se na zelené rytinky nechal nachytat náš známý exemplář z Wall Street: ten bere dolárky "hákem" po bilionech (v američtině ovšemže trilionech).

Že to není medvěd z masa a kostí? Také nežere peníze skutečné, ale jen virtuální. Tento pojem původně vymysleli fyzikové pro "exotické částice", které jsou víc vlnou než částicí, a tak rychleji, než stačí vzniknout, už zase zaniknou. Investované peníze se vlastně také stávají virtuálními – s býkem se množí, před medvědem berou roha. A že jich nemizí málo, dokazují propočty. Za poslední rok jich v Americe na kapitálových trzích ubylo přes 5,1 bilionů papírových dolarů, jiný pramen uvádí jen za poslední loňský kvartál pokles majetku amerických domácností o 2,4 bilionu dolarů. Toto číslo se navíc prý vztahuje jen na majetek v podílových fondech, nezahrnuje tedy individuální investice jednotlivých Američanů. Naštěstí mají část úspor i v dluhopisech, jejichž ceny naopak rostou a v anualizovaném vyjádření nezřídka dosahují až dvouciferných výnosů.

Virtualita je možnost, schopnost, potencialita, vnitřní síla. Virtuální znamená zdánlivý, možný, neskutečný, v tento okamžik neexistující. A tak se zdánlivá tržní kapitalizace Nasdaq z 5,2 bilionů dolarů roku 1999 scvrkla o tři (v tento okamžik) neexistující biliony. Ani 11,4 bilionů NYSE už není skutečných. Zdá se tedy, že medvěd má větší sílu, než celá vláda i s prezidentem a dokonce větší, než Alan Greenspan. A z celosvětového hlediska to už vůbec není žádná legrace, ve světě deset bilionů dolarů odpovídá třiceti procentům celosvětového hrubého národního produktu (a v samých USA jde o víc než šedesát procent hrubého domácího produktu)!

Že bubliny praskají, a že je proto dokonce lépe, když splasknou včas, těžko přesvědčujete investory škrtající desítky procent ze svého virtuálního majetečku. To je snáze přesvědčíte, že se jeden ujetý grizzly živí modrými chipsy. Podle Rudiho Dornbusche z MIT americká vláda i centrální banka dokonce s uspokojením pozorují poslední vývoj a probíhající měkké přistání americké ekonomiky (a sazby se tedy už moc snižovat nebudou).

Vrátí se "zmizelé" peníze? Splní-li se proroctví kněžny Abby (letošní růst trhů DJ o třicet procent a S&P o čtyřicet procent), přibude kolem pěti bilionů, takže virtuálně ztracené a znovu nalezené... To se bude investovat, to se budou točit lehko nabyté dolárky. A pak že se historie neopakuje, anebo že by to byla spíš davová maniodepresivní psychóza? Vlna nereálných dolarů zkrátka jen velmi reálně mění směr. Akorát že nikdo neví, kdy.

Je svět investic víc virtuální, než reálný? Jaký vlastně je? Napište nám své názory.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Ani technologické akcie nerostou do nebe. Kolik vydělaly podílové fondy v červenci?

12. 8. 2024 | Martin Mašát

Ani technologické akcie nerostou do nebe. Kolik vydělaly podílové fondy v červenci?

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v červenci, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

10. 8. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

Bitcoin byl nejlevnější za poslední půlrok a poradci Morgan Stanley ho smí nabízet klientům. V Brazílii mají ETF na solaně, Ripple zaplatí pokutu „jen“ 125 milionů dolarů a Černá Hora... celý článek

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

5. 8. 2024 | redakce Peníze.CZ

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

Světové akcie začaly nový týden prudkým propadem. Podle analytiků jde o největší propad za poslední roky. Nevyhnul se ani bitcoinu a dalším kryptoměnám. 

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

3. 8. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost těžby bitcoinu je na nových maximech, etherová ETF mají za sebou první týden a vydavatel USDT... celý článek

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

28. 7. 2024 | Tomáš Krause

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF už se obchodují, ta bitcoinová lámou rekordy a rostou šance na ETF solany. Ferrari za bitcoin koupíte už i v Evropě a krypto byznys chce znát názory Kamaly Harris. Je tu... celý článek

Partners Financial Services