Srovnávejme srovnatelné

Srovnávejme srovnatelné
Vždycky neplatí, že devět procent je méně, než čtrnáct. Roční výnos sám o sobě o vašich investorských úspěších nevypovídá. Správnou srovnávací mírou je totiž benchmark. Jednoduše - jde o to, s čím svoji investici porovnáváte.

Úvodní rozhovor mezi investorem a jeho finančním poradcem či investičním manažerem se dříve nebo později stočí na tři klíčové determinanty:

  • investiční horizont
  • riziková averze/tolerance
  • benchmark
V délce investice a potřebné likviditě má téměř každý jasno. Klientův vztah k riziku určí správce dotazníkem a modelováním hypotetických scénářů s využitím historických datových řad (výnosy, volatilita a korelace jednotlivých investičních instrumentů). Avšak otázku stanovení odpovídajícího benchmarku, volně přeloženo srovnávací míry, spousta klientů podceňuje. Velká část investiční veřejnosti jej pro své potřeby není schopna ani přesněji definovat. Pak v praxi často dochází ke srovnávání investorských úspěchů typu: "Hele, strejda Pavel loni vydělal přes čtrnáct procent a my jen devět! Jak je to možný?" Tito investoři si totiž neuvědomují, že většina správců považuje odsouhlasený benchmark za bezrizikový, takzvaně 'risk less'.

Zodpovědnost za případné ztráty benchmarku jsou pak na bedrech investora. Správce zodpovídá jen za výsledky odchylek od benchmarku, kterými podstupuje rizika za účelem dosažení nadvýnosu a překonání srovnávací míry.

Co je to benchmark?

Nejpoužívanější indexy pro tvorbu benchmarku
akcie dluhopisy
Dow Jones Averages Dow Jones Bond Averages
Standard & Poors Indexes
Russell Merrill Lynch
Wilshire Salomon Brothers
Morgan Stanley Capital Indexes PBICS 100

Benchmark je v podstatě referenční portfolio zvolené investorem, které reprezentuje nejlepší proveditelnou pasivní investiční strategii, která v sobě odráží investorovy preference a požadavky na likviditu a kredibilitu. Důsledně a správně zvolený benchmark je pak jedinou srovnávací mírou, kterou můžeme vztáhnout k výkonu vlastního portfolia. Máte-li tedy akciové portfolio s celosvětovým záběrem, můžete si třeba zvolit známý Morgan Stanley Capital Index (MSCI) World (www.mscidata.com). Pokud pak tento index utrpí roční ztrátu například třicet procent a váš výsledek je sice minus, ale jen deset procent, můžete být spokojeni. Překonali jste benchmark!

Veřejný nebo vlastní?

Výše uvedený příklad volby srovnávací míry byl velmi jednoduchý. Stejně tak jednoduché by bylo sledování a monitorování vývoje tohoto benchmarku na uvedené veřejně dostupné internetové adrese. Chcete-li však dosáhnout komplexního cíle, kterým je sledování celkové kvality zhodnocení aktiv, musíte sledovat vlastní benchmark. Ten by měl být složením odpovídající vašim disponibilním aktivům. Pokud tedy máte například polovinu svého majetku uloženu v bance na termínovaném korunovém vkladu, čtvrtinu v globálním akciovém fondu a zbytek v tuzemských dluhopisech, měl by váš vlastní benchmark vypadat asi takto:

  • 50 % PRIBID, například tříměsíční
  • 25 % MSCI World
  • 25 % PBICS 100
Sledování a kompletace takovéhoto soukromého benchmarku je sice časově náročná, ale určitě stojí za tu trochu námahy. Práci vám ulehčí využití vhodného programového vybavení a volba odpovídající periodicity (denně, týdně, měsíčně). Pak už plně dostačuje myslet na to, že každá změna portfolia, odchylka od benchmarku by měla být jakousi přidanou hodnotou, která přispívá k tvorbě nadvýnosu ve vašem portfoliu. Velmi důležité je však taktéž průběžné analyzování vztahu výnos versus volatilita u benchmarku a vlastního portfolia. Ale o tom zase někdy příště.

Jaká je vaše zkušenost - porovnávají lidé porovnatelné, nebo poměřují 'hrušky s jablky'? Svěřte se nám, třeba i s nějakou humornou historkou z vlastní praxe.

Autor je externím spolupracovníkem redakce.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 6. 2001 13:51, TGP

Mate svym zpusobem pravdu. Benchmark ma smysl v pripade, ze jde o podobne fondy (treba ceske penezni nebo dluhopisove fondy). V tom pripade ma smysl i onen prumer vykonosti, protoze stejne se cesky masovy investor rozhoduje jenom podle toho, kolik procent historickeho rocniho vynosu fond vykazuje (viz treba inzerce IKS KB, tlacici prave minulou vykonost).

Zobrazit celé vlákno

+6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services