Kolik kliků stojí mobil

Kolik kliků stojí mobil
Na internetu se objevuje nová konkurence papírových a kovových peněz - virtuální měny. K čemu slouží, co umožňují a jaké jsou jejich výhody či nevýhody? Vytlačí z oběhu ošahané pětikorunové mince?

Na českém webu existuje několik společností, které vytvořily vlastní virtuální měny a zavádějí je do oběhu. Mezi nejznámější patří Fazole.cz, se stejnojmenným luštěninovým oběživem a IlikeQ.cz s měnou Q (qéčka). Mezi další svým rozsahem méně významné patří Bon-bon.cz nebo Bony.cz a virtuální směnné jednotky, které slouží pouze jako motivační doplněk jiných služeb.

Inspirací novodobých českých penězotvůrců byly zřejmě podobně zaměřené zahraniční projekty, například Beenz.com či úspěšně fungující server PayPal.com, který od ledna 2000 zaznamenal neuvěřitelný nárůst uživatelů z deseti tisíc na současných sedm milionů. Systém umožňuje poslat peníze komukoli, kdo má emailovou adresu. Stačí vyplnit on-line formulář a poslat. Pokud příjemce peněz není registrovaným uživatelem, nevadí, zaregistruje se zpětně. Na podobném principu pracují stránky IlikeQ.cz nabízející ojedinělý mikroplatební systém, s kterým provozovatel usiluje proniknout na zahraniční trhy. Na rozdíl od PayPal.com je jejich služba bezplatná.

Virtuální peníze se vydělávají snadno

Abyste mohli nakupovat, musíte nejprve tato nová nehmotná platidla nějakým způsobem získat. Možností, jak kredity, bonusy, fazole, qéčka či bonbóny nahromadit, existuje celá řada a neustále jich přibývá. Po založení účtu ve zvolené měně a většinou anonymní registraci dobývání zlatých rud začíná. Pozor, virtuální zlaťáky nedostanete za lopotnou práci s krumpáčem, ale za odpovědi na ankety, vyplňování dotazníků, návštěvu jiných www stránek, posíláním pohlednic, jako prémii za koupi zboží a podobně.

Ale fazole k fazoli přibývá pomalu a na nákupy je jich třeba pořádný pytel. Přejde-li vás po chvíli virtuální mamon – namísto oční panenky se protáčí symbol dolaru a v uších cinká -, a přesto budete stát o nakupování pomocí virtuálních měn, udělejte to jako jeden student Vysoké školy ekonomické: "Založil jsem si účet u IlikeQ.cz, qéčka totiž lze libovolně převádět na koruny a koruny na qéčka. Pravidelně si za ně kupuji Twist kartu, vyjde to levněji než v obchodě."

Utraťte je!

Konečně nadešel kýžený okamžik, za nastřádané penízky se nakupuje. K mání jsou karty do mobilních telefonů, latexové oblečení, povídky a knihy, mobilní telefony, spodní prádlo. Sortiment se neustále proměňuje a zvětšuje. Čím pilnější jste byli při sklizni luštěnin, tím více jich můžete utratit. Mobilní telefon se dá pořídit za čtyřicet tisíc fazolí, což představuje přibližně stejný počet kliknutí. Jestliže disponujete takovou sumou, zařadíte se mezi několik málo takzvaných fazolových magnátů – mezi hybné síly luštěninové ekonomiky.

Nakupujeme s virtuální měnou
virtuální měna cena převod na koruny úspora proti platbě v korunách
Koupě mobilu Nokia 3210, jehož cena se v kamenných obchodech pohybuje kolem 5999 Kč
fazole 59 990 cca 2999 až 5999 3000 až 0 Kč
Q 529 900 5299 700 Kč
Koupě kupónu Twist 400, běžná cena 400 Kč
fazole 5200 cca 260 až 520 140 až - 120 Kč
Q 38 000 380 20 Kč
Koupě kupónu Go 300, běžná cena 300 Kč
fazole 3900 cca 195 až 390 105 až - 90 Kč
Q 28 500 285 15 Kč
Vysvětlivky:
Kurz Q : Kč = 1 : 0,01 stanovený, lze převádět koruny na qéčka a obráceně
Kurz fazole : Kč = 1 : 0,05 až 0,1 odvozený, převod na koruny není možný, odvozeno na základě porovnání odměn v qéčkách a ve fazolích

Ceněný marketingový nástroj

Zabudování virtuálních platidel do stránek je účinným marketingovým nástrojem. Na stránky a služby se podívají surfaři, kteří by sem jinak nezabloudili. Otázkou je, zda se sem ještě vrátí z jiného důvodu nebo je přiláká pouze odměna ve formě virtuálních bonusů.

Dalším přínosem je podle Martina Volaříka ze společnosti Villusion odbourávání nedůvěry v placení po internetu: "Zřízení účtu je anonymní a bezplatné, což je důležitý psychologický moment, kterým si mikroplatební systém získává nové uživatele." Virtuální měny tak vytvářejí zajímavou alternativu jednoduchého placení po síti.

Zatím převažujícím zdrojem příjmů je reklama. Dalším zdrojem jsou výnosy z obchodů s platidly. Jejich prodej tentokrát za opravdové koruny firmám, které jimi chtějí přitáhnout na své stránky nové klienty. A odkup od firem, které za ně nabízejí služby či výrobky. Výnosy z obchodů s virtuálními platidly jsou prozatím mizivé, svou roli sehrají zřejmě až v příštích letech.

Který model převáží se teprve ukáže. Získávat peníze pouze z inzerce je neperspektivní, jedlíků, kteří chtějí ukusovat z internetového reklamního koláče je stále víc. Zpoplatnění obchodu s virtuálními platidly je zajímavou příjmovou alternativou.

Budoucnost virtuálních měn

A co soudí o internetových platidlech Ondřej Neff, jehož povídky si můžete za virtuální qéčka koupit: "Myslím, že budoucnost je v platbách skutečnými penězi, přece jen ta výměna za virtuální měnu je zdlouhavá a otravná a mnohdy i těžko pochopitelná procedura."

  • také Peníze.CZ jsou svým způsobem virtuální měna; můžete získat mobilní telefon - stačí odevzdat hlas v anketě o nejlepší web stavebních spořitelen

Vyděláváte a utrácíte virtuální měny? Nebo je sami internetovým uživatelům nabízíte? Jaké máte zkušenosti s alternativními platidly? Napište nám o tom.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 6. 2001 15:29, djmax@centrum.cz

tak ja si mislim že mobilstoji dost a podle mě aspon 2500 kliku za mobil je rozumne

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 5. 2001 12:42, Duchek Rene/info@duchek.cz

Dobry den,
zkusil jsem zbirat fazole a Q. A lepe mi vysel z toho Q.
Zbirani fazoli je o mnoho casove narocnejsi nez sbirani Q a take pruhlednejsi.

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Ani technologické akcie nerostou do nebe. Kolik vydělaly podílové fondy v červenci?

12. 8. 2024 | Martin Mašát

Ani technologické akcie nerostou do nebe. Kolik vydělaly podílové fondy v červenci?

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v červenci, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

10. 8. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin byl ve slevě a nabízí ho první velká banka. Týden v kryptu

Bitcoin byl nejlevnější za poslední půlrok a poradci Morgan Stanley ho smí nabízet klientům. V Brazílii mají ETF na solaně, Ripple zaplatí pokutu „jen“ 125 milionů dolarů a Černá Hora... celý článek

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

5. 8. 2024 | redakce Peníze.CZ

Akcie i bitcoin prudce padají. Trhy zažívají jeden z nejhorších dnů od covidu

Světové akcie začaly nový týden prudkým propadem. Podle analytiků jde o největší propad za poslední roky. Nevyhnul se ani bitcoinu a dalším kryptoměnám. 

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

3. 8. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin předstihne zlato, věří Trump. Těžba je nejnáročnější v historii. Týden v kryptu

Američtí politici se předhánějí ohledně bitcoinů ve strategických rezervách. Náročnost těžby bitcoinu je na nových maximech, etherová ETF mají za sebou první týden a vydavatel USDT... celý článek

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

28. 7. 2024 | Tomáš Krause

Etherová ETF odstartovala a Ferrari koupíte za bitcoin už i v Evropě. Týden v kryptu

Etherová ETF už se obchodují, ta bitcoinová lámou rekordy a rostou šance na ETF solany. Ferrari za bitcoin koupíte už i v Evropě a krypto byznys chce znát názory Kamaly Harris. Je tu... celý článek

Partners Financial Services