Konec certifikátů v Čechách

Konec certifikátů v Čechách
Novela zákona o bankách je na spadnutí. Nová pravidla hry se významně dotknou právě depozitních certifikátů. Jejich podmínky vydávání se změní natolik, že pravděpodobně zmizí z českého trhu.

co jsou to depozitní certifikáty?
Depozitní certifikáty (vkladové listy) jsou dluhové cenné papíry vydávané bankou jako potvrzení o vkladu klienta. Jde o listinné cenné papíry na doručitele s neomezenou převoditelností. Představují alternativu termínovaných vkladů. Mezi jejich výhody patří vyšší výnosnost, anonymita vkladu, neomezená převoditelnost a jednoduchost nákupu. Více se o výhodách a nevýhodách depozitních certifikátů dočtete v článku Depozitní certifikáty, přežijete?

Parlament v současné době projednává novelu zákona o bankách, která depozitní certifikáty staví naroveň ostatním vkladům. V praxi to znamená, že by byly zahrnuty do zákonného pojištění vkladů a byla by zrušena jejich anonymita. Takový zásah ale radikálně snižuje jejich atraktivitu a nedává jim mnoho šancí na přežití.

Doposud mohly být depozitní certifikáty vydávány podle zákona o dluhopisech a úspěšně se vyhýbat zahrnutí do zákonného pojištění vkladů. Banky tak ušetřily půl procenta z jejich hodnoty (v takové výši je v současné době odváděn příspěvek do Fondu pojištění vkladů) a mohly si dovolit nabídnout klientovi vyšší zhodnocení jeho prostředků než například u termínovaných vkladů.

Připravovaná novela zákona o bankách nařizuje povinné pojištění i u certifikátů. Banky by podle návrhu musely odvádět tři desetiny procenta z jejich hodnoty do fondu pojištění. Znamenalo by to sice vyšší bezpečnost uložených prostředků, avšak zvýšené náklady banky by jistě byly přeneseny na klienta v podobě snížení úrokového výnosu.

Nabídka depozitních certifikátů na českém trhu
banka nominální hodnota splatnost úroková sazba *)
Raiffeisenbank 10 a 50 tisíc korun 13. 12. 2001 4,0 % p. a.
Plzeňská banka 1, 5, 10 a 50 tisíc korun 2, 4, 6, 9, 12 a 18 měsíců od data prodeje 4,2 - 4,45 % p. a.
Poznámka: *) v případě Raiffeisenbank jde o čistý výnos, u Plzeňské banky je nutné počítat se sražením patnáctiprocentní daně z příjmu

Druhým významným zásahem do současného stavu je zrušení anonymity vkladových listů. Doposud mohly být využívány jako dárky - například vnoučatům - nebo jako kdykoli převoditelné depozitum. To se mohlo hodit například v případě dědictví - na rozdíl od bankovního vkladu, který se jistě dědickému řízení nevyhne, je velmi snadné vkladní listy zamlčet. Nikde totiž nejsou evidováni vlastníci vkladu. Pokud ale budou banky nuceny uvádět do textu listiny jméno vlastníka certifikátu, značně se tím zkomplikuje jejich prodej i případný převod na jinou osobu. "Evidence majitelů vkladů a složitější procedura při prodeji přinesou bance další náklady, které se negativně odrazí ve výnosnosti," vysvětluje dopad změn Jana Lvová, ředitelka divize retailových produktů v Raiffeisenbank.

depozitní certifikáty v Česku
V první polovině devadesátých let zažívaly depozitní certifikáty svůj boom. Poté ale začaly postupně z nabídek bank mizet (např. České spořitelna skončila s jejich prodejem v roce 1998). Důvodem byl všeobecný trend upouštění od vkladů s neznámým majitelem, obdobně jako u anonymních vkladních knížek. V současné době nabízí depozitní certifikáty pouze Raiffeisenbank a Plzeňská banka.

Depozitní certifikáty v nové podobě tedy mnoho šancí u investorů nemají. V Plzeňské bance proto v druhé polovině roku prodej vkladových listů ukončí. "Na konci dubna jsme zahájili prodej poslední tranše, která je již téměř vyprodána, a další již vydávat nebudeme," přiblížila situaci v Raiffeisenbank Jana Lvová a dodala, že klientům nabízejí jako alternativní produkt hypoteční zástavní listy. Připravuje se také nový produkt, který by mohl certifikáty nahradit. Mělo by jít o krátkodobé bankovní dluhopisy v listinné podobě. Kdo ale chce investovat ještě do 'starých' depozitních certifikátů, má opravdu poslední šanci.

Máte zkušenosti s certifikáty? Proč je nakupujete? V čem jsou výhodnější, než klasický termínovaný vklad? Napište nám své zkušenosti či rady.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 6. 2001 8:27, HonzaH

Není to k ničemu, výnosy jsou směšné jako u termínovaných vkladů.

+33
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services