Revoluce v peněžence?

Michal Hazi | 2. 7. 2001
Revoluce v peněžence?
Nejmladší mobilní operátor Oskar nedávno představil novou službu Platby z mobilu. Kapesní telefon by se díky ní měl stát plnohodnotným platebním nástrojem každého z nás. O podobných projektech se ve světě již mluví dlouho. Možnosti nabízené v rámci pilotního projektu jsou navíc zatím poměrně omezené.

Nová služba, která by měla umožnit pohodlné a bezpečné placení, je spojením mobilního telefonu a platební karty. Údaje o kartě vložíte do telefonu, který se pak sám stane danou kartou. Takový telefon je pak možné použít jako platební nástroj. Alespoň tolik zjednodušeně praví teorie.

Aplikace je zatím nabízena pouze ve spolupráci s Komerční bankou (BAKB) (Oskarův zákazník tedy musí vlastnit platební kartu KB) a platit je možné pouze za Oskarovy služby. Můžete uhradit fakturu za telefon, složit či navýšit zálohu na další služby, aktivovat roaming a volání do zahraničí. Samozřejmostí je také dobití jakékoliv Oskarty. Výsledek každé operace je potvrzen textovou zprávou. Služba je tak svou současnou nabídkou podobná aplikaci, kterou Oskar i další operátoři provozují v některých bankomatech. Příjemné na ní je, že její používání není zatím zpoplatněno, a to jak na straně Komerční banky (transakce se účtuje jako platba za zboží), tak Oskara (neplatí se SMS zprávy odeslané aplikací).

Jak to funguje

Protože aplikace je podobně jako GSM Banking postavena na SIM Toolkitu, musíte mít telefon, který tuto funkci podporuje. Pokud takový telefon máte, stačí si už jen objednat speciální SIM kartu. Oskar slibuje výměnu do dvou dnů a zatím je prováděna zdarma. Telefonní čísla a textové zprávy ze staré SIM karty si můžete nechat přehrát ve značkových obchodech. Po vložení nové SIM karty do telefonu se v menu objeví položka "Oskar", která ukrývá nabídku mobilní platební karty.

Na SIM kartu je dále třeba uložit informaci o čísle bankovní karty, datu platnosti a v případě embosované platební karty také kontrolní kód CVV, který naleznete v podpisovém proužku na zadní straně karty. Údaje se ihned po uložení zakódují a není je možné zobrazit – pouze vymazat.

Jednotlivé transakce se provádějí výběrem příslušné položky menu a následným zadáním PINu platební karty. Nakonec je zpráva s požadavkem šifrovaně zaslána do autorizačního centra, které potvrdí platnost údajů o kartě. Pokud bude mít klient na účtu v bance dostatek prostředků, proběhne transakce během několika minut. V opačném případě dostane zprávu s upozorněním, že operace nebyla provedena.

Placení z mobilu si můžete vyzkoušet pomocí tohoto programu.

Platby z mobilu nejsou na rozdíl od GSM bankingu komunikačním kanálem s bankou. Není tedy možné zjistit zůstatek bankovního účtu ani zadat trvalý příkaz k úhradě. Tato služba zatím funguje pouze jako elektronická platba nahrazující platební kartu, a to ještě pouze pro platby za služby Oskara.

A co budoucnost?

Pro další existenci služby bude rozhodující, jak ji přijmou zákazníci a zda obchodníci projeví zájem se na této službě podílet. Podle zástupců Oskara si zatím nechaly SIM kartu vyměnit "řádově stovky až tisíce zákazníků". Jiné zdroje tvrdí, že skutečný počet uživatelů služby se pohybuje spíše v několika málo stovkách. Časový horizont dalšího rozšíření aplikace na další banky a služby nedokázali zástupci Oskara upřesnit. Služba má šanci na rozšíření pouze tehdy, pokud nabídne jednoduché a praktické využití, což však rozhodně bude muset být více než pouhé placení služeb souvisejících s mobilním telefonem.

Další vývoj může pokračovat v několika směrech. Jedním z nich by mohly být služby nahrané přímo na SIM kartě, například objednávání či rezervace vstupenek. Některé londýnské kluby již takovou platbu umožňují, dovnitř vás pustí až ve chvíli, kdy na telefonu ukážete sms zprávu se správným kódem. Další variantou je mobil jako náhrada platební karty, s možností placení v obchodech. Ty k tomu budou potřebovat speciální terminály, nebo budou muset být ochotny akceptovat potvrzení platby e-mailem či textovou zprávou na mobilní telefon. Zatímco v reálné světě asi tato varianta moc uplatnění nenajde, ideální by mohla být při placení na internetu. Obchodník dostane pouze potvrzení o provedení platby, ale nedisponuje citlivými údaji o platební kartě.

Časový horizont dalšího rozšíření aplikace na další banky a služby nedokázali zástupci Oskara upřesnit. Služba má šanci na rozšíření pouze tehdy, pokud nabídne jednoduché a praktické využití, což však rozhodně bude muset být více než pouhé placení služeb souvisejících s mobilním telefonem.

Spojení platební karty a mobilu však nemusí být jen v podobných aplikacích. Karetní asociace Europay nedávno prezentovala vizi využití vysokého množství mobilů mezi obyvateli v Evropě k zajištění vyšší bezpečnosti plateb kartami. Při každé transakci vám bankovní automat či platební brána zavolá na váš mobil a vyžádá si potvrzení operace zadáním PINu či jiného kódu. Především u internetových plateb by to mohla být cesta, jak ověřit, zdali kartou platí její skutečný majitel.

Domníváte se, že propojení mobilů s platebními kartami má budoucnost? Použijete Oskarovu aplikaci vy? Těšíme se na vaše názory!

Na článku spolupracoval Petr Vykoukal.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

15. 7. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší podílový fond letos vydělal 26 %. Žebříčky za pololetí

Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvního pololetí letošního roku zhodnotily vklady o 5,67 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky... celý článek

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

13. 7. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: doporučuje Trump i Rusko. A ETF kupují ve velkém. Týden v kryptu

Bitcoin šel dolů a bitcoinová ETF si pro něj dolů sáhla a nakupovala za levno. Německo už prodalo tři čtvrtiny pirátských bitcoinů. Zakladatel Samourai Wallet je na kauci venku z vazby... celý článek

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

6. 7. 2024 | Tomáš Krause

Vytahal z bitcoinmatu mince za milion. Bitcoin se propadá. Týden v kryptu

Bitcoin je skoro 20 tisíc dolarů pod březnovým rekordem. Což netěší muže, který v Praze dostal z bitcoinmatu bez placení bitcoiny za milion, za devět set tisíc, za osm set… V USA se... celý článek

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

5. 7. 2024 | Martin Mašát

Podílovým fondům se daří. Evropské akcie ale dostaly tvrdou ránu

Centrální banky snižují sazby, inflace nezlobí a informační technologie dělají zázraky. Investoři jsou tedy plni optimismu a ženou ceny akcií nahoru. Jen evropské akcie zažily výprask.... celý článek

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

1. 7. 2024 | Petr Fischer

Originalita nestačí, umělci musí přelstít čas, říká kurátorka

„Chceme sběratelům představit současné umění v širším kontextu, protože u nás není sbírání tohoto typu umění tak hluboce zakořeněné jako v západním světě,“ říká Eva Vele, kurátorka... celý článek

Partners Financial Services